1460-46

با سعید مهرآور همکار با سابقه مجله جوانان
در برلین گفتگویی در جوانان رادیو داشتیم
سعید مهرآور از فستیوال برلین و حضورایران، از اوضاع ایرانیان در برلین، شرایط فرهنگی، امکانات شهری برایمان گفت

از مهرآور درباره فستیوال فیلم برلین می پرسیم: می گوید امسال فیلم تاکسی از ایران خرس طلائی را بدست آورد البته دو فیلم دیگر: قلب مادر اتمی و در ارتفاع بالاتر در فستیوال شرکت داشتند در قلب مادر اتمی محمدرضا گلزار، ترانه علیدوشی و پگاه آهنگران شرکت کرده بودند، البته در آخرین لحظات وارد فستیوال شد و با استقبال هم روبرو گردید. فیلم «در ارتفاع بالاتر» هم جایزه ای برد، جالب اینکه هر دو این فیلم ها در ایران اجازه نمایش ندارند.
• از خودت بگو، در برلین چه می کنی، چه فعالیت هایی داری؟
– سالها در برلین جنب و جوشی بود، من فعالیت هایی در زمینه ارائه تئاترها وکنسرت ها داشتم، ولی اینروزها شهر ساکت است، تعداد ایرانیان در برلین خیلی کم شده، بعضی از مهاجرین در سنین بالا بر می گردند به ایران، جوان تر ها هم راهی امریکا میشوند! در برلین حتی انجمن های فرهنگی و ادبی هم دیگر فعال نیستند، البته یک انجمن فرهنگی باقی مانده بنام انجمن فرهنگی دهخدا، که کلاس های فارسی، شب های شعر، کتابخوانی، به سرپرستی عباس معروفی فعالیت دارد که با وجود کتابخانه بزرگ ولی کسی استقبال نمی کند.

1460-47

این گفتگو مرا به سالهای دور برد، به سالهای قبل از انقلاب در ایران.
من که دوره خبرنگاری را در ایران در کلاس خبرنگاری مجله جوانان با مسئولیت شما آقای ذکایی عزیز گذراندم، همچنان عاشق این کارماندم وهنوز به نوعی فعالیت هایی دارم، دلم می خواست دوستان قدیمی را پیدا می کردیم، کاش شما در مجله جوانان اعلام کنید همه بچه های کلاس خبرنگاری در سراسر دنیا، با شما تماس بگیرند، شاید بتوانیم در سالهای آینده در یک کشوری دور هم جمع بشویم هر سال 500 دانش آموز به کلاس می آمدند من فکر می کنم حداقل 5 الی 6 هزار نفر می شوند.
• یکی دوبار در مجله جوانان به این مسئله اشاره کردیم، ولی حالا قضیه را دنبال می کنیم، امیدواریم که به دیدار پرشوری ختم شود. خوب آقای مهرآور عزیز از برلین برایمان بگوئید، جاذبه های توریستی برلین در چه چیزهایی خلاصه شده است.
– از وقتی دیوار برلین برداشته شد، شهر بزرگ شد، کلی موزه و اماکن دیدنی به آن اضافه شد، شما با یک بلیط 2 یورویی می توانید از همه موزه ها و مراکز تاریخی شهر دیدن کنید، برلین شهر امنی است، در آن کاباره های بزرگ با 3 هزار نفر گنجایش، یک استادیوم ورزشی، که شاهکار تاریخی است، در کاباره بزرگ برلین، دهها نوازنده روی صحنه می آیند، رقص، آکروبات و آواز اجرا میشود جالب اینکه وقتی صحنه باز میشود، یک استخر بزرگ ظاهر میشود که رقصنده ها درون شان می رقصند، کازینوهای بزرگ و کوچک هم در برلین وجود دارد که خوانندگانی شبیه الویس و مایکل جکسون در آن برنامه دارند. سرگرمی مردم در اینجا آخر هفته ها، رفتن به بارها و نوشیدن آبجو و گوش دادن به موزیک جاز و بلوز است دیسکوها هم آخر هفته شلوغ و داغ است.
در برلین هم مثل امریکا، خورد و خوراک وهتل ارزان است، از سویی اجاره آپارتمان یک خوابه و شیک در نقاط مختلف از 500 تا 1000 دلار است.
به امید گفتگوی دیگر با سعید مهرآور خداحافظی می کنیم.