1549-30

1549-31

فیروزه خطیبی
این روزها یکباردیگر”بنیاد فرهنگ” درحال تدارک برنامه های نوروزی این نهاد فرهنگی غیرانتفاعی، غیرسیاسی و غیرمذهبی است که در این نهمین سال برگزاری درمحل تازه خود– رویس هال دانشگاه لس آنجلس و میدان “دیکسون کورت” درمجاورت آن – نوروز ایرانیان را جشن می گیرد. پرچم های اطلاعیه این جشن نوروزی پرشور که روز یکشنبه 12 ماه مارچ برگزار می شود از هم اکنون درسراسر خیابان های اصلی شهر لس آنجلس برفراشته شده است. پرچم هایی که برفرازچراغ های خیابانی، دو طرح زیبای ایرانی، سمبل نوروز و برنامه های هنری امسال را به نمایش می گذارد. طرح هایی که به صورت مسابقه از میان صدها طرح ارسالی انتخاب شده است.
آقای هرمزعامری، عضوهیئت امنا و مدیرکمیته نوروزی بنیاد فرهنگ می گوید امسال استقبال از رقابت های عرضه بهترین طرح نوروزی برای چاپ روی پرچم های خیابانی درسطح بین المللی ازهرسال بیشترو پرشورتر بوده است: “امسال شرکت کنندگان در این رقابت ها رکورد ارسال طرح ها را شکسته اند و یکبار دیگر پرچم نوروزی ما توانسته روح و جان نوروز باستانی را به زیبایی به تصویربکشد.”

مسابقه طرح پرچم نوروزی چگونه آغاز شد؟
رقابت ها برای ارائه بهترین طرح نوروزی برای چاپ روی پرچم های خیابانی از سال 2011 آغاز و کم کم به یکی از رسم های اولیه و اصلی برگزاری جشن های نوروزی بنیاد فرهنگ تبدیل شد.
بنیاد فرهنگ هرسال از طریق مسابقه طرح نوروزی و ایجاد ارتباط با جامعه هنرمندان نقاش، طراح و گرافیست ایرانی درسراسرجهان این استعدادها را برمی انگیزد تا بتوانند به بهترین شکل ازطریق طرح های تازه، بدیع و مبتکرانه ماهیت و اصالت نوروز را به نمایش بگذارند. برنده امسال طرح پرچم نوروزی بنیاد فرهنگ، راشین خیریه گرافیست ساکن واشنگتن دی سی می گوید: “من بی نهایت خوشحالم که این افتخار را بدست آوردم که طرح هایم زینت خیابان های شهر لس آنجلس بشود. آن هم بخاطرجشن بزرگی چون نوروز باستانی. که همینجا بایستی از دست اندرکاران و هیئت گزینش بنیاد فرهنگ بخاطر این مسئله تشکر کنم. من از بچگی عاشق عید نوروز بوده ام. زمانی که در ایران بودم، نوروز جشن محبوب من بود. عیدی که در طول آن فرصتی پیش می آمد تا اوقات خوشی را با خانواده و دوستانمان بگذرانیم. اما امسال نوروز را از همیشه بیشتر دوست دارم. نه تنها به این خاطر که از ایران دور هستم و دلم بی نهایت برای مملکتم تنگ شده، بلکه بخاطرفرصتی که بدست آورده ام تا از طریق هنرم بتوانم با مردم در ایالت متحده آمریکا ارتباط برقرار کنم. بخصوص بخاطراین فرصت تا پیام مهم وحیاتی نوروز را با دیگران تقسیم کنم. پیامی که بنظر من معنی آن عشق است.”
خانم خیریه می گوید: “طرح نوروزی من ریشه در نقاشی های سنتی ایرانی دارد. من در این طرح کوشیده ام تا نگاره ها و الگوهایی که درنقاشی های اصیل ایرانی دیده می شود را به صورت تازه ای زنده کنم. همه آن رنگ های شفاف و زنده، مثل ها و قصه هایی که به میراث ایرانی ام باز می گردد و به دوران بچگی ها و خاطراتی که از ایران برایم باقی مانده است. در عین حال این طرح ها را با طرح های آبستره و انتزاعی مدرن درهم آمیخته ام ودرواقع خواسته ام همان قصه ها را با نقش و نگارهای تازه ای بازگو کنم.”
آثار نقاشی راشین خیریه برای نخستین بار در سال 2007 در آمریکا به نمایش درآمد. او یکی از هنرمندانی بود که آثارشان در نمایشگاهی به نام “آرزوها و رویاها” در “مرکز بین المللی مریدین” در شهر واشنگتن دی سی به نمایش درآمد. پس از آن هم آثار این هنرمند در شهرهای واشنگتن دی سی و نیویورک به نمایش درآمد.

1549-33

خانه تازه نوروزی بنیاد فرهنگ
درکنارطرح زیبای پرچم نوروزی، امسال بنیاد فرهنگ مکان تازه و بزرگ تری را بجای موزه هنری شهرلس آنجلس (لاکما) برای برگزاری جشن های نوروزی خود انتخاب کرده است. آقای علیرضا اردکانی مدیراجرایی بنیاد فرهنگ می گوید:” ما به محل بزرگ تری نیاز داشتیم تا بتواند جمعیتی بالغ بر20 هزارنفر را در خود بگنجاند. هشت سال برگزاری جشن های نوروزی در موزه “لاکما” با حمایت و همراهی این نهاد مهم فرهنگی یک امتیاز بزرگ بشمار می رفت. درطول این دوران مهم و چشمگیر، “لاکما”سهم عظیمی در موفقیت جشن های نوروزی ما داشته است. اما درعین حال، محوطه موزه محدودیت هایی را چه از نظرگنجایش و چه از لحاظ نحوه چیدمان جشن برای ما ایجاد می کرد. هم چنین به زودی اغلب ساختمان های موزه وارد دوره ای از تعمیرات اساسی می شوند. بنابراین پیدا کردن “خانه” تازه ای برای برگزاری جشن های نوروزی برایمان اهمیت زیادی داشت. دراین محل تازه (یوسی ال ای) ما نه تنها می توانیم جمعیت بیشتری را بپذیریم بلکه تالار “رویس هال” و اماکن دیگر این دانشگاه به ما اجازه می دهد تا نوروز سنتی را به صورت به مراتب گسترده تری دریک مکان واحد جشن بگیریم و نه درحیاط های گوناگون موزه. برای مثال، سالن رویس هال که امسال محل اجرای کنسرت محسن نامجوخواهد بود، سه برابر تالار موزه لاکما جای نشستن تماشاگر به ما می دهد. هم چنین محوطه چمن کاری شده و بسیار زیبای “دیکسون کورت” – محل برنامه های رایگان برای همه – به صورت یک پارک بزرگ و مکانی است که بسیاری از برنامه های نوروزی ما در آن اجرا خواهد شد. این برنامه ها عبارتند از اجرای موسیقی و رقص و امسال هنرمندانی چون رقصندگان باله جانبازیان، زیبا شیرازی و گروه همصدایی بچه های دانشور، گروه عروسکی نگار استخر، گروه موسیقی دف بنگ با رهبری مهرداد اعرابی و رقصندگان این گروه برنامه هایی اجرا خواهند کرد و البته رژه لباس های محلی که هرشرکت کننده ای با لباس محلی ایرانی می تواند در آن شرکت کند با شور و هیجان هرساله برگزار خواهد شد.”

1549-34

برنامه هنری اصلی نوروز امسال
با شرکت محسن نامجو
درمرکزبرنامه های هنری نوروز 2017 بنیاد فرهنگ، محسن نامجو، آهنگساز، نوازنده و خواننده پیشرو و مطرح ایرانی قرار گرفته است. آقای علیرضا اردکانی می گوید: “بنیاد فرهنگ همواره کوشیده است تا بهترین های فرهنگ و هنر ایرانی را به کل جامعه ارائه بدهد. از آنجایی که نوروز برای ما بزرگ ترین رویداد سال بشمار می رود، کمیته نوروزی بنیاد فرهنگ مایل بود که گشایش دراین خانه نوروزی تازه– دانشگاه لس آنجلس – را با حضور یکی از چهره های سرشناس وبرجسته هنری ایرانی آغاز کند. آقای نامجو هنرمندی مستعد است که موسیقی ایرانی برای او سرشار از شگفتی ها و جذابیت های خاص است. به همین سبب هم انتخاب او به عنوان موسیقیدانی پیشگام و صاحب سبک برای اجرای برنامه در سالن باشکوه “رویس هال” امری مسلم بود. برای ما افتخاری است که آقای نامجو به عنوان هنرمند اصلی نهمین جشن نوروزی دربرنامه های امسال با بنیاد فرهنگ همکاری می کنند.”
محسن نامجو، آهنگساز، نوازنده سه تار، خواننده و هنرمند ساکن نیویورک است که نشریه معتبر نیویورک تایمز اورا “باب دیلن ایران” خوانده است. آقای نامجو هنرمندی پیشرو و صاحب سبک است که نوای سه تار سنتی ایرانی را باموسیقی گیتار الکتریک و آواز را با تکنیک های خوانندگی راک و بلوز ادغام و از این طریق پیوندی میان موسیقی قدیمی و جدید ایجاد کرده است. آقای نامجو که از 6 سال پیش ساکن آمریکاست کنسرت های موفقی در “پالاس آو فاین آرتز” سن فرانسیسکو، “ساله وردی کنسرواتوار” میلان، مرکز سونی شهر تورنتو، باربیکن هال لندن، کنسرت هاووس استکهلم، کلنرفیلارمونیک شهر کلن در آلمان و بسیاری اماکن دیگر برگزار کرده است. او اخیرا تور اروپایی خود را به همراه گروه “ندرلندر بلیزر” به اتمام رسانده است. تازه ترین آلبوم آقای نامجو بنام “صفر شخصی” در ماه ژوئن سال گذشته منتشر شد.
آقای نامجو می گوید بسیارخوشحال است که می تواند برای نخستین بار با نهاد پرآوازه ای چون “بنیاد فرهنگ” همکاری داشته باشد: “بویژه آنکه این همکاری در رابطه با فرارسیدن بهار و جشن نوروزی ایرانیان درکنارهموطنانم در شهر لس آنجلس است. امیدوارم سال نوی ایرانی 1396 سالی پرازشادی و شادمانی و برکت برای یکایک ایرانیان در سراسر جهان باشد. “
محسن نامجو علاوه بر کنسرت 12 مارچ در جشن نوروزی فرهنگ در یوسی ال ای، روز شنبه 25 مارچ هم برنامه دیگری را در جشن نوروزی فرهنگ در اورنج کاونتی در محل مدرسه هنرهای زیبای “کلر تروور” اجرا خواهد کرد.
برای کسب اطلاعات و تهیه بلیت برای هردو جشن نوروزی به آدرس اینترنتی زیر مراجعه کنید یا با شماره تلفن زیر تماس بگیرید:

farhang.org/nowruzla
310-666-1546

1549-35