1708-20

درگذشت هوشنگ ظریف نوازنده تار

1708-21

درگذشت هوشنگ ظریف نوازنده تارهفته قبل هوشنگ ظریف نوازنده توانای تار، مدرس موسیقی و ازاساتید هنر کلاسیک ایران، بدنبال عارضه قبلی در سن 81 سالگی درتهران درگذشت.
ظریف که آخرین آثار خود را برای محمدرضا شجریان ساخته بود، شاگرد روح الله خالقی، حسین تهرانی بود و خود استاد حسین علیزاده، حمید متبسم و داریوش طلایی وبسیاری دیگر بود.

نشان شوالیه به شهاب حسینی اهدا شد

1708-22

هفته قبل درسفارت فرانسه درتهران، شهاب حسینی نشان ویژه «شوالیه» را در طی مراسم را از سوی سفیرفرانسه دریافت کرد.
نشان شوالیه بخاطرخلاقیت های هنری یا ادبی، و حضور درفعالیت های ارزشمند هنر وادب به هنرمندان سراسرجهان اهدا میشود. این نشان از سوی وزارت فرهنگ و هنر فرانسه درنظرگرفته میشود.
قبلاهنرمندان برجسته دیگری چون عباس کیارستمی، لیلا حاتمی، پری صابری، اصغرفرهادی، شهرام ناظری این نشان را دریافت کرده اند.

رسول اف به خواسته وکیل اش خود را به دادسرا معرفی نمی کند

1708-23

از سوی مقامات دادگستری، دوباره محمدرسول اف کارگردان نامدار سینما به دادسرا احضار شد اولین بار زمان دریافت جایزه بزرگ فستیوال کن بخاطر فیلم اخیرش «شیطان وجود ندارد» بمجرد ورود به ایران بازداشت شد، بعد حکم دو سال حبس قابل خرید و یکسال و نیم محرومیت از هرگونه فعالیت صادر شد و این بار بمجرد دریافت جایزه فستیوال برلین که خود حضورنداشت، به دادسرا فراخوانده شده است که تا این لحظه به خواسته وکیل اش خود را معرفی نکرده است.
رسول اف بخاطر سه فیلم اخیرخود: به امید دیدار، دست نوشته ها نمی سوزند و «لِرد» که به زندگی یک وکیل مدافع، قتل های زنجیره ای و فساد در مقامات بالا می پردازد محکوم شده است!

محمدرضا شجریان ازبیم ابتلا به کرونا
از بیمارستان به خانه انتقال یافت

1708-24

پزشک هماهنگ کننده تیم پزشکی استاد شجریان که به شرایط جسمی مناسب تری است، دستور داد که او را به خانه انتقال دهند.
شجریان که بدلیل ابتلا به سرطان در دوسال اخیر گاه به گاه در بیمارستان بستری می شود، اخیرا بدنبال مشکلات ریوی در بیمارستان بستری شد ولی به دلیل بهبود نسبی، پزشک ویژه ای اعلام کرد. از بیم ابتلا به ویروس کرونا که در تمام بیمارستان ها، گسترده است، بهتراینکه استاد به منزل انتقال یابد خصوصا که شرایط تنفسی اش بهتر شده و هوشیاری اش طبیعی است.

یک کارگردان سینما،
محمد متوسلانی را جوانمرد و با معرفت خواند

1708-25

نادر طریقت تهیه کننده و کارگردان سینما محمد متوسلانی بازیگر و کارگردان قدیمی سینما را یک جوانمرد با معرفت لقب داد.
طریقت ضمن ارسال نامه ای به شورای عالی تهیه کنندگان سینما، توضیح داد در روزگار مادی امروز، گذشت و جوانمردی گوهر نایابی است که من دروجود یکی از چهره های پیش کسوت سینما یافتم، یعنی در وجود محمد متوسلانی، برای دریافت پروانه سینمایی و نمایش فیلم خود به اومراجعه کردم. او تا پایان کار دریافت همه این پروانه ها در کنار من ماند و درپایان حتی حاضرنشد دراین پروژه سینمایی شریک شود.

ادوین پسرساموئل خاچیکیان کارگردانی می کند

1708-26

ادوین خاچیکیان پسر فیلمساز نوگرا که به هیچکاک ایران شهرت داشت. اولین فیلم بلند سینمایی خود را بنام «بابا سیبیلو» جلوی دوربین برد.
ادوین زمان حیات پدرش در فیلم های او گاه ایفای نقش می کرد و گاه در تدوین و دستیار کارگردانی فعالیت داشت درحالیکه پدرش همیشه توصیه می کرد بدنبال کار سینما درایران نرود که ثمری ندارد.

جلوی فیلم های مستند کرونا را گرفتند

1708-27

درشرایطی که ساخت یک فیلم مستند بلند درباره کرونا در بیمارستان کامکار قم ادامه دارد و جواد تیفوری کارگردان فیلم با یک اکیپ بزرگ فنی و بدون واهمه از ابتلا به ویروس کرونا، مشغول کار هستند، مامورین بیش از کار20 مستندساز دیگر در تهران، قم، مشهد، شیراز، اصفهان، جلوگیری کردند چون چند فیلمبردار و کارکنان فنی درخود علائمی ناشی از کرونا نشان داده اند و همین سبب توقف کارشان شد.
در این میان میگویند دورکردن بعضی رویدادهای پنهان در بیمارستان به بیرون نیز یکی از عوامل جلوگیری از تهیه فیلم های مستند شده است.