Untitled-4

کنسرت بزرگ «رویای ما» با حضور دو چهره محبوب موزیک ابی و شادمهر عقیلی، شنبه 26 اکتبر 2013 در نوکیا تیاتر لس آنجلس اجرا میشود.
با ابی درباره این کنسرت، مصاحبه تازه ای انجام دادیم که دیدگاه این چهره محبوب 3 نسل را ارائه میدهد.
• از ابی می پرسم همکاری با شادمهرعقیلی چگونه آغاز شد و بعد ادامه یافت؟
می گوید: بعد از صحبت هایی که قبلا با شادمهر عقیلی داشتم، یک شب بسیار صمیمی درخانه شادمهر، در این باره جدی تر حرف زدیم، شادمهر همانجا آهنگ بسیار زیبای «نوازش» را که ساخته بود بمن هدیه داد، آهنگی که از همان لحظه به دلم نشست، همانجا قرار و مدار تور بزرگی را با هم گذاشتیم، قرار حدود 8 کنسرت در امریکا، کانادا واروپا بود، ولی چنان با موفقیت خوبی روبرو شد که به 17 کنسرت انجامید. در این فاصله شادمهر دوآهنگ زیبای دیگر «رویای ما» و «یک دختر» را ساخت که تور هم با نام «رویای ما» شروع شده  و ادامه یافت.
آهنگهایی که شادمهر ساخته بود، خیلی دلنشین و تاثیرگذار بود ترانه های «یغما گلروئی» هم به آن رنگ دیگری زد، ما اصلا انتظار چنین استقبالی را نداشتیم، چون در واشنگتن از یک ماه قبل سولداوت شد، در سن حوزه، از دو هفته قبل بلیط ها تمام شد، یعنی در شهرهایی که کنسرت ها با جمعیت زیادی روبرو نمیشود، بعد درکانادا 4 کنسرت داشتیم که با استقبال غیرمنتظره ای همراه شد. کنسرت ها به اروپا و امریکا کشیده شد و درواقع حسن ختام این کنسرت ها که از مرز 17 اجرا گذشت، در امریکا در شنبه شب 26 اکتبر درنوکیا تیاتر است. البته ماهنوز 4 کنسرت دیگر در استرالیا در ماه دسامبر داریم.
چون همیشه برای لس آنجلس تدارک وسیعی دیده ایم، در بزرگترین سالن بین المللی یعنی نوکیا تیاتر روی صحنه میرویم ما با هم روی صحنه آهنگهای مشترک رویای ما، یک دختر و نوازش را اجرا می کنیم.شادمهر باهمان توانایی خاص خود روی صحنه پیانو می نوازد، گیتار میزند و ویلن میزند. در لس آنجلس قرار است من و شادمهر هرکدام چند آهنگ همدیگر را بخوانیم  یک کنسرت کاملا متفاوت است که تا امروز شاید اجرا نشده است.
• شادمهر را چگونه دیدی؟ شادمهر یک هنرمند توانا چه در نوازندگی، چه سازندگی و چه خوانندگی است،ولی دیدگاه یک پیشگام چون ابی بسیار اهمیت دارد.
– باخودم می گویم کاش زودتر با این هنرمند خوب وتوانا آشنا می شدم، کارکردن با شادمهر صمیمانه ومهربانانه و توام بااحترام است، من با بسیاری از همکارانم روی صحنه رفته ام، بسیاری از آنها مسئله ساز بودند ولی من با شادمهر نه تنها مشکلی نداشتم بلکه با احترام متقابل و احساس خوب،هماهنگ پیش رفتیم، شادمهر موزیسین خوب، خواننده ای توانا و شخصیت جالبی دارد. شادمهر اهل هیاهو و باهمه بجوش نیست، ولی همه ویژگی های یک هنرمند را دارد.
ما شادترین و پرانرژی ترین برنامه ها را با هم داشتیم، آن شب که اورا درخانه اش دیدم، آهنگ بسیار زیبای نوازش را که می توانست خودبخواند و در کارنامه اش جای بدهد بمن هدیه داد، به حسن نیت و اخلاق ویژه اش پی بردم.
•استقبال مردم همه جا پرشور بود؟
– بجرات مردم از همه سن و سال و سلیقه ای در هر نقطه که ما برنامه داشتیم، با ما همصدا بودند، چون در این کنسرت ها، آهنگها، اجراهای متفاوت و آثار مشترک، رنگ دیگری به فضا زده بود. ما می دیدیم که مردم چگونه با ما همه آهنگها را می خوانند، جالب اینکه همه آنچه آنها طلب می کردند، ما برایشان آماده کرده بودیم.
نسل جوان ما در خارج، اینروزها به ترانه ایرانی توجه و علاقه خاصی نشان می دهد و این نشانه خوبی برای  آینده موسیقی ایران در خارج است.
من درباره اجرای کاملا متفاوت و بسیار شیرین و دیدنی شب 26 اکتبر حرفی نمی زنم چون برنامه گذاران جوان و با تجربه ونوگرای این کنسرت ها،براستی سنگ تمام گذاشته اند و ما با انرژی خاصی روی صحنه می رویم.

Untitled-5

شادمهر عقیلی یک نوازنده توانا، یک موزیسین باذوق و حرفه ای و یک خواننده محبوب و آگاه است که مخاطبان خود را از مردم عادی تا قشر روشنفکر برگزیده و در دل همه حسابی جای دارد.
کنسرت های مشترک شادمهر و ابی اینروزها در سراسر جهان با اقبال روبروست. کنسرت لس آنجلس بهانه ی این گفتگوست:

***

با چه احساسی اين کنسرت های مشترک را با ابی برگزارمی کنی؟ اصولا ابی را چگونه می شناختی؟ چگونه با هم آغاز همکاری کرديد؟
آهنگ‌سازی، نوازندگی و موسیقی به هر حال بیان روح زمانه در آواهاست. این آواها، تنظیم این موسیقی در ژانر پاپ (که خب موسیقی مردمی است)، باید بتواند با روح زمانه خود رابطه بگیرد؛ وگرنه به عنوان یک اثر هنری، نمی‌تواند رابطه گسترده ای با شالوده احساسات مخاطبش برقرار کند.
موسیقی به هر حال هنری انتزاعی است. یعنی در انتزاع آواها، صداها، ریتم، … با احساس مخاطب رابطه می‌گیرد. آهنگساز باید متوجه وضعیت تاریخی مخاطب موسیقی‌اش باشد؛ باید جزئی از این وضعیت تاریخی باشد که بتواند موسیقی‌ای بسازد در خور احساسات مردم در همان دوران تاریخی. کارهای مشترک ابی و من در چنین شرایطی ایجاد شده‌اند. ابی به عنوان یکی از مردمی‌ترین هنرمندان ایران سال‌هاست که متوجه روح زمانه خود بوده و من هم به عنوان یک هنرمند جوان، از زمان دوران تحصیلم در هنرستان موسیقی، متوجه این انتخاب ابی بودم و این انتخاب را تحسین می‌کردم. یعنی تحسین می‌کردم که ابی انتخاب کرده است که هنرمندی باشد، برای مردم و در میان مردم.
زمانی که در سال ۲۰۰۹، فرصتی برای همکاری با ابی به وجود آمد، برای من به عنوان یک هنرمند بسیار ارزشمند بود. چرا که می‌توانستم در کنار ابی باشم و جزئی از پروژه مشترک هنری‌ای باشم که ماهیت هنری آن مردمی بودن، بود.
مردم چه آهنگهايی را بيشتر طلب می کنند؟
 اصلا تفاوتی ميان خواسته های مردم امروز دوستدار موسيقی ايرانی با مردم 10 و 20 سال پيش می بينی؟
در مورد سلیقه موسیقیایی مردم ایران یا حالا فارسی زبانان کشورهای دیگر مانند تاجیکستان و افغانستان که رابطه خوبی با موسیقی پاپ ایران دارند، واقعاً نمی‌شود نظر کلی داد. نمی‌شود گفت مردم ۱۰ سال پیش سلیقه‌شان فلان طور بود و امروز جور دیگری است. به هر حال سلیقه همه اهمیت دارد و این گوناگونی سلیقه‌هاست که رابطه مخاطب موسیقی را با ترانه سرا، آهنگساز و خواننده، ایجاد می‌کند.
هنر پیش از جنبش هنر پاپ به هر حال ماهیتی اشرافی داشت. این مرتبه بندی‌های ارزشی سال‌هاست از بین رفته است و اهل موسیقی ناچارند در رابطه با مخاطبشان، گوناگونی‌ها و به قولی «دایورستی» را به رسمیت بشناسند. از این لحاظ شاید موسیقی پاپ امروز در مقایسه با موسیقی ۱۰ یا ۲۰ سال پیش این تفاوت را داشته باشد که کم کم از آن حالت متعالی خارج شده و دارد سلیقه های متفاوت مخاطبان موسیقی پاپ را به رسمیت می‌شناسد. من فکر می‌کنم همین هم خواسته مردم است. اگر خواسته مردم نبود به هر حال ما شاهد این تغییرات نبودیم و این گوناگونی‌ها در خود موسیقی مشهود نبود.
در جديدترين آلبوم ات چه آثاری جای دارد؟ در کنسرت لس آنجلس چه آهنگهايی اجرا می کنی؟
ترانه های جدید آلبوم «طرفدار» را برای شما در کنسرت لس‌آنجلس اجرا خواهیم کرد؛ آهنگ‌های قدیمی پرطرفدار هم حتماً در برنامه است و البته چند قطعه هم مشترک هم با ابی عزیز اجرا خواهیم کرد.