1514-40

پرسشهای رایج و متداول مشتریان و پاسخ های آرین اقبالی
در مورد ترمیم، تصحیح ، بهبود و افزایش کردیت

بخش اول
سئوال اول: اولین و مهمترین مورد در کارت های اعتباری چیست؟
پاسخ: سابقه پرداخت‌های شما .
سئوال دوم: دومین موردِ تاثیر گذار درCredit Score شما چیست؟
پاسخ: نسبتِ اعتبار استفاده شده به سقفِ اعتبار شماست. دوره ی صورت حساب به سقف اعتبار شما محاسبه می‌شود. برای اینکه رتبه اعتباری شما به سرعت افرایش پیدا کند هرچه این نسبت پایین‌تر باشد بهتر است. نباید گذاشت این نسبت از 30 درصد بیشتر شود و چه بهتر که این نسبت را خیلی کمتر هم نگه دارید یعنی اگر سقف کارت اعتباری شما 1000 دلاراست، هیچوقت نگذارید که مجموع بدهی شما از 300 دلار بیشتر شود و در وسط دوره صورت حساب هم هروقت دیدید که بدهی شما در حال بیشتر شدن است، همه یا بخشی از آنرا بپردازید تا بدهی شما همیشه زیر 30 درصد سقف اعتبار بماند . البته این بدان معنا نیست که اگر این 30 درصد به 35 درصد افزایش پیدا کند از زندگی ساقط خواهید شد ولی ایده ال اینست که بدهی 25-30 درصد داشته باشید. هر چه بدهی کمتر اعتبار بیشتر. ‌
سئوال سوم: بهترین طول عمر کارتهای اعتباری چیست؟
پاسخ: بیش از پنج سال.
سئوال چهارم: نوع و تنوع حساب‌ یعنی چه؟ چرا باید حسابهای گوناگون و متنوع داشته باشیم؟
پاسخ: در سال‌های اول که ما معمولاً وامی نداریم و بیشتر حساب‌های اعتباری ما همان کارت‌های اعتباری است، داشتن بیش از یک کارت برای افرایش این پارامتربسیار خوب است ولی زیاد هم در این مورد افراطی عمل نکنید. برای یک تازه وارد و کسیکه سابقه اعتباری طولانی ندارد، داشتن 2 یا 3 کارت اعتباری کافی است و نیازی به بیشتر از آن ندارید. سعی کنید این 2 یا 3 کارت اعتباری را از جاهای مختلف داشته باشید، مثلاً یک ویزا کارت، یک مسترکارت و یک دیسکاوریا امکس (امریکن اکسپرس)

1514-41

سئوال پنجم: تعداد دفعات درخواست اطلاعات حساب اعتباری یعنی چه؟
پاسخ: این مورد 2 حالت مختلف دارد که به آن hard inquiry یا hard pull و soft inquiry یا soft pull می‌گویند. مورد Soft روی اعتبار شما اثر منفی ندارد ولی مورد Hard آن دارد. این بدان معناست که هر بار که شما درخواست کارت اعتباری می‌دهید یا برای اجاره ی منزل یا درخواست وام ، اعتبار شما را چک می‌کنند ، یک Hard Inquiry یا درخواست اطلاعات در سابقه ی شما ثبت می‌شود که اگر تعداد آنها زیاد و در بازه زمانی کم باشد، نشانه ی خوبی نبوده و باعث کاهش اعتبار شما می‌شود. ولی زمانی که خودتان Credit Score یا رتبه اعتباری تان را می‌گیرید Soft inquiry محسوب شده و تآثیر منفی ندارد. ‌‌کلاً برای hard inquiry حتماً موافقت شما لازم است و هیچکسی نباید بدون اطلاع و هماهنگی با شما hard inquiry روی سابقه ی شما بزند.
تبصره: اگر موارد بالا را رعایت کنید، باعث میشود که Credit Score تان با سرعت خوبی بالا رفته و به سطح عالی برسد. با اینکار میتوانید کارتهای اعتباری‌ بهتری گرفته و یا اگر سر و کارتان به وام گرفتن افتاد، وامی با شرایط ایده آل دریافت کنید.
سئوال ششم: آیا باز کردن کارت اعتباری فروشگاهها خوبست یا بد؟ چون میگویند که باز کردن کارت اعتباری فروشگاهها، کردیت اسکور را پایین میاورد.
پاسخ: چهار مزیت وجود دارد که با دریافت کارت های اعتباری فروشگاههای مختلف میتوانید از آنها بهره مند شوید: 1. کردیت شما ساخته یا بازسازی میشود. 2. میتوانید با هربار خرید ، مبلغ قابل توجهی تخفیف بگیرید. 3. میتوانید از کوپن ها و هدایای تبلیغاتی مجانی آن بهره مند شوید. 4. نیازی به پرداخت سود یا بهره ی نگهداری حساب نخواهید داشت.
داشتن کارت اعتباری فروشگاهها باعث ساخته شدن یا بازسازی کردیت میشود نه پایین آوردن کردیت.
سئوال هفتم: آیا هرگونه درخواستی برای کارتهای فروشگاهی باعث run شدن کردیت و افت Score میگردد؟
پاسخ: هرگونه درخواستی برای کارتهای فروشگاهی (هارد پول) محسوب میشود چه آن کارت را بشما اعطا کنند یا نکنند
سئوال هشتم: آیا افزایش درآمد شخص، امتیاز او را بالا میبرد؟
پاسخ: خیر! امتیاز اعتباری به درآمد شخص بستگی ندارد.
سئوال نهم: آیا افزایش مبلغ موجود در حساب بانکی‌ ، امتیاز اعتباری را افزایش میدهد؟
پاسخ: خیر. مبلغ موجود در حساب بانکی‌ هیچ ارتباطی‌ به امتیاز اعتباری ندارد.

1514-42