1380-66

1380-56

هفته قبل عطاءالله خرّم موزیسین سرشناس و نوشین خاتمی (خرّم)  فرزند برومندشان همایون (مت) خرّم را از دست دادند.
همایون خرّم 56 ساله، لیسانسیه کامپیوتر، مقیم کارولینای شمالی، از چهره های موفق جامعه امریکایی بود و متاسفانه براثر بیماری سرطان ازدست رفت.
مجله جوانان این ضایعه را به عطاءالله خرّم عزیز، به نوشین خاتمی (خرّم) عزیز به فرزندان مرحوم دکتر کارمن و لیسا خرّم تسلیت گفته و برایشان صبر آرزو می کنند.

1380-57

 

این برنامه های خاطره انگیز و ماندنی را احمد آزاد هنرمند نامدارمان از آرشیو خود همه هفته به «جوانان رادیو» هدیه می کند.

گلچین هفته 31
روح انگیز – سرود ای وطن – سروش ایزدی و محمد گل ریز- بدیع زاده -شجریان -قمرالملوک وزیری – رحمت الله بدیعی – ادیب خوانساری –  عبدالوهاب شهیدی
 گلچین هفته 32
روح انگیز – نادر گلچین – الهه – چهارمضراب ماهور- شهبازیان – آهنگ آذری – سیما بینا- تا تو با منی – گروه دانشگاه تهران- شجریان

 

1380-58

ابی، خواننده محبوب همه نسلها جمعه و شنبه هفته آینده(29 و 30 نوامبر) به اولین پایگاه هنری خود، کاباره تهران باز میگردد و برای دوستداران فراوانش که امکان دیداری چنین نزدیک با او را ندارند همه ترانه های محبوب خود را نفس به نفس آنها می خواند.
احمد مسعود در آستانه سال نو و نوروز برای ایرانیانی که از نقاط مختلف به لس آنجلس می آیند سورپرایزهایی چون «ابی» را ارائه می دهد.

1380-60

«آذر شیوا» ستاره معروف سینما، که قبل از انقلاب، یکبار دست به یک اقدام جنجالی زده بود، اینروزها درحومه پاریس دوران بازنشستگی خود را می گذراند، و در هیچ محفل و مجلسی دیده نمیشود.
 در طی این 33 سال، بارها برای بازی در فیلم، نمایش و حضور در برنامه های هنری، از او دعوت به همکاری شده ولی او فقط یکی دو بار به دعوت سیاوش اوستا در یکی دو برنامه فرهنگی حضور یافت  و در چند سال اخیر حتی به پاریس هم سفرنکرده و ترجیح داده در خلوت آرام خود بسر برد.
آذر شیوا که با بازی در فیلم های پرفروش قبل از انقلاب چون سلطان قلب ها شرک کرده بود، یکبار برای توجه دولت به حمایت از هنرمندان بازنشسته، بیکار و بیمار، جلوی دانشگاه تهران بساط فروش آدامس را برپا ساخت،  که در پایان کار روز، ازکارش جلوگیری شد ولی اقدام جسورانه او در تاریخ هنر ایران ثبت شد.

1380-63

طی‌ سخنانی که توسط لوتننتد وید ابلسن و سارجنت کارولین کچووا در جلسه ماه نوامبر انجمن روانشناسان ایرانی‌ در آمریکا بیان شد این انجمن از این پس در زمینه مسائل روانشناختی به پلیس شریف لس انجلس نظر مشورتی ارائه خواهدکرد.
در ادامه این جلسه نمایندگان شریف لس آنجلس بهمراه اعضای هیات امنا و هیات مدیره انجمن به صرف نهار پرداختند و در مورد برنامه های مشترک خود تبادل نظر کردند
دکترها دانش فروغی، علی مدررسی، هما محمودی، هوشنگ پاکدامن، فرحنازخالقی، احمد رضا ریاحی نژاد، نیاز خانی و پیمان رئوفی به نمایندگی از انجمن روانشناسان ایرانی‌ در آمریکا بهمراه دکتر امی روزت به نمایندگی از انجمن روانشناسان کانتی لس آنجلس در این گفتگوها شرکت داشتند
شهر لس آنجلس یکی از بزرگترین و متنوع‌ترین شهرها از نظرتنوع فرهنگی در تمام آمریکا است. یکی از موثر‌ترین روشهایی که شریف لس آنجلس به کار برده تا بتواند بهترین خدمات را همزمان با احترام به ارزش‌های فرهنگی به شهروندان ارائه کند از طریق مشارکت شوراهای مختلف مشاوره‌ای بوده است. نظارت شوراهای مشورتی که متشکل از حدود ۳۲ شورا و بیش از ۵۰۰ عضو است تا کنون بسیار مفید و کارساز شناخته شده است

1380-59

دکتر رضا فدایی – سن دیه گو

چندی پیش نمایشگاهی از کارهای خانم الهه مشتاقی در سن دیه گو برگزار گردید که تعداد زیادی از هموطنان عزیز ایرانی از آن بازدید بعمل آوردند
.این گردهم آیی از ساعت سه تا پنج بعد از ظهر ادامه داشت و دو طراح معروف شلوارهای جین  و چند نمونه ازکارهای گرانقیمت خود را به معرض نمایش گذاشته بودند. در این روز اکثرا از خانمها دعوت بعمل آمده بود و چون خانمها خریداران زینت آلات را تشکیل میدهند از این رو خانم مشتاقی را احاطه کرده و سئوالات گوناگونی در رابطه با این نمایشگاه وآینده آن می کردند والهه مشتاقی با خوشروئی تمام به سئوالات آنها جواب میداد. چیزی که قابل توجه بود خانم 94 ساله ای  در این نمایشگاه حضور داشت و خریدار شماره یک این گردهم آئی هم او بود.

1380-61

گروهی از دانش آموزان سابق دبستان ابتدایی خصوصی مختلط “شه پر” در شهر مشهد پس از۳۵ سال موفق به دیدار مجدد یکدیگر و همینطور مدیر مدرسه خود شدند. این افراد که یک دیگر را در سال‌های اخیر عمد‌تاً از طریق فیس‌بوک یافته اند در روز ۲۰ ژولای ۲۰۱۳ از آمریکا، کانادا، اروپا و ایران در شهر لاس وگاس به گرد هم آمدند تا دوستان قدیمی‌ و مدیر مدرسه خود را ملاقات کرده و خاطرات کودکی را زنده کنند. خانم ماندانا منصوری یکی‌ از برگزار کنندگان این برنامه در مورد این گرد همایی گفت ” واقعاً باور نکردنی بود که ما با دوستانی که برای سال‌ها از یکدیگر دور بودیم چگونه بلافاصله با دیدار هم احساس نزدیکی‌ و صمیمیت کردیم و به راحتی‌ داستان‌های زندگی‌ خود را با هم در میان گذاشتیم”.
خانم مریم خوشرو از دیگر برگزار کنندگان این برنامه اظهار داشت “تمامی ما با چنان شور و شعفی به استقبال این گرد همایی می‌رفتیم که دوستان و آشنایان ما با تعجب و حیرت از ما سوال میکردند که چطور ممکن است شما مدیر و هم کلاسی‌های دوران دبستان ابتدایی خود را به خاطر بیاورید و این چنین با شور و اشتیاق یکدیگر را پیدا کرده و به پیشواز دیدار هم بروید “. آقای فرزین رسته از دیگر برگزار کنندگان این برنامه در همین راستا گفت “ما چنان از دوران دبستان ابتدایی خود خاطرات خوشی‌ داریم که با این گرد همایی احساس می‌کنیم دوستان صمیمی‌ گمشده مان را دوباره پیدا کرده ایم. دوستانی که برای سالیان سال با خود نگاه خواهیم داشت”.
تعدادی از شرکت کنندگان در سنین جوانی‌ از ایران خارج شده بودند و خاطرات چندانی از دوران دبستان خود نداشتند. از آن‌ جمله یکی‌ دیگر از برنامه ریزان این گرد همایی خانم رویا اعتماد رضایی بود که در مورد تجربه خود بیان کرد “من در سن ۱۷ سالگی ایران را ترک کردم. پیش از این گرد همایی من نگران این بودم که چطور با افرادی که بیش از ۳۰ سال از ایشان به دور بوده‌ام برخورد کنم. با خود فکر می‌کردم من چه نقط مشترکی با آنها دارم، چه تجربه زندگی‌ مشابهی با هم داریم که اجازه نزدیکی‌ ما را به هم بدهد. ولی‌ به محض اینکه همشاگردی‌های سابق یکی‌ یکی‌ ظاهر شدند، تمام این شک و نگرانیها برطرف شد و همگی‌ احساس کردیم دوباره مانند کودکان ۸ ساله هستیم. من دوستانی را بازیافتم که به زبان من صحبت میکردند، از همان شهر و سرزمینی آمده بودند که من آمده‌ا‌م. دوستانی که دوران کودکی را با هم گذراندیم و دوستانی که از این به بعد دوران بزرگسالی‌ را با هم خواهیم گذراند.”
 در این مراسم خانم شه‌پر داروغه آستارایی مدیر دبستان ابتدایی شه‌پر در شهر مشهد در دهه ۱۳۵۰ خطاب به مدعوین چنین بیان نمود “من چهره تک تک شما را به طور وضوح به یاد دارم  و قادر به بیان نیستم به چه اندازه دیدار مجدد شما در دوران بزرگسالی‌ تان بعد از این همه سال برای من با ارزش و لذت بخش است. آرزوی قلبی من همیشه این بوده و هست که روزی من به فرزندان شما هم مثل خود شما درس بدهم”.
شرکت کنندگان این گرد همایی مصمم هستند این تجربه را در سال‌های آینده هم تکرار کنند و مراسم را در محلی برگزار کنند که امکان شرکت برای ساکنین ایران هم به سهولت بیشتری فراهم باشد.
دانش آموزان و مدیر سابق دبستان شه پر از کمک و همکاری خانوم مری آپیک برای درج این مقاله سپاسگذارند.

1380-62

شنبه صبح از لس آنجلس  به طرف  هرتس کسل حرکت کردیم، در طول مسیر همراه بود با سخنان بسیارآموزنده خانم دکتر شیرین نوروی و آقای دکتر پیمان رئوفی درباره  12 قدم تا شاد زیستن که از روش خنده درمانی نیزاستفاده کردند که باعث شادی همگان شد، سپس آقای محمود قربانی با اجرای آهنگ های  شاد محیط بسیار صمیمی و گرمی  را فراهم آوردند.
بعد از طی مسافتی به منطقه هرتس کسل رسیدیم. پس از صرف ناهار که از طرف مواد غذایی الماس تهیه گردیده بود به ساختمان هرتس کسل که بر روی تپه ای زیبا بنا شده است رفتیم. پس از بازدید از آنجا و مناطق زیبا و لذت بردن از غروب آفتاب به سمت اقامتگاه درسواحل پیزمو حرکت کردیم .
اتاق های هتل به  صورت جداگانه به صورت منظم تهیه شده بود، پس از استراحت کوتاهی برای سمینار در سالن اجتماعات هتل دور هم جمع شدیم و به سخنان آموزنده خانم دکتر شیرین نوروی و آقای دکتر پیمان رئوفی در مورد ازدواج جوانان و نقش خانواده گوش فرا دادیم. حاضرین سوالات خود را مطرح می کردند و مثل همیشه آنها با صبر به همۀ پرسش ها جواب می دادند و به درستی حاضرین را راهنمایی می کردند . در ادامه برنامه آقای محمودقربانی و رضا معتمدی با صدای گرمشان فضای دوستانه ای را تا پاسی از شب ایجاد کردند .
روز یکشنبه 10 نوامبر بعد از صرف صبحانه به طرف شهرک دانمارکی سالونگ حرکت کردیم. همانند روز گذشته از برنامه های شاد موسیقی و سخنان آموزنده دکتر نوروی و دکتر رئوفی  در اتوبوس لذت بردیم. بعد از 1 ساعت به شهر زیبای سالونگ رسیدیم. در آنجا مناظر بسیار زیبا بود و شیرینی های دانمارکی بسیار خوشمزه ای داشتند .
قابل ذکراست از آژانس مسافرتی شهرزاد ، مواد غذایی الماس ، VIP  تور، تلویزیون امید ایران ، رادیو 670 AM و آقای محمود قربانی  که باصمیمیت تمام دربرگزاری این تورکمک کردندتشکرفراوان داریم .
در طول مسیر به تمام مسافران بسیار خوش گذشت.
برنامه بعدی گروه حمایت خانواده شنبه 30 نوامبر از ساعت 2 تا 4.5 بعد از ظهر در سالن اجتماعات انسینو واقع در 4935 بلبوآ برقرار خواهدبود. سمینار روانشناسی و جشن روزشکرگزاری با صدای اندرسون ، موسیقی بابک خرمی  ونوای ویولن ثریا از بخشهای این برنامه خواهدبود.
 جهت کسب آگاهیهای بیشتر با تلفن
 818-344-6818 تماس بگیرید
با امید دیدار شما عزیزان در برنامه های حمایت از خانواده (Pro Family group‎‏)

نازلی و شهرزاد تربتی

1380-65

دکتر رضا فدایی-سن دیه گو
راز بقای زیباترین گل روی زمین و عمر کوتاه آن (Queen of The Night) حیرت انگیز است که یکی از زیباترین گلهای روی زمین فقط چند ساعتی به حیات خود ادامه نمیدهد واین راز را فقط خود گل میداند. این گل زیبا با عطر دل انگیز از بدو باز شدن غنچه چند ساعتی دوام نیاورده و بلافاصله از بین میرود.
این راز چیست؟ فقط خود گل میداند، جالب توجه اینکه این گل چندین غنچه تولید می نماید و پس از چند روز هنگام شب این غنچه ها مبدل به گل شده واین گل به اندازه ای زیبا و عطرآگین است که باید دید و راجع به آن قضاوت کرد. با این همه زیبایی متاسفانه چند ساعتی در شب دوام نیاورده و از بین میرود و باید گل نایاب را از نزدیک دید و سپس راجع به آن قضاوت کرد و من چون شخصا نظاره گر این واقعه بودم دوست داشتم که با خواننده گان مجله پرتیراژ جوانان شریک باشم، این گل به رنگ سفید و مثل ابریشم سفید و لطافت خاصی را دارا می باشد. هرچه من بگویم درباره این گل زیبا کم گفته ام و واقعا زبان قاصر است که چه رازی دراین گل نهفته و چرا بعد از چند ساعت خود را از بین میبرد.یکی دیگر از عجایب این گل این است که از برگ، برگ بوجود می آید و یک برگ تبدیل به چندین برگ میشود و همانطور که درعکسها مشاهده می فرمائید گل ها به اندازه بشقاب غذاخوریست وتقریبا زیبایی این گل را درعکس ها می توانید ببینید. این گل درخانه یکی از فامیل درارلندو فلوریدا پرورش یافته و این گل را با تمام زیبایی هایش تقدیم به سردبیر و کارکنان مجله جوانان پیشکش کردند و ماهم از آنها سپاسگزاریم و کاش از گل ها می آموختیم که زندگی بسی کوتاه است!

1379-64

1380-64