1573-35

منصور جهانی ـ «بهمن قبادی» كارگردان سرشناس کُرد ایرانی در میان 25 کارگردان برتر قرن 21 جهان، از نظر منتقدان حرفه‌ای سینمایی مؤسسه معتبر سینمایی «روتین تومیتو» و سایت معتبر «متاکریتیک» قرار گرفت.
در طی یک تحقیقات جامع و طبق نظر کارشناسان و منتقدان حرفه‌ای سینمایی و همچنین براساس ارزشگذاری نقدها و یادداشت‌ها توسط مؤسسه معتبر سینمایی «روتین تومیتو» Rotten Tomatoe و سایت معتبر منتقدان سینمایی «متاکریتیک» Metacritic، 25 کارگردان برتر قرن بیست و یکم جهان رتبه‌بندی شدند. نتایج به دست آمده از این رتبه‌بندی بر اساس فیلمسازانی از سرتاسر دنيا است كه از تاریخ 1 ژانویه سال 2000 میلادی به بعد یعنی از ابتدای قرن بیست و یکم تاکنون، حداقل چهار فیلم سینمایی را کارگردانی کرده و با این آثار در جشنواره‌هاي معتبر بین‌المللی حضور داشته باشند. بنابراین تعداد فیلمسازانی که در این بخش قرار می‌گرفتند بیشتر از آن تعدادی می‌باشد که در ذهن تصور می‌شود.
در این لیست پرافتخار کارگردانان جهان، اسم «بهمن قبادی» فیلمساز نام آشنای کُرد ایرانی نیز قرار دارد و به عنوان یکی از برترین فیلمسازان قرن بیست و یکم دنیا شناخته شده و به علاقمندان در سینمای جهان معرفی شده است.
«بهمن قبادی» به عنوان عضو ثابت در میان این کارگردانان صاحب‌نام سینمای جهان جای دارد و همچنین نام فیلمسازان سرشناس دیگری همچون؛ «آلفونسو کوارون» Alfonso Cuarón، «الکساندر پین» Alexander Payne، «پل توماس اندرسون» Paul Thomas Anderson، «برادران داردن» Dardenne brothers، «نوری بیلگه جیلان» Nuri Bilge Ceylan و … نیز در این لیست 25 نفره به چشم می‌خورد.
کارشناسان و منتقدان حرفه‌ای سینمایی مؤسسه معتبر سینمایی «روتین تومیتو» در این نظرسنجی فیلم‌های سینمایی «زمانی برای مستی اسبها» در سال 2000، «آوازهای سرزمین مادری‌ام» در سال 2002، «لاکپشت‌ها هم پرواز می‌کنند» در سال 2004، «نیمه ماه» در سال 2006 و «کسی از گربه‌های ایرانی خبر نداره» در سال 2009 از ساخته‌های «بهمن قبادی» را مورد ارزیابی دقیق قرار دادند.