1728-17

بهرام بیضایی: بهمن مفید را سینما حرام کرد

1728-18

بهرام بیضایی کارگردان صاحب نام، از دیدگاه تازه و متفاوتی درباره بهمن مفید نوشته است و نقش فوق العاده اش را درقیصر تحسین کرده و آن را بهترین کاراو دانسته و می گوید بهترین بازی بهمن مفید در هیچ فیلمی ثبت نشده است مفید تا ضمن انتقاد از افرادی که او را ممنوع الفعالیت کردند می گوید:
بهترین بازی های بهمن در مجلس های خصوصی و خودمانی دوستان بود که به سادگی و خودجوش سر می گرفت و بی کوششی گزاف و به روانی آب! تکی دربهترین اجرای ممکن، یکه تاز در چندین نقش خودساخته ی بسیارمتفاوت، تکه هائی که هنوز این به پایان نیامده، بعدی پشت سرش می آمد، پرشور و شیرین.
ذوق نمایش را میراث ازپدر داشت، غلامحسین خان مفید درهزاره فردوسی 1313 روبروی عبدالحسین نوشین که رستم بازی میکرد نقش بیژن داشت، همان سال صاحب اولین فرزند شد که به شگون نمایش نام اش را بیژن گذاشت. بهمن چند سالی پس ازاوست که بخشی از ذوق ورزی نمایش های خانگی قرن پیش که خیلی ها ازآن فیلم ها ازآن بی خبریم از پدر به بیژن و بخشی به بهمن رسید یکی از یکه گویی های خود ساخته اش بود که دیده شده و در فیلم نامداری ثبت شد و بهمن گل کرد. اما وعده ای را که سینما با آن تکه به تماشاگرانش برای آینده داد هرگز به عمل در نیامد و پا نگرفت.
سینما بهمن را فراموش کرد و مهملات خودش را از زبان او گفت و هنردرجا زدن را در بهای دستمزدی کم وبیش به او آموختند افسوس برآن استعداد درنقش صحنه ای داروغه ی سلطان مار! و کجایند آن ستایندگان دیروزش که چهاردهه ضمن عرض ارادت و خاکساری نگذاشتند هرگز برصحنه سینما دیده شود.

بهانه های ممنوع التصویروصدا شدن

1728-19

درطی سالهای اخیراگرهنرمند مقیم ایران درسفر به خارج با هنرمندان معروف مقیم خارج عکس و فیلم بگیرد ازسوی رادیو و تلویزیون و سینما ممنوع الچهره و صدا میشود.
نمونه های بسیاری وجود دارد. محمد رضا گلزار بدلیل عکس انداختن با دختران در لس آنجلس دچار ممنوعیت شد. حامد همایون بخاطرحضوربرسر مزارهایده ممنوع از صدا شد! و بعد وقتی تصویری از او درکنار بهروزوثوقی چاپ شد کارش به بن بست کشید و رادیو و تلویزیون بکلی پخش صدا و تصویر او را ممنوع کرد.
البته بیش از 20 ستاره سینما و موزیک بخاطرعکس انداختن با بهروز و گوگوش، اندی و داریوش با ممنوعیت هایی روبرو شدند ولی خوشبختانه کوتاه مدت بود.

برزخی ها، پرطرفدارترین فیلم ستارگان قبل از انقلاب

1728-100

دراولین سال انقلاب یک فیلم اکشن قهرمانی درایران ساخته شد که بازیگران نامدار قبل از انقلاب درآن بازی داشتند. این فیلم بنام برزخی ها به کارگردانی ایرج قادری، فیلمنامه سعید مطلبی و بازی: فردین، ملک مطیعی، سعید راد وایرج قادری ساخته شد و بروی پرده سینماها آمد و در همان روزهای نخست رکورد فروش را شکست و صف های طولانی جلوی سینماها بوجود آمد، ولی ناگهان گروهی ازچهره های فناتیک، جلوی فیلم و در واقع جلوی فعالیت همه سوپراستارهای قدیمی را گرفتند.
جالب اینکه این فیلم درطی 40 سال گذشته بیشترین تماشاگر را داشته و کپی آنرا به گفته دست اندرکاران تا حدود یک میلیون بدست مردم رساندند.

لیلا حاتمی درفیلم امریکایی آخرین سیاره بازی می کند

1728-101

لیلاحاتمی ستاره معروف ایرانی به جمع بازیگران درفیلم امریکایی «آخرین سیاره» به کارگردانی ترنس مالیک پیوست.
شبکه اینترنتی IMDB حضور لیلا حاتمی را در نقش مریم مجدلیه از پیروان حضرت مسیح را دراین فیلم تائید کرد.
«گیزا رورینگ» بازیگراهل مجارستان در فیلم نقش حضرت عیسی را بازی می کند بازیگران دیگری چون بن کینگزلی، مارک رایلنس دو بازیگرانگلیسی، ماتیاس اسخونارتس بازیگر بلژیکی، توفیق برهوم بازیگرفلسطینی تبارحضوردارند.
مالیک با فیلم «خط باریک سرخ» نامزد اسکار وبهترین کارگردانی شد خرس طلایی فستیوال برلین را بعنوان بهترین فیلم صاحب شد با فیلم «درخت زندگی» جایزه نخل طلایی فستیوال کن را ربود.

طلاق بعد از شش ماه ازدواج

1728-102

ریحانه پارسا و مهدی کوشکی که هر دو از بازیگران سینما و تلویزیون هستند با ۱۷ سال اختلاف سنی و مخالفت خانواده پارسا در اوج کرونا با هم وصلت کردند، در برنامه ی نوروزی پانوراما با اجرای اشکان خطیبی به قولی پاگشا شدند و کلی از عشق و علاقه بینشون حرف زدند مهدی کوشکی که فرزندی از ازدواج قبلی خود دارد، ازدواج خودش و ریحانه را بهترین اتفاق خواند و خیلی سریع صفحه های اینستاگرام پر شد از عکسهای دوتایی و فیلم های عاشقانه این زوج. چند ماهی این دو در صدر خبرها بودند تا چند روز پیش که هردو عکسهای دوتایی خود را پاک کردند و شایعه طلاقشان بر سر زبان ها افتاد در نهایت ریحانه پارسا با اعلام اینکه حالش خوب هست و امیدوار هست آقای کوشکی هر جا هستند خوش باشند مهر تاییدی بر این شایعه زد.
میترا محتشمی

انتقاد شدید پرستویی از بی توجهی به هنرمندان قدیمی

1728-23

پرویز پرستویی درانتقاد ازبی توجهی و به روایتی بی رحمی نسبت به بازیگران نامدار قدیمی در ایران نوشت. این هنرمندان جواز و دفن شان دو ساعته صادر میشود ولی متاسفانه جوازکارشان 40 سال طول می کشد و هرگز هم صادر نمی شود.
متاسفانه تعدادشان زیاد بود وهنوز هم به آنها بی مهری میشود.

حضورفیلم های ایرانی درفستیوالهای جهانی

1728-103

بختیار پنجه ای بازیگرایرانی درفستیوال فیلم هنگ کنگ جایزه بهترین بازیگرمرد را دریافت کرد.
فیلم «بیگانه» به کارگردانی نادرساعی پور بعنوان نماینده سینمای ایران، با جایزه بهترین بازیگر مرد فیلم مورد بحث منتقدان بود. بیگانه با بازی بختیار پنجه ای در فستیوال فیلم برلین حضورداشت.

***

1728-104

دو فیلم «درباره الی» و «جدایی نادراز سیمین» ساخته اصغرفرهادی به فهرست 100 فیلم برترغیرانگلیسی زبان تاریخ سینما راه یافته است، دراین لیست برجسته ترین کارگردانان فیلم جای دارند از اینگمار برگمن و فلینی تا تارانتینو. همزمان فیلم سینمایی لاک پشت ها پرواز می کنند ساخته بهمن قبادی در لیست 100 فیلم برترتاریخ سینمای جهان قرارگرفت.

***

فیلم کوتاه انیمیشن «من یک درخت هستم» اثرامید سیفی به سیزدهمین فستیوال بین المللی فیلم در سن فرانسیسکو راه یافت، فیلم قصه مقاومت یک پسرنوجوان دربرابر دوستان اش برای حفظ یک درخت است.

***

فیلم کوتاه «مخاطب دوست داشتنی من» به فستیوال بین المللی فیلم هند پذیرفته شد. این فیلم به کارگردانی معصومه خزایی قبلا درفستیوال سینه بوت لندن نیز شرکت کرده بود.

رضا رویگری: لطفا طلب 300میلیونی مرا بگیرید

1728-105

رضا رویگری بازیگرمعروف فیلم وسریال هایی چون «مختارنامه» به خانه سینما نامه نوشته و تقاضا کرده که طلب 300 میلیون تومانی او را بگیرند.
رویگری می گوید دیگردرهیچ فیلمی ظاهر نمی شوم، چون انگار مرا کنار گذاشته اند، ولی مهم نیست من صبرم زیاد است و خصوصا در این شرایط کرونایی بهتر است درخانه بمانم. رویگری می گوید به اندازه موهای سرم از تهیه کنندگان طلب دارم و حدود 300 میلیون تومان بابت پروژه های مختلف به من بدهکارند وهیچ نهاد و مرکز وقانونی نیز نمی تواند این طلب را بگیرد چون قراردادهایی که ما می بندیم درهیچ دادگاهی قابل قبول نیست و اعتبار ندارد.