1572-55

آرين اقبالي
وام دانشجويي و بازپرداخت آن علاوه برايجاد نارضايتي در ميان فارغ التحصيلان دانشگاه ها، باعث بحراني جدي در تمام سطوح جامعه بدهکار آمريکا شده است ، به ديگر سخن امروزه در آمريکا دست يابي به تحصيلات عالي به دليل افزايش شهريه ها و هزينه ها نا ممکن است و دانشجويان از عهده آن بر نمي آيند. گاهي اين هزينه ها بالغ بر صد هزار دلار مي شود که ضمانت پانصد هزاردلاري را براي باز پرداخت سي ساله نياز دارد. اين بدهي از بدهي هاي ديگر متمايز است به طوري که در صورت ورشکستگي بخشيده نمي شود و پرداخت آن در هر حال الزامي است. در واقع وام هاي دانشجويي براي جوانان محصل آمريکايي يک وضعيت بندگي و اسارت مالي دائمي ايجاد کرده است.
استفان لندمن از فعالان مستقل صلح، فصلي از کتاب جنجالي خود که در مورد جنبش اشغال وال استريت است؛ به شرايط باز پرداخت وام هاي دانشجويي اختصاص داده و مطالبي در مورد همکاري شرورانه شرکت ها و دولت نوشت:” از زمان آغاز مشکلات اقتصادي آمريکا، کمک هزينه هاي دولتي به دانشجويان کمتر شد و در نتيجه براي شرکتها و بانکهاي خصوصي فرصت مغتنمي پديد آمد تا خلاء کمکهاي دولتي را با وامهايي با بهره بالاتر پُر کنند که در هماهنگي با اين فرصت سازي، شهريه هاي دانشگاهها نيز روند صعودي پيدا کرد تا دانشجويان راه گريزي غير از گردن نهادن به اسارت مالي دراز مدت در سالهاي آتي زندگي خود نداشته باشند”.
نکته قابل توجه در مورد بانکها و موسسات مالي وام دهنده به دانشجويان اين است که ضمن انتفاع از سود هاي کلان بنا بر قوانيني که در جهت تضمين باز پرداخت اين وامها وجود دارد. وام دهندگان مي توانند از محل حقوق، مستمري بازنشستگي و يا حتي مبلغ کمک هزينه دولتي که از طرف دولت به افراد بي بضاعت پرداخت مي شود اقدام به برداشت طلب خود نمايند و در سايه وجود چنين قوانيني ميزان ريسک پذيري سرمايه خود را به صفررسانده اند.
بنابرآمار وزارت آموزش عالي آمريکا هزينه تحصيلي ساليانه يک دانشجو در آمريکا چيزي در حدود 10 تا 40 هزار دلار است که گاهي در رشته هاي تخصصي اين رقم به 50 تا 100 هزار دلار نيز ميرسد؛ با کاهش درآمد خانواده هاي آمريکا در نتيجه بحران اقتصادي و با کاهش کمک مالي مؤسسات صنعتي و بازرگاني به دانشگاهها، آموزش عالي آمريکا وارد يک دوره بحران شده است.
طبق آمار همين وزارتخانه 66 درصد دانشجويان در مقطع ليسانس، ناچار به گرفتن وام هستند. اين ميزان در سال 1993، 45 درصد بود گفتني است که اين آمار، به غير از وام هايي است که خانواده هاي دانشجويان براي کمک به آنها مي گيرند.
در يک گزارش ميداني در ارتباط با ميزان بدهي وام هاي دانشجويي آمده است در اواخر سال 2011 بدهي دانشجويان به يک تريليون دلار رسيد که واقعا مبهوت کننده بود؛ در واقع اين رقم با سرعتي در حدود 3 هزار دلار در ثانيه در حال افزايش است و گوي سبقت را از بدهي کارتهاي اعتباري و وام هاي ديگر ربوده و فقط از بدهيهاي رهني مردم آمريکا عقب مانده است.
ودر يگ گزارش ديگر از سوي بانک ها و موسسات مالي، ميزان قرض هاي دانشجويي در آمريکا، به بيش از هزار ميليارد دلار مي رسد. مبلغي که حتي بيشتر از کل بدهي کارت هاي اعتباري مردم آمريکا اعلام شد از اين رو بسياري به اين باور رسيده اند که ديگر تحصيلات عالي در اين کشور مقرون به صرفه نيست زيرا هر ساله در اواخر فصل بهار که جشن هاي فارغ التحصيلي برگزار مي گردد و دانشجويان با لباس هاي رنگارنگ، کلاه هاي چهار گوش خود را به آسمان پرتاب مي کنند و براي ورود به بازار کار آماده مي شوند، همزمان اين فارغ التحصيلان با اميد به جذب در بازار کار، بار بدهي بين 25 تا 50 هزار دلاررا پس از خروج از دانشگاه بر دوش خواهند داشت.
باراک اوباما، رئيس جمهور سابق که در هشت سال پيش دانشجويان زيادي به او راي داده بودند، در يک سخنراني در ميان دانشجويان دانشگاه چپل هيل، در کاروليناي شمالي گفت:” ما خانواده پولداري نداشتيم به همين دليل بعد از فارغ التحصيلي با کوهي از بدهي روبرو بوديم.”
آقاي اوباما درادامه گفت او و همسرش، تنها هشت سال است که توانسته اند بدهي هاي خود را تسويه کنند.
حال امروز درچنين شرايطي که با توجه به معضل اشتغال بازپرداخت وام هاي هزاران دلاري براي اغلب دانشجويان و فارع التحصيلان دانشگاهي غير ممکن شده تا بدانجا که مقروضان وام هاي تحصيلي ناچار به کار در دو يا سه شغل هستند، شرکت Enrich Financial با مديريت ارين اقبالي ، اولين بنيان گذار خدمات بهبود و ترميم کرديت در جامعه ايراني، موفق به ارائه راهکارهاي قانوني جهت تقسيط اين بدهي ها با حداقل باز پرداخت شده است.
بعد از موفقيت هاي پياپي شرکت Enrich Financial در سال هاي 2015 و 2016 در ارائه خدمات بهبود کرديت و افزايش کرديت اسکور، با تشکيل يک گروه تحقيقات در زمينه مشکلات باز پرداخت وامهاي دانشجويي و برگزاري جلسات متعدد با Department of Education به نتايح بسيار خوبي دست مي يابد و حاصل آن ايجاد يک دپارتمان تخصصي در زمينه رفع مشکلات باز پرداخت انواع وام هاي دانشجويي از قبيل Unsubsidized و Subsidized بوده که ضمن ارائه مشاوره رايگان با ايجاد کار گروه هاي تخصصي خدمات زيررا در کمک به جامعه ايراني ارائه ميدهد:
1 – تجميع و يکپارچه سازي وام هاي دانشجويي
2 – کاهش نرخ بهره و مقدار اقساط وام هاي تحصيلي
3 – تنظيم اقساط متناسب با شرايط حداقل پرداخت اقساط
اين خدمات در قالب يک پکيج ويژه قابل ارائه است، از طرفي يک نرم افزار تخصصي جهت محاسبه دقيق و روند اجرايي پروژه در اختيار متقاضيان رفع مشکلات بازپرداخت وام هاي دانشجويي قرار مي گيرد .
اميد اين خدمات نوين همانند ديگر خدمات شرکت Enrich Financial براي هموطنان ايراني پنجره اي رو به روشنائي هاي زندگي بهتر بگشايد.
براي اطلاعات بيشتر مي توانيد به وب سايت شرکت www.enrichfin.com مراجعه کنيد ويا در شبکه هاي اجتماعي مثل فيس بوک و اينستاگرام به آخرين اطلاعات مربوط به حل مشکلات کرديت دسترسي داشته باشيد و همچنين براي مشاوره رايگان مي توانيد با شماره تلفن 8006104575 تماس بگيريد.

1572-56

1572-57