1724-24

انتشار Blue-Ray طعم گیلاس کیا رستمی

1724-26

کمپانی معروف امریکایی کریتریون Criterion با انتشار نسخه با کیفیت عالی Blue-Ray فیلم طعم گیلاس عباس کیارستمی دوباره این فیلم را زنده کرد.
مجله اینترنتی اسلنت کپی بلو- ری فیلم طعم گیلاس با کیفیت 4K از لحاظ تصویر نسبت به نسخه DVD سال 1999 کاملا تفاوت دارد آن کپی مناسب برای تلویزیون های پرده عریض مناسب نبود ولی تصویر و کپی جدید ازکیفیت بالایی برخورداراست.
کیارستمی با طعم گیلاس اولین نخل طلای فستیوال کن را درسال 1999 بدست آورد.
دراین فیلم: همایون ارشادی و الهام ایمانی بازی دارند.

سینما شهرقشنگ 70ساله به فروش میرسد

1724-25

یکی ازقدیمی ترین سینماهای تهران که قدمت 70ساله دارد، اینک برای فروش عرضه شده است.
سینما «شهرقشنگ» که سال 1332،توسط گروه سینماهای مولن روژ ساخته شده یکی از سینماهای درجه یک پایتخت بود. و بعد از 12 سال تعطیل بودن، اینک تابلوی برای فروش جلوی آن نصب شده است.
یکی ازمالکان سینما گفته که بعد از یک ماه هنوزخریداری برای آن پیدا نشده. این سینما به مبلغ 7 میلیون تومان درسال 1354 خریداری شد.

سیروس الوند: فساد اقتصادی دستمزدها را چند برابرکرد

1724-27

سیروس الوند کارگردان نامدارسینمای ایران براین باور است که ورود پول های کثیف به سینمای ایران هزینه تولید فیلم را بدلیل دستمزدهای بالا، چند برابر کرد و از طرفی اعمال سلیقه سرمایه گذارها باعث شده تا سانسوراقتصادی درسینمای ایران بوجود بیاید.
سینماگران ابزار و قدرت تشخیص پول تمیز وکثیف (شستشوی پول) را نمیدانند هرکارگردانی سعی می کند برای ساخت فیلم خود بودجه ای فراهم سازد.
افراد ازطریق انجام کارفرهنگی درسینما پولشویی می کنند و به راحتی از مالیات معاف می شوند.

مقامات مذهبی ترکیه سبب شدند
تهیه سریال جدید نتفلیکس لغو شود

1724-28

کمپانی «نتفلیکس» تولید سریال ترکیه ای خود را بعد از مخالفت مقامات مذهبی که خواستار حذف شخصیت هم جنس گرا درفیلم شده بودند لغو کرد.
چندی پیش رئیس امور دینی ترکیه درنمازجمعه خود بدون مطالعه و بدون اطلاع کافی بدروغ هم جنس گرایی را یکی از علل شیوع کرونا خوانده و بسیاری را دچار شوک کرد جالب اینکه رئیس جمهور ترکیه ازاین اظهارات دفاع کرده و گفتار او را صحیح دانست! این اظهارات خشم گروههای روشنفکر، مدافع حقوق بشر، سیاستمداران سکولار را برانگیخت دراین میان خیلی ها می گویند شرکت هواپیمایی ترکیه که به چین پرواز دارد یکی ازعوامل شیوع کروناست.
نماینده نتفلیکس اعلام کرد محتوای هم جنس گرایی را همچنان به نمایش می گذارد که جالب اینکه سریال «Orange is New Black» یا فیلم «هالیوود» از رایان مارفی همچنان در پلتفرم ترکیه بدون سانسوروجود دارند.

روزنامه شرق درشناخت و ستایش
79سالگی مسعود کیمیایی نوشت

1724-29

روزنامه شرق در در شناخت و ستایش ۷۹سالگی مسعود کیمیایی نوشت: ما «محله»، «کوچه» و «شهر» را به‌ طور جدی به‌ مثابه «شخصیت» در سینمای ایران با کارهای نخستینِ مسعود کیمیایی لمس کردیم. آدم‌های واقعی و خاکستری، نه سفید و نه سیاه، برایمان به‌ طور جدی با فیلم‌های کیمیایی ملموس شد، یعنی به‌ نوعی فیلمهای او تجربه جدی ‌تری از رئالیسم زمانه را به ما دادند اما دنیای رئالیستی و واقع ‌گرای کیمیایی به همین میزان، رویایی و خیالی نیز می‌تواند باشد.
من در دنیای مسعود کیمیایی تار واقعیت را تنیده در پود خیال می‌بینم. او را از پس دوگانه‌های آدمیزادی می‌ بینم. همانقدر «تلخی» در نعش بی‌ جان «رضا موتوری» در ماشین زباله‌ دان شهرداری می‌بینم که «خیال‌انگیزی» در دزدی گاوصندوق از کارخانه‌ای در دل شلوغی و آمد‌ ورفت کسان. همان ‌قدر چشمان غمین «داش‌آکل» در شب زفاف مرجان در سرم حک می‌ شود که کلام رؤیایی طوطی‌اش در قفس.

دو فیلم ایرانی درفستیوال ترانسیلوانیا و شانگهای

1724-30

حضور دو فیلم ایرانی درفستیوال های ترانسیلوانیا و شانگهای، موفقیت تازه ای برای سینمای ایران است، فیلم های «متری شیش ونیم» ساخته سعید روستایی، و«پیرمردها نمی میرند» به کارگردانی رضا جمالی که هر دو در جشنواره های جهانی جوایزی بدست آورده اند اینک دردو جشنواره تازه به رقابت می پردازند.
فستیوال شانگهای از25 جولای تا 2اگوست برگزار میشود.