1495-57

مصطفی اسلامیه نویسنده و مترجم نامی درگذشت

1495-58

مصطفی اسلامیه، نمایشنامه‌نویس، زندگی‌نامه‌نویس و مترجم نامی کشورمان در هفتاد و جهارسالگی درگذشت. اسلامیه متولد سال ۱۳۲۰ در تهران بود.
«تاریخ هنر مدرن: نقاشی، پیکره‌سازی و معماری در قرن بیستم»، «تئاتر تجربی: از استانیسلاوسکی تا پیتر بروک»، «چهار نوشته درباره کوبیسم»، «میلیونر زاغه‌نشین» و «ب‍ال‍ت‍ازار و ب‍ل‍م‍ون‍دا» از ترجمه‌های او هستند.
از او همچنین دو سرگذشت‌نامه از نیما یوشیج و دکتر محمد مصدق با نام‌های «به کجای این شب تیره» و «فولاد قلب» به جا مانده است.
«رستم و سهراب»، «رض‍اخ‍ان م‍اک‍س‍ی‍م: ن‍م‍ای‍ش‍ن‍ام‍ه در ه‍ف‍ت پ‍رده» و «ماجرای شگفت‌انگیز دیوید نیوسام» هم از نمایشنامه‌های منتشرشده اسلامیه هستند. همچنین «خورشید شاه» بازنوشته از متن کهن «سمک‌ عیار» و «ایبسن و استریندبرگ: نقد و تفسیر نمایشنامه‌نویسان نروژی و سوئدی» و داستان کوتاه ” مهتابی و ملکوت ” از دیگر آثار به‌جامانده از این نویسنده و مترجم‌اند. با تسلیت به اهل قلم، یادش گرامی.

دوستی دیرینه ای
که با سفر فروزان، هنوز ادامه دارد

1495-59

رامش خواننده محبوب، از سالهای دور با فروزان ستاره معروف سینما، دوستی دیرینه داشت، از سالهای طلایی سینما و موزیک در ایران، از آن سالها که هر دو پرکار و روی صحنه ها و جلوی دوربین ها بودند.
با سفر رامش به خارج این دوستی ادامه داشت آنها همچنان با هم تلفنی حرف میزدند وازخاطرات خود می گفتند. و این ارتباط تا همین سال قبل نیز ادامه یافت.
رامش با سفر ابدی فروزان غمگین شد، ولی عقیده دارد او با فیلم هایش، با خاطره هایش همیشه زنده است.