1379-46

درارواین موزیک آکادمی شاگردانی از 4 ساله تا 80 ساله داریم
در آکادمی ما، اساتید با توجه به تحصیل شان دعوت به همکاری شده اند

***

با حمید دیهیمی موزیسین و نوازنده و استاد موسیقی گفتگوی تازه ای در جوانان رادیو داشتیم، که بخشی از این مصاحبه را می خوانید:
از حمید دیهیمی می پرسیم از آغاز کارتان، دامنه فعالیت هایتان، از نسلی تازه که به موسیقی روی آورد بگوئید؟
– وقتی ما از ایران بیرون آمدیم، خیلی از نوجوانان و1379-47 جوانان، بدلیل عشق به ریشه های خود، به موسیقی و زبان فارسی، شعر و ادبیات روی آوردند. ولی متاسفانه این نسل بمرور از ریشه هایش دور شد، من فکر میکنم هنر می تواند دوباره این ارتباط و نزدیکی را برقرار کند.
من فعالیت خود را در ایران شروع کردم، در سلطنت آباد سابق، زیر ساختمان مان به اتفاق برادرم سعید، کلاس های موسیقی راه انداختیم بعد در سال 1981 آمدیم به لس آنجلس، در سال 90 با برادرم سعید دنیای موسیقی را در ولی دایر کردیم.
در 92 و 93 در وست وود شعبه ای افتتاح کردیم در سال 98 من به اورنج کانتی رفتم، بعد به وست وود، خلاصه دست نکشیدم تا در OC Plaza در ارواین آکادمی موزیک را دایر نمودم که در آن موسیقی غربی و شرقی تعلیم میدهیم.
می دانیم که در آکادمی خود، اساتید مختلف را به همکاری دعوت کردید.
– برای هر ساز،  یک استاد با تجربه را دعوت کردیم که همین سبب شد بهترین شاگردان را تربیت کنیم شاگردانی از سنین 4سالگی، 7 سالگی تا 99 سالگی. باور کنید ماحتی شاگردان 80 ساله هم داریم.معمولا نوجوانان و جوانان بدنبال فراگیری پیانو، گیتار، بعد ویولون ، ساکسیفون، ترومپت هستند که  البته بیشترشان روی پیانو و گیتار هستند، کلاسهای ما بیشتر خصوصی است تا شاگردان خوب بیاموزند. البته کلاس جمعی تئوری هم داریم به عقیده من، تشویق خانواده ها در این زمینه نقش مهمی دارد، چنین تشویق ها بخصوص در امریکا و اروپا و کانادا سبب شده، بیشتر بچه ها چون بچه های داخل ایران، یک سازی یاد بگیرند.
خوشحالم که خیلی از بچه هایی که به کلاس های ما آمدند، جذب ارکسترهای بزرگ شدند خیلی ها تحصیل در دانشگاه ها را هم پی گرفته اند .
حتما خبر دارید که در ایران دو گروه موزیسین داریم، گروهی که در رادیو تلویزیون کار می کنند و گروهی که به اصطلاح زیرزمینی هستند کارهایشان هم زیرزمینی ارائه میشود، ولی بهرحال رشد و تعالی درهر دو رشته دیده میشود.
– من اعتقاد دارم موزیسین باید در تهیه و ارائه کارش آزاد باشد، در ر رادیو تلویزیون آثارش پخش شود تا تشویق شود، موسیقی زیرزمینی شاید چنین امکانی را نیابد، ولی در مجموع می بینیم که بچه هایی که از ایران می آیند امریکا و در رشته موسیقی تحصیل کرده اند،  کارشان بسیاردرخشان است.
شما شاگردان غیر ایرانی هم دارید؟
– ما شاگردانی داریم که یا پدر و یا مادرشان امریکایی است، که خیلی از آنها به یادگیری موسیقی سنتی ایران علاقه نشان میدهند همین ها سبب میشوند  تا ما یاد اساتید بزرگ مان چون محجوبی، معروفی و جوانتر از آنها استاد انوشیروان روحانی و برادران هنرمندشان بیافتیم، که پایه محکمی برای موسیقی ایران در مسیرجهانی گذاشتند.
ما در زمینه موسیقی معلم خوب و بد هم داریم
– مسلما داریم. خیلی ها که ابدا تجربه و تخصصی ندارند می آیند، بچه ها را گمراه می کنند، ذوق شان را بقولی کور می کنند متاسفانه بعضی معلمین را سراغ داریم که با فریاد و خشونت می خواهند به بچه ها درس بدهند در حالیکه من فکر میکنم خصوصا معلم موسیقی باید مهربان باشد، صبور باشد، مثل یک روانشناس، روان بچه ها را بشناسد. باید مرتب تشویق شان کنند.
از حمید دیهیمی عزیز می خواهیم شماره تلفن و وب سایت خود را اعلام کند تا علاقمندان با آنها تماس بگیرند.

 

تلفن ارواین – موزیک آکادمی

949-653-9998

ایمیل:

[email protected]