1391-65

1391-67

درجوانان رادیو یک گفتگوی متفاوت داشتیم با اسلام شمس کمدین و استندآپ کمدی معروف و  انتونیو جلیلی بنیانگذار انستیتو ورلد فیلم که هر کدام دیدگاه متفاوتی نسبت به مسائل مختلف داشتند، صحبت از ادیان مختلف شد.
اسلام شمس گفت: من به اتحاد و همبستگی میان ادیان اعتقاد دارم
انتونیو جلیلی گفت: من این اتحاد را در مجله جوانان و رادیو می بینیم
مهدی ذکایی: در مجله جوانان و جوانان رادیو، ما با هر نوع مذهب و دین و باور و مرامی کار می کنیم، اینجا پایگاه همه باورهاست و احترام به همه اعتقادات مردم.
شمس: به عقیده من مردم باید از دیدگاه  مثبت به زندگی نگاه کنند، همین کاری که من می کنم با خنداندن مردم، عمرشان را اضافه می کنم اگر حتی حرف زدنم آنها را نخنداند قیافه من مردم را به خنده می اندازد.
انتونی جلیلی که تازگی از ایران آمده، کلی حرف دارد.
جلیلی: بله من بعد از 28 سال دوری، 11 سال پیش چند روزی به ایران رفتم ولی این بار که رفتم کلی شگفت زده شدم، سفری به مشهد داشتم، اصلا باورم نمی شد، مشهد چقدر بزرگ شده، چه ساختمان های عظیمی به پا شده و چه فری وی هایی، به لرستان رفتم، به کرمانشاه رفتم.
دخترم در ایران زندگی می کند، سایت مرا هر روز گسترش میدهد سایت World Film Institute را، خیلی از ایرانیان داخل با فعالیت های من آشنا بودند سفرم به ایران با تجربه تازه ای همراه شد، ایران را از دیدگاه تازه ای دیدم، خوشحالم که رفتم، خصوصا سفرم به کردستان و لرستان.
شمس: من هم بعد از 28 سال در سالهای 2006 و 2007 به ایران رفتم، ماموری که پشت گیشه نشسته بود گفت چطور دلتان  نیامد در این مدت به ایران نیائید بهرحال امیدوارم خوش بگذرد. گفتم هرجا اسلام هست همیشه خوش می گذرد. آن مامورعینکش را برداشت و گفت در تلویزیون با همه شوخی می کنی با ما هم بله؟ تازه فهمیدم مرا شناخته گفتم شما مرا می شناسید گفت دنیا اسلام را می شناسد،هر دو در لفافه  ولی شیرین حرف میزدیم، در سفرم به ایران یکبار هم در ارسباران برنامه اجرا کردم.
• مشکلی برایت پیش نیامد؟
– نه آنچنان، ایران مشکلات خودش را دارد، آنگونه که بعضی مسافران تعبیر و تفسیر می کنند، نیست شما نمی توانید زندگی روزمره مردم را با دولت قاطی کنید، مردم زندگی خودشان را می کنند، اگر شما اهل پول در آوردن باشید ایران بهترین جای دنیاست در ایران با رشوه همه کار می توان کرد، اعتیاد هم بیداد می کند، آدم های فضول هم بسیارند.
جلیلی: متاسفانه هوای آلوده هم هست، عزت الله انتظامی بخاطر هوای آلوده در بیمارستان بستری شد پزشکان گفته بودند بهتر است به کنار دریا برود وزندگی کند خواهر داریوش مهرجویی براثر هوای آلوده جان باخت.
• آقای شمس عزیز، شما آخرین آهنگ هایی که خواندید چه بود؟
– من یک سری آهنگ را به شیوه فارسانگلیسی می خوانم، ترجمه شعرهای فارسی به انگلیسی است. دراین شوها با خانم ها وآقایان شوخی می کنم مثلا می گویم خانم ها ویروسی هستند که از بدو بشر وجود داشتند، ویروسی که جیب ها را «سرچ» Search  می کند، پولها را دلیت  Deleteدوستان را ادیت می کند دوست های خودش را paste میکند، موبایل ها را دائما scan میکند، اگر بخواهی در زندگی ات خوش باشی، خوشی هایت را کنسل می کند، هرچه هم روی خوش به او نشان بدهی، همه را  Recycle می کند اگر یک چیز منفی در شما ببیند در مغزش Save  می کند و توقع دعوا کردن همه را  Re stare می کند و به رخت می کشد گاه انقدر غیرمعقول با تو برخورد می کنند که نفرت  hangمی کند.
• آقای جلیلی اینروزها در تدارک برپایی دوباره دو المپیاد هنرهای مختلف است
جلیلی: بله مقدمات فراهم شده، ولی دوباره بزودی جزئیات در مجله جوانان توضیح خواهم داد، اجازه میدهید از آقای شمس درباره نمایش جدیدش بپرسیم.
شمس: یک نمایش تازه نوشته ام، که با نام  3 نفر روی خط یک نمایش با مفهوم خاص، البته پر از طنز، که امیدواریم بزودی بروی صحنه بیاید و یک نمایش همگی است، در سالن های جمع و جور می گذاریم نه در یک سالن 900 نفره که 700 نفرش مهمان باشد!

1391-66