1694-56

فیلم «رونا مادرعظیم» در آلمان جایزه گرفت

1694-57

به گزارش خبرگزاری مهر، «شکستن همزمان بیست استخوان» با نام بین المللی «رونا مادر عظیم» ساخته جمشید محمودی در شصت و هشتمین دوره جشنواره مانهایم و هایدلبرگ جایزه هیات داوران اتحاد مذاهب را دریافت کرد.
«رونا مادر عظیم» در ۲ بخش مسابقه فیلمسازان جوان و استعدادیابی سینمای جهان در مانهایم و هایدلبرگ با حضور جمشید محمودی کارگردان فیلم نمایش داشت و مورد نقد و بررسی قرار گرفت. «رونا مادر عظیم» در هفته جاری جایزه آسیا پاسفیک را هم دریافت کرده است.
فیلم جمشید محمودی در آبان ماه حضور در ۵ جشنواره بین المللی را تجربه کرده است که ۲ حضور آن با جایزه همراه بوده است. پیش از این برادران محمودی با فیلم «چند متر مکعب عشق» در این جشنواره حضور داشته اند.
پخش بین المللی فیلم برعهده شرکت فرانسوی نوری پیکچرز به مدیریت کتایون شهابی است.
محسن تنابنده، مجتبی پیرزاده، فرشته حسینی، فاطمه حسینی، فاطمه میرزایی، محیی رضایی، سعید چنگیزیان و علیرضا استادی در این فیلم نقش آفرینی کرده اند.

اهدای جوایز و یادگاری های نعمت حقیقی به موزه سینما

1694-63

جوایز زنده یاد نعمت حقیقی فیلمبردار سینمای ایران توسط لیلی گلستان جهت تکمیل گنجینه به موزه سینما اهدا شد.
جایزه دوره چهارم جشنواره سینمایی سپاس تهران در سال ۱۳۵۰ برای بهترین فیلمبرداری فیلم «داش آکل»، جایزه دوره ششم جشنواره سینمایی سپاس تهران در سال ۱۳۵۲ برای بهترین فیلمبرداری فیلم «نفرین»، جایزه دوازدهمین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوان (مرغک کانون) در سال ۱۳۵۶ برای ساخت فیلم «سکه»، تندیس انجمن سینمای جوانان ایران- دفتر اصفهان، تندیس سومین شب های سینمای ایران (تجلیل از چهره های ماندگار سینمای ایران) در شیراز سال ۱۳۸۳ از جمله جوایزی هستند که به موزه سینما اهدا شده است.
نعمت حقیقی در سال ۱۳۱۸ در تهران به دنیا آمد و در سال ۱۳۸۹ بر اثر عارضه قلبی درگذشت. حقیقی که به او لقب شاعر تصویر سینمای ایران را داده اند علاوه بر فیلمبرداری فعالیت هایی همچون کارگردانی، و تهیه کنندگی نیز داشته است.

نمایش ویژه انیمیشن های کانون در جشنواره کلن

1694-59

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، پیش از این فیلم‌های کانون در ششمین جشنواره فیلم‌های ایرانی کلن به نمایش گذاشته شده بود و این آثار مورد توجه دست‌اندرکاران جشنواره فیلم کلن نیز قرار گرفت.
در این میان از بین ۱۲ اثر پیشنهاد شده به جشنواره، هفت عنوان از پویانمایی کانون برای نمایش در این رویداد هنری انتخاب و به نمایش گذاشته شد.
هفت انیمیشن کوتاه شامل «سیاه و سفید» به کارگردانی محمدعلی سلیمانزاده، «سایه‌ای‌که نور شد» به کارگردانی نازنین سبحان‌سربندی، «ماه من ماه ما» به کارگردانی محمد ناصری، «بزغاله‌های ابری» به کارگردانی حمید کریمیان، «من یک برادر داشتم» به کارگردانی ناهید شمس‌دوست، مجموعه شش قسمتی «قصه‌های یک خطی» به کارگردانی بهزاد فراهت، «مو مو» به کارگردانی هادی طبسی و رسول تخت‌زرین در سینما «سین نوا» شهر کلن در نوامبر برای کودکان و نوجوانان و خانواده‌هایشان به نمایش درآمد.
سی‌امین جشنواره کودکان کلن نوامبر ۲۰۱۹ (آذر ۱۳۹۸) در شهر کلن کشور آلمان برگزار شد.

جهانگیر کوثری فیلم سینمایی
فروغ فرخزاد را کارگردانی می کند

1694-60

جهانگیر کوثری فیلم سینمایی «فروغ فرخزاد» را بهمن سال جاری مقابل دوربین می‌برد.
«فروغ فرخزاد» اولین تجربه کارگردانی فیلم بلندِ کوثری است که با محوریت زندگی این شاعر معاصر ساخته می‌شود.
فیلمنامه این فیلم همچنین توسط جهانگیر کوثری و نعیمه اسلامی نوشته شده است.
جهانگیر کوثری تهیه کننده آثاری همچون «زیر پوست شهر»، «خون بازی»، «اشباح»، «سوت پایان»، «فراری»، «به آهستگی»، «نسل جادویی» و … است.
او فعالیت حرفه‌ای خود را در سینما از سال ۱۳۵۰ با دستیاری کارگردان در فیلم سینمایی «سراب» آغاز کرده و در سال‌های ۱۳۵۳ و ۱۳۵۹ فیلم‌های کوتاه و مستند «رهایی»، «شکوفه ناز و درخت کهن»، «شب پا»، «پهلوان نه قهرمان»، «دوباره به راه می‌افتیم» و «طبیعت زیبای ایران» را ساخته ‌است.

فیلم شهر بازی به اسکار معرفی شد

1694-61

فیلم کوتاه «شهربازی» به کارگردانی کاوه مظاهری، برنده جایزه بهترین فیلم کوتاه مسابقه بین الملل جشنواره فویل در ایرلند شمالی شد.
طبق قوانین آکادمی اسکار «شهربازی» با کسب این جایزه می تواند به عنوان نماینده ایران برای رقابت در اسکار 2021 معرفی شود.

همکاری مهناز افشار با MBC پرشیا

1694-62

در حالی که پیشتر گفته میشد مهناز افشار در حال بررسی پیشنهاد همکاری با شبکه ماهواره ای ام بی سی پرشیاست، ولی با حضور او در این برنامه و داوری در کنار ابی و نازنین و آرش در برنامه استعدادیابی Persia Got Talent به شایعات پایان داد. گفته می‌شود مهناز افشار جایگزین صدف طاهریان بازیگر پیشین تلویزیون شده است.