1704-19

1704-13

1704-15

فیروزه خطیبی
پرچم های نوروزی ” بنیاد فرهنگ” از روزهای اول فوریه 2020 یک بار دیگر در خیابان های اصلی شهر لس آنجلس برافراشته شده اند تا نوید دهنده فرارسیدن فصل بهار و نوروز ایرانیان باشند. از سوی دیگردست اندرکاران این نهاد غیرانتفاعی، غیرسیاسی و غیرمذهبی ایرانی هم این روزها یک بار دیگربا شور و هیجانی خستگی ناپذیر درحال تهیه و تدارک جشن بزرگ و باشکوه نوروز 1399 هستند که امسال در تاریخ یکشنبه 8 مارچ راس ساعت 12 نیمروز با مجموعه ای از برنامه های سرگرم کننده، ساز و دهل، عمونوروز و برپایی یک چایخانه سنتی برای صرف چای و شیرینی و هم چنین برنامه های هنری و سرگرم کننده برای کودکان و بزرگسالان همراه با رژه نوروزی و چیدمان هنری باشکوهی از هفت سین ایرانی در محوطه چمن کاری شده “دیکسون کورت” دانشگاه لس آنجلس برگزار خواهد شد.
این دوازدهمین سال پیاپی است که”بنیاد فرهنگ” به پیشواز نوروز می رود تا چون سال های گذشته هزاران تن از علاقمندان، بویژه ایرانیان ساکن کالیفرنیای جنوبی و خانواده های آن ها را درمحوطه وسیع دانشگاه لس آنجلس گردهم می آورد. کمی دیرتر، راس ساعت 6 بعدازظهر و در پایان یک روز شادی آفرین و سروربرانگیز نوروزی،کنسرت کم نظیری با شرکت «دریا دادور»، خواننده و اپراخوان ساکن فرانسه درتالار باشکوه «رویس هال» برگزار خواهد شد تا به این صورت یک برنامه نوروزی موفق و فراموش نشدنی دیگربه انجام برسد.

گزینش طرح پرچم نوروزی،
سرآغاز جشن های نوروزی «فرهنگ»
ایده گزینش یک طرح مدرن و گویا همراه با نمادهای تماما ایرانی در رابطه با نوروز و افراشتن آن در خیابان های شهر لس آنجلس از سال 2011 به توصیه اعضای هیئت مدیره «بنیاد فرهنگ» آغاز شد و خیلی زود به صورت یک سنت در سرآغاز تهیه و تدارک برنامه های جشن های نوروزی این نهاد فرهنگی فعال که امسال برای چهارمین بار پیاپی در محوطه دانشگاه لس آنجلس برگزار می شود درآمد.
پرچم امسال هم ازطریق برگزاری مسابقه ای برای تهیه و خلق بهترین طرح هنری و گرافیک ابتکاری در رابطه با موضوع نوروز ایرانی، از میان صدها طرح ارسالی انتخاب شده است.
آقای هرمز عامری، رئیس هیئت مدیره «بنیاد فرهنگ»همزمان با این نهمین سال پیاپی گزینش طرح برنده ای که بر روی پرچم های نوروزی «فرهنگ» درخیابان های شهر لس آنجلس نقش می بسته می گوید: “برگزاری این رقابت ها امروزه تبدیل به یکی ازرسوم پیش از برگزاری جشن های نوروزی ما شده است. هرسال صدها تن از هنرمندان نقاش و گرافیست مشتاق و علاقمند ایرانی از سراسر جهان، انگیزه ای پیدا می کنند تا طرح های خلاقانه و ابتکاری خودشان را برای ما ارسال کنند. امسال تعداد طرح های ارسالی یک بار دیگر رکورد سال های پیش را شکست. علاوه براین، آثاراین هنرمندان از لحاظ کیفیت هم از همیشه قوی تر و از جنبه های هنری ازهرلحاظ بسیار ارزشمندتر و قابل توجه تر از سال های گذشته بوده است. طرح نقش شده بر روی پرچم امسال بدون شک توانسته اساس و روح نوروز ایرانی را به زیبایی و به صورت چشمگیری به نمایش بگذارد.”

هنرمند موفق ساکن پاریس، آفریننده طرح برگزیده پرچم نوروز 1399

1704-16

بنیاد فرهنگ هرسال ابتدا با انتشار فراخوانی درجوامع مختلف هنری، دربین هنرمندان هنرهای تجسمی، طراحان، نقاشان و گرافیست های ایرانی در سراسر جهان، استعداد های آن ها را برای خلق و آفرینش یک طرح نو و ابتکاری برای پرچم نوروزی به چالش می گیرد. طرحی که بتواند به بهترین نحو ممکن ماهیت و جنبه های چندگانه نوروز ایرانیان را به نمایش بگذارد. این پرچم های نوروزی هرسال از آغاز ماه فوریه تا پایان ماه مارچ در اماکن عمومی، بر روی صدها تیرک و ستون آهنی در سراسر خیابان های اصلی و پر رفت و آمد لس آنجلس برافراشته می شود و به این صورت شهروندان ایرانی و غیر ایرانی را از فرارسیدن عید و نوروزایرانیان درسراسرجهان آگاه می سازد.
طرح نوروزی برگزیده امسال متعلق به «ستاره فیلی زاده»، طراح گرافیست و پایه گذار شرکت گرافیک «لوزی» شهر پاریس در فرانسه است. آثار خانم فیلی زاده پیش از این در نمایشگاه های معتبر گوناگون در ایران و هند هم به نمایش درآمده است. این هنرمند که از سال 2015 درپاریس زندگی و کار می کند فعالیت های مستمری در زمینه های گوناگون هنری از جمله هنرهای تصویری، طراحی و گرافیک Corporate (شرکت ها) و هنرهای دیداری و تصویری داشته است.
خانم فیلی زاده می گوید شرکت درمسابقات ارائه طرح پرچم نوروزی برایش تجربه ای کم نظیر بوده است: “حضور درچنین رقابت هایی که انسان را با فرهنگ، ریشه ها و سنت های دیرپای خود در تماس می گذارد برای من شخصاتجربه ای بی نهایت ارزشمند است. به نظرمن مهم ترین پاداش برای برنده شدن در چنین مسابقه ای، فرصتی است که بوجود آمده تا من بتوانم با یک جامعه ایرانی دیگر در گوشه دیگری از جهان ارتباط برقرار کنم. آن هم از طریق گستردن پیام نوروز. جشنی که ما را به هم پیوند می دهد و با ایجاد نوعی همبستگی ما را به هم نزدیک تر می کند.”
“نوروز درطول قرن ها یکی از فرخنده ترین جشن ها در ارتباط بافرهنگ ایران زمین بوده است و تا جایی که تاریخ به یاد می آورد، این جشن باستانی بخش مهمی از حافظه مشترک ما ایرانیان را تشکیل می دهد. برای من تصاویر دوران قاجاریه، نموداری از انگاشت ها و باورهای قدیمی و جدید،کهنه و تازه، گذشته و حال حاضراست. سال نوهم بنظرمن انعکاس دهنده همین عوامل است. چشم اندازی است شگفت انگیز وفرصتی به دست می دهد تاضمن بازتاب سنت های گذشته ، با امیدواری به دگرگونی ها و بازآغازهای تازه بیاندیشیم.”

دریا دادور در کنسرت نوروز1399

1704-17

امسال پس از مدت ها انتظار، اهالی ایرانی و غیر ایرانی ساکن کالیفرنیای جنوبی فرصتی خواهند یافت تا شاهد هنرنمایی هنرمند ویژه برنامه های نوروزی امسال «بنیاد فرهنگ»، دریا دادور، اپراخوان، سوپرانوی سرشناس، آهنگساز و خواننده برجسته ترانه های محلی و قدیمی ایرانی بر روی صحنه باشکوه”رویس هال” باشند.
جان ترادز، منتقد هنری روزنامه “تورنتو استار” خانم دادور، ستاره امسال برنامه های نوروزی بنیاد فرهنگ را صاحب “صدای سوپرانوی مخملی، انعطاف پذیر و درعین حال قدرتمند” خوانده است و هنرمندی که ” شخصیت جذاب و گیرایش هم یکی دیگر از عواملی است که موسیقی او را بر روی صحنه به یک پارچه آتش تبدیل می کند.”
آقای علیرضا اردکانی مدیراجرایی بنیاد فرهنگ می گوید: “ما هرسال می کوشیم تا یکی از هنرمندان استثنایی ایرانی را به عنوان ستاره کنسرت نوروزی “بنیاد فرهنگ” درلس آنجلس – که یکی از بزرگترین جشن های نوروزی جهان به شمار می رود – معرفی کنیم و امسال هم همین روند را به کار گرفته ایم. از آنجایی که ما سال ها، دورادور هنر والای خانم دریا دادور را ستوده ایم، این افتخار بزرگی است که بتوانیم از هنرنمایی و اجرای انحصاری ایشان برای “بنیاد فرهنگ” وبر روی صحنه “رویس هال” به عنوان بخشی از جشن های نوروزی امسال بهره مند بشویم. “
دریا دادور موسیقی ویژه خود را از طریق درهم آمیزی آواهای سنتی ایرانی و موسیقی کلاسیک اروپایی خلق می کند. استعداد منحصر بفرد او در تنظیم و ادغام موسیقی ایرانی با شیوه های موسیقی غربی از جمله “باروک” درموسیقی کلاسیک و جاز و بلوز با استفاده از عوامل سنتی آن است. همین سبک موسیقی، دریا دادور را امروز در رده بندی خلاق ترین و مبتکرترین هنرمندان رده بندی “موسیقی جهانی” قرار داده است.
خانم دادور می گوید بی نهایت خوشحال است از اینکه می تواند به دعوت «بنیاد فرهنگ» یکی از معتبرترین بنیاد فرهنگی ایرانی در سطح جهان برنامه اجرا کند: “من از اینکه می توانم سهمی در جشن های نوروزی امسال بنیاد فرهنگ داشته باشم و یک بار دیگرپس از سال ها در لس آنجلس برای هموطنانم برنامه ای اجرا کنم بی نهایت خوشحال و هیجان زده ام. و دلایل زیادی هم برای این خوشحالی دارم. قبل از هرچیز، روز 8 مارچ همزمان است با روز جهانی زن و بنظر من فرصت بی نظیری است که بتوانیم در چنین روز مهم و پر معنایی به پیشواز نوروز ایرانی برویم. در حقیقت الهام بخش من برای اجرای این کنسرت مردم ایران زمین هستند و به همین دلیل هم این اجرا را به تمام ایرانیان سراسر جهان هدیه می کنم. “
برای تهیه بلیت های کنسرت دریا دادور می توانید از طریق تیکت مستر اقدام کنید. همچنین می توانید به گیشه مرکزی دانشگاه لس آنجلس مراجعه کنید یا با شماره ۳۱۰-۸۲۵-۲۱۰۱ تماس بگیرید. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره جشن نوروز لطفا با شماره ۳۱۰-۶۶۶-۱۵۴۶ تماس بگیرید یا به تارنمای بنیاد فرهنگ مراجعه کنید.

 

www.Farhang.org

 

1704-14

1704-18