1721-18

بانو آذر شیوا در جون 2020 در پی شایعات و خبرهای کذبی که عده ای پخش کرده بودند و همکاران و دوستدارانشان را نگران‌کرده بودند، بنا به تقاضای دوست خانوادگی و دیرینه اش سارا، همزمان با زادروزش، در دو جمله کوتاه خبر سلامتی خود را به بصورت تصویری اعلام کرده و سلامتی برای همگی آرزو کرد و بوسه فرستاد.
با ارزوی لحظاتی مملو از شادی و سلامتی برای این ستاره محبوب که در جایگاه خود تک درخشید و همچنان استوار ماند.
او پس از اخذ دیپلم متوسطه در ۱۸ سالگی به استخدام رادیو تهران درآمد و یک سال بعد فعالیت دوبله را آغاز نمود. وی در این زمان در رشته پرستاری فارغ‌التحصیل شد. و در سال ۱۳۴۰ در فیلم ” آهنگ دهکده ” ساخته مجید محسنی برای اولین بار مقابل دوربین قرار گرفت. او در یک دهه در بیست و یک فیلم ایرانی بازی کرد که از میان آن‌ها سلطان قلب‌ها و روسپی جزو آثار فراموش نشدنی اوست. او در طول فعالیت سینمایی خود با بازیگران مطرحی چون محمدعلی فردین، ناصر ملک مطیعی، رضا بیک ایمانوردی و بهروز وثوقی همبازی بوده است.
آذر شیوا در سال ۱۳۵۰ و در اوج شهرت به دلیل اعتراض به وضع سینمای آن روز ایران، با هنرپیشگی خداحافظی کرد و برای اعتراض به در سایه قرار گرفتنش در چنین شرایطی، مدتی مقابل دانشگاه تهران به فروختن آدامس پرداخت. برخی دلیل اعتراض وی را فساد و ابتذال حاکم در سینمای آن دوران می‌دانند.

1721-22

فیلم های سینمایی آذر شیوا
درختان ایستاده می‌میرند، یاقوت سه چشم، روسپی، قاتلین هم می‌گریند، قصر زرین ، سلطان قلب‌ها، هنگامه، چرخ فلک، روزهای تاریک یک مادر، زیر گنبد کبود، گل آقا، داماد فراری، خروس جنگی، قهرمان قهرمانان ، من مادرم، قانون زندگی، آراس خان، پرستوها به لانه بازمی‌گردند، گذشت، آهنگ دهکده و…

جوایز و افتخارات
آذر شیوا برنده جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن از دومین دوره جشنواره سپاس (۱۳۴۹) به پاس بازی در فیلم روسپی و برنده پلاک طلای بهترین بازیگر زن از جشنواره فیلم‌های سینمای ایران (۱۳۴۸) به پاس بازی در فیلم روسپی شد.
آذر شیوا بعد از انقلاب مقیم فرانسه شد و بجز در یکی دو مورد استثنائی، آنهم به خواسته دوستداران فراوانش در هیچ صحنه ای حاضر نشد و در تمام سالهای گذشته زندگی آرام و بدور از هیاهویی دارد. مهم اینکه دوستداران فراوان او در ایران که اینک حتی از میان نوجوانان هم هستند بروی سوشیال مدیا یادش را گرامی میدارند و هنوز فیلم هایش دست به دست می گردد و 3 نسل با آن فیلم ها خاطره ساخته و می سازند.
بانو آذر شیوای عزیز و گرامی،
تولدت مبارک!

1721-21