1608-50

ساسان کمالی مادر نازنین خود را از دست داد

1608-51

ساسان کمالی برنامه ساز و چهره معروف رادیو تلویزیونی، هفته قبل مادر نازنین خود را که در میان ایرانیان لس آنجلس، بسیار محبوب بود، از دست داد.
این سوگ را به برادران کمالی و خانواده محترم شان صمیمانه تسلیت می گوئیم.

به مناسبت یکصدومین سالگرد قتل عام ارامنه
کتاب پربار دادخواهی ارامنه را مرور می کنیم

1608-52

کتاب پربار وخواندنی دادخواهی ارامنه، ترجمه نورایر هامبارچیان که با مقدمه و و کوشش و همت آوانس آوانسیان چاپ شده، در اصل به مناسبت یکصدمین سالگرد کشتار یک میلیون و 500 هزار ارامنه بیگناه به دست عثمانیان انتشار یافته است، با سروده مرگ انسانیت از فریدون مشیری:
صحبت از پژمردن یک برگ نیست
وای! بر آنان که جنگل را بیابان می کنند
دست خون آلود را در پیش چشم خلق، پنهان می کنند
هیچ حیوانی به حیوانی نمی دارد روا
آنچه این نامردمان با جان انسان می کنند…
توجه انسانها را به یک فاجعه بزرگ قرن جلب می کنند، زمانی که حاکمان برای رها شدن از نابودی و زوال تجاوز به حریم اقلیت های مذهبی و قومی را در برنامه سیاسی خود قرار میدهند.
در مقدمه می خوانیم: برگی تاریک و ننگین در تاریخ جنایات یک صد و بیست سال اخیر در جهان امسال یکصدمین سالگرد خود را می گذراند. امسال در آستانه یکصدمین سالگرد نسل کشی ارامنه این سکوت توطئه آمیز شکسته میشود تا دادخواهی و فغان میلیون ها تن بی پناه و بیگناه که به شهادت رسیدند توسط بازماندگان آنان به گوش ناشنوای جهانیان که مست باده نژادپرستی و مسحور افکار افراطی دینی و گرفتار شبح شوونیستی هستند برسد.
این ناله های یکصد ساله اکنون به فریاد تبدیل گشته تا وجدان خواب آلود آدمیان بیدار گردد.
ملت ارامنه که در قرون اولیه امپراطوری عثمانی به ملت وفادار اشتهار داشتند و در دستگاههای اداری و مالی صادقانه خدمت می کردند چه شد که به دشمنان عثمانی مبدل شدند؟ و به 60 سال کشتن روشنفکران، نویسندگان، شاعران، هنرمندان و جوانان، تجاوز و تبعید انجامید؟
ارامنه این ملت سازنده و مبتکر در هرجای جهان دیده شوند و در هر کشوری بسر برند غیر از خدمت صادقانه و ساختن و نوآوری و ابتکار، در ذات شان وجود ندارد.
در طی یکصد سال اخیر، حدود یک هزار مقاله، سخنرانی، کتاب، فیلم، اسناد نمایش به زبانهای مختلف بویژه در رسانه های غربی علیه جنایات عثمانی تهیه و ارائه شده، هنوز سردمداران حکومتی می گویند اصلا کشت و کشتاری از ارامنه در ترکیه انجام نشده است و اگر هم صد نفری جان باختند ناشی از جنگ بوده است.
این کتاب را سال 2000 از طریق دوستانم در آلمان بدست آوردم و بلافاصله از مهندس نورایر هامبارچیان استاد دانشگاه آلمان برای ترجمه کمک گرفتم و همزمان به نسخه عربی آن نیز دست یافتم و بعد از چند سال با توجه به منابع و اسناد و مدارک، این کتاب در دسترس شما که وجدان بیداری دارید قرار گرفته است.
در این کتاب که پژوهش بی نظیر در رویداد فاجعه آمیز قتل عام ارامنه است به زوایای مختلف رویداد پرداخته میشود و همه صفحات کتاب 750 صفحه ای با اسناد، عکس ها و مدارک مستدلی همراه است و به زبانهای فارسی، عربی، ارمنی، روسی، آلمانی آمده است.
تلاش آوانس آوانسیان و نورایر هامبارچیان را در تهیه این کتاب تاریخی و مستند می ستائیم.

فستیوال نوروزی واشنگتن دی سی با شکوه برگزار شد

1608-53

هجدهم مارچ، هفتمین فستیوال نوروزی ایرانیان واشنگتن دی سی با حضور دهها هزار نفر برپا شد که در آن تعداد زیادی غرفه محصولات نوروزی، خدمات فرهنگی، اجتماعی و برنامه های هنری ارائه شد گروهی از شبکه های رادیو تلویزیونی امریکایی و خاورمیانه ای، از این مراسم گزارشات مفصل تهیه کردند.
شهره عاصمی خستگی ناپذیر، این فستیوال را باهمت و تلاش شبانه روزی و یاری دوستان خود برگزار کرد که به جرات در شأن جامعه سربلند ایرانی بود.

1608-54

1608-55

1608-56

1608-57

1608-58

1608-59

1608-60

1608-61

بمناسبت اجراي نمایش «صفر 21+»

قهرمان اصلي نمايش افشين است كه با زمان بسيار كوتاه بازي بسيار حرفه اي و دلچسبي را ارائه داد و در كنار برزو درخشيد. برزو كه هم خوب ميخواند و هم خوب بازي ميكند نمايش را در در دو پرده و در دو شكل استند آپ و نمايش تاتر ساخته كه حرفهايي پر محتوا از جامعه ايران امروز را بيان ميكند. با آنكه هنرمندان داخل كشور بايد از سانسور بگذرند و تعادل سختي را بين آنچه ميخواهند بگويند و آنچه ميتوانند بگويند را حفظ كنند. اما شهامت گفتن را در برزو ميتوان بخوبي فهميد و اين نيز خود ريسك مي خواهد. نكته جالب ديگر اينست كه بسياري از جكهايي كه در داخل ساخته ميشود براي تماشاچي خارج از كشور خنده دار نيست. برزو كارش را خوب انجام داد و لبخند را برقرار كرد، اما اين فكر كه چرا نمايشهاي ما خارج از كشور نشينان نبايد براي ایرانیان داخل هم اجرا شود همچنان رهايم نميكند.
با تشكر از فريبرز يوسفي كه دوربينش هميشه در اختيار هنر و هنرمندان براي گرفتن عكسهاست.

1608-62

1608-63