1400-55

 

 

 

1400-53

فستیوال 8 روزه عید پسح همیشه در آغاز فصل بهار و معمولا از 15 تا 22 ماه عبری نیسان است. عید پسح بزرگداشت و جشن رهایی یهودیان از بند اسارت از دست مصریان قدیمی است. بعد از مدت های طولانی که یهودیان برای فرعون مصر بردگی، کار کمرشکن ومرگ آور می کردند، خداوند حضرت موسی را بعنوان نماینده آنها نزد فرعون فرستاد تا قوم یهود را آزاد کند ولی با وجود چندین اخطار، فرعون مخالفت کرد، بنابراین خداوند 10 طاعون و بلا را بر مصریان نازل کرد. بالاخره بعد از 9 طاعون فرعون دستور داد که اولین فرزند پسر تمام خانواده های یهودی را بکشند ولی در سال 2448 در نیمه شب 15 نیسان خداوند این دستور را عوض کرد و آخرین بلاها برسر مصریان وارد آمد و اولین پسر مصریان از جمله پسر فرعون از بین رفتند. بعد از آن فرعون اجازه خروج یهودیان را صادر کرد، ولی خیلی زود تغییر تصمیم داد و به تعقیب آنها پرداخت که جلوی خروجشان را بگیرند، یهودیان بسرعت تصمیم به خروج گرفتند و درحقیقت آنها فرصت لازم را برای پختن نان خود در تنور نداشتند و عجولانه نان خود را بطور خمیر از درون تنور برداشتند و راهی شدند که درحال حاضر آنرا فطیر«مصاMatzo» می نامند.
درحدود 000/600 مرد بزرگسال و بسیاری از زنان واطفال همان روز مصر را ترک گفتند و بسوی کوه های «مانتاساینای Mount Sinai» رفتند.
طی 2 روز شب اول و دوم ، بخاطر بزرگداشت، یهودیان با فامیل و بزرگان خود جمع میشوند، شمع روشن می کنند به دعا و نیایش می پردازند، غذاهای مخصوص تهیه می کنند و به شادی و سرور می پردازند و بیاد می آورند که اجدادشان با چه مشکلاتی از بند اسارت رهایی پیدا کردند.
سفره  سدر Cedar
بال مرغ یا استخوان ماهیچه، تخم مرغ پخته، کاهو، پیازچه، ریواس، حلق (مخلوطی از شیره خرما، گردو، بادام … خرد شده ) مصا، جعفری البته هر آداب و رسومی و منطقه ای نوع «سدر» Cedar آنها می تواند کمی فرق داشته باشد.

«هاید» خواهرزاده مهستی و هایده،
خاطره خاله های خود را زنده می کند

1400-48

داشتن صدای خوش و درست خواندن در خانواده زنده یادان مهستی و هایده ارثی است تا آنجا که «هاید» ازخوانندگان نسل جوان که خواهرزاده مهستی وهایده است از این صدای خوش برخوردار است. هاید که تاکنون سه آلبوم از آهنگها و ترانه هایش را ببازار داده همه شب  در یکی از سفره خانه های بنام ایران خالقی روی صحنه میرود که هنگام خواندن آهنگهای مهستی و هایده  همه را دچار احساسات می کندو نام  خاله های خود را همچنان زنده نگه می دارد.
«هاید» ضمنا از دوستان بسیار نزدیک هنرمندان قدیمی میباشد وهرازگاهی جشنی کوچک در همان سفره خانه برپا میسازد که اغلب جشن ها بمناسبت تولد این هنرمندان میباشد که چندی پیش جشن تولد نصرت الله وحدت را برگزار کرده بودکه چند تن از هنرمندان قدیمی را دعوت کرده بود و یساری خواننده بنام کوچه  و بازار هم بعنوان میهمان حضور داشت.هاید می گوید این هنرمندان برای ما با فیلم ها و کارهای خود خاطره ساز بودند و ما نسل جوان باید بیاد آنان باشیم و گاه و گداری هرچندکوتاه در کنارشان قرار بگیریم.  شهلا ریاحی از دیگر هنرمندان قدیمی بود که هاید به خانه او رفته بود و اورا به سفره خانه آورده بود و بمناسبت تولدش جشن کوچکی برپا کرده بود.
عکس هاید را در کنار پوری بنایی می بینید.

1400-49

بنا به خواسته شنوندگان جوانان رادیو و مجله جوانان، در طی چند هفته همکاران مان را در برنامه های مختلف رادیوبه شما معرفی می کنیم تا بیشتر با سوابق فعالیت هایشان آشنا شوید.
منصورهنری
مهندس مکانیک هستم مدتها در هنرستانهای تهران با سمت، سرپرست بخش مکانیک و هم چنین مشغول تدریس بوده ام. با تلویزیون کانال 3 تهران نیز همکاری داشتم در شوی میخک نقره ای با فریدون فرخزاد سالها در تهران نیز با مجله جوانان و دختران و پسران نیز همکاری داشتم در کشور آلمان 20 سال اقامت کردم و در تلویزیون ایران آرت فرانکفورت مجری وبرنامه ساز بودم. در ضمن نیز کنسرتهای بزرگی را همه ساله برگزار نمودم که تماما موفقیت آمیز بود. سالهاست که در امریکا هستم وبا رادیو و تلویزیونها بعنوان برنامه ساز و مدیریت داخلی تلویزیون کار کردم درحال حاضر با تلویزیون امید ایران – ورادیو جوانان افتخار همکاری دارم.

فرشته دهقانی خواننده جوان
فرشته دهقانی متولد اصفهان. از سن 13سالگی آموزش ردیفهای آوازی رانزد استاد اصغر وفایی در اصفهان گذرانده و به پیشنهاد ایشان دوره تکمیلی را نزد استاد پریسا گذراند. پس از آن به سبب محدودیت های موجود برای بانوان در ایران بیشتر هم خود را روی تدریس در کلاسهای خصوصی گذاشته است هم اکنون درحدود یازده سال است که در امریکا ساکن و پنج سال اخیر را در کالیفرنیا گذرانده. اولین آلبوم خود را با زحمات بی شایبه استاد پرویز رحمان پناه به اتمام رسانده که به زودی از جزئیات آن مطلع خواهید شد.

سارینا اولین آلبوم خود را آماده می کند
سارینا متولد ایران است. او مدرک کارشناسی خود را در رشته ادبیات از دانشگاه تهران اخذ کرده است. سارینا دوره های موسیقی و آواز را نزد استاد محمد نوری و خانم فریبا داودی (از شاگردان برجسته استاد شجریان) گذرانده و با سازهای گیتار و کیبورد آشناست. او از یکسال پیش به امریکا مهاجرت نموده ودر لوس آنجلس زندگی میکند و درحال تهیه اولین آلبوم خود میباشد.

1400-50

بسیاری از هنرمندان علاوه برکار هنری به کارهای دیگری میپردازند. شهرام بروخیم علاوه بر بازیگری درسینما و تاتر و کارگردانی و تهیه نمایش، سالهاست که با مهدی افشار سنگ فروشی و سنگ بری بزرگی را در هالیوود صاحب است. سنگهای بسیار کمیاب و اشرافی از کشورهایی مانند ایتالیا، برزیل، اسپانیا و حتی از ایران را وارد کرده اند و برای خانه های چند میلیونی و بسیار زیبا تا خانه های کوچکتر استفاده میکنند. و اما شهرام بروخیم  میگوید علاقه زیادی به لهجه های شیرین مختلف دارد، از لهجه آذری در این تبلیغ رادیویی استفاده کرده است که درابتدا مسئولین رادیو با پخش آن مخالفت کردند، اما بعد از بررسی و مطالعه در نوشته و پخش آن این تبلیغ رادیویی بسیار شیرین و مورد توجه قرار گرفته است. خیلی ها می گویند هروقت شهرام بروخیم تبلیغ می نویسد ما میدانیم  بُعد تازه ای از تبلیغات مورد توجه را با خود می آورد.

1400-51

اقتصاد و خانواده که 10 سال پیش برنامه های رادیویی خود را در  670AM با همکاری دو چهره موفق یعنی نیک یکانی و حسین مجید شروع کرد مورد توجه ایرانیان در سراسر کالیفرنیاو امریکا قرار گرفت و هر هفته ایرانیان جنوب کالیفرنیا برای برنامه ریزی های اقتصادی و مالی خود با گرفتن  XRAY مالی به این دفاتر پیوستند.
با شروع سال 2014 و نوروز سال 1393 دفاتر اقتصادی خانواده تصمیم به تغییرات بهتری برای دفاتر و مشتریان خود گرفت ودر 3 منطقه Westwood , Woodland Hills  و Orange County  دفاتر خود را برای هر چه بهتر و کمک به مسائل مالی مشتریان قدیم و جدید خود گسترش داد. دفاتر اقتصاد و خانواده عرض 10 سال گذشته از طریق رادیو 670 توانسته است به هزاران نفر از ایرانیان موفق درجنوب کالیفرنیا و دیگر نقاط امریکا از نظر برنامه ریزی مالی برای آنها برای حال- آینده ونزدیک و آینده دور کمک کند.
به امید موفقیت هرچه بیشتربرای آقایان نیک یکانی وحسین مجید وهمکاران آنها در این دوره و تغییرات مهم که برای هرچه بهتر کردن برنامه ریزی مالی و کمک به مشتریان خود انجام داده اند آرزوی موفقیت داریم.
تلفن جدید و سراسری دفاتر اقتصاد و خانواده :

1-800-220-9609

1400-52

دوره جدید برنامه صبحگاهی رادیو 670AM بنام صبح به خیر لس آنجلس از اول سال 2014 شروع به کار کرد.
این برنامه با همکاری ساسان کمالی و حسین مجید روزهای دوشنبه و جمعه ، لیدا حنایی روزهای سه شنبه و پنجشنبه در کنار ساسان کمالی برنامه پرطرفدار این رادیو را اجرا می کنند.
صبح به خیر لس آنجلس دوشنبه تا جمعه 6 تا 9 صبح یک برنامه شاد و پرانرژی است که ساسان کمالی و حسین مجید و لیدا حنایی، همه هنر خود را همراه با اطلاعات وسیع خود به کار می گیرند تا یک روز خوب را برای شنوندگان رادیو شروع کنند. اجرای چنین برنامه هایی آسان نیست البته یادتان باشد که ساسان کمالی استاد این نوع برنامه ها، در طی 14 سال گذشته در رادیو  670AM و تلویزیون ها و سالهای دور از ایران مبتکر شیوه جدیدی از شوی و برنامه های زنده رادیو تلویزیونی بوده وشاید بسیاری ندانندکه ساسان از چه ساعتی در نیمه شب بیدار میشود و با دست پر با خبرهای داغ روز به رادیو می آید. خوشبختانه یاران ساسان،حسین مجید و لیدا حنایی، با توجه به توانایی های خود، به این برنامه، شور و حال می بخشند.
یک خسته نباشید جانانه داریم برای ساسان عزیز، مجید عزیز وخانم حنایی عزیز.

1400-54

دکتررضا فدایی -سن دیه گو
طبق روال همه ساله، امسال هم در اورلندو فلوریدا یکی از باشکوه ترین مراسم نوروزی توسط گروهی از پاسداران فرهنگ و سنت های باستانی ایرانی برگزار گردید و صدها نفر از این مراسم استقبال و قدردانی بعمل آوردند. این جشن با شکوه نوروزی در هتل هیلتون اورلندو برگزار گردید واز همه بالاتر سفره هفت سین بسیار زیبایی بودکه جلوه با شکوهی باین مراسم بخشیده و توجه همه را به خود جلب کرده و اکثرا عکس هایی بعنوان یادبود در کنار آن گرفتند. برپاکردن چنین مراسمی هویت ملی ما را حفظ کرده است. درواقع دوران شعار وحرف زدن به اتمام رسیده و موقع عمل است.
هموطنان مقیم این منطقه در صورت تمایل به همکاری با این خانمها و آقایان می توانید با وب سایتwww.iacc-cfl.com و ایمیل آنها [email protected] تماس حاصل کرده ودرکنار آنها باشید. اسامی این دوستان از راست به چپ درعکس البته در کنار سفره بسیار زیبای هفت سین خانمها وآقایان به آیدا آلاس و ندین- نرگس البکرد- حمیده کوهی – حمید خانلی- علیرضا ادراکی – کریم مقعری – مریم داودیان – پریچهر صدری – سحر خادمی و عباس آقاجان.