1329-39

 

 1329-35

جايزه بهترين فيلمبرداری آسيا پاسيفيک (استرالیا) به تورج اصلانی، فيلمبردار هنرمند سينمای ايران برای فيلم “فصل کرگدن” اهدا شد.
در ششمين مراسم سالانه اعطای این جوايز در شهر گلدن کوست استراليا برگزار شد جايزه بهترين فيلمبرداری به تورج اصلانی، فيلمبردار سينمای ايران برای فيلم سينمايی “فصل کرگدن” ساخته بهمن قبادی، توليد مشترک کردستان عراق و ترکيه تعلق گرفت.
 تورج اصلانی در اين مراسم، جايزه‌ خود را به بهروز وثوقی،1329-36 هنرپيشه سرشناس ايرانی تقديم کرد که پس از گذشت ٣۵ سال بار ديگر با ايفای نقش در اين فيلم به سينما بازگشت و از این چهره برجسته تجلیل به عمل آورد.
۳۴ فيلم از ۱۸ کشور منطقه آسيا و پاسيفيک در فهرست نامزدهای اين مراسم حضور داشتند.
 فيلم‌ سينمايی”خرس” از سينمای ايران به کارگردانی خسرو معصومی و به تهيه‌کنندگی جواد نوروزبيگی که در اين مراسم نامزد دريافت بهترين فيلم و بهترين کارگردانی شده بود موفق به دريافت اين دو جايزه نشد.
 مهرماه سال جاری، در شصتمين دوره جشنواره فيلم سن‌سباستين، تورج اصلانی برای فيلمبرداری “فصل کرگدن” جايزه بهترين فيلمبرداری را به‌دست آورد.
اين جوايز را دولت کوئينزلند استراليا با حمايت يونسکو و فدراسيون جهانی انجمن تهيه‌کنندگان فيلم (فياپف) به برترين‌های سينمای آسيا پاسيفيک اهدا می‌کند.
 هدف از اهدای جوايز اسکرين آسيا پاسيفيک ارج نهادن به دستاوردهای سينمايی فيلم‌های منطقه آسيا پاسيفيک و تشکيل يک بازار جهانی است.
 سال گذشته فيلم سينمايی “جدايی نادر از سيمين” ساخته اصغر فرهادی در جوايز1329-37 اسکرين آسيا پاسيفيک جايزه بهترين فيلم بلند داستانی را دريافت کرد.
 دو سال پيش نيز تنها نماينده سينمای ايران در اين مراسم فيلم “ديگری” ساخته مهدی رحمانی و بازی محمدرضا فروتن و مريلا زارعی جايزه بهترين فيلم بلند کودک را دريافت کرد.
 تورج اصلانی، زاده ١٣۵٣از جمله فيلمسازان جوان ايرانی است که مهارت فراوانی در استفاده از دوربين روی دست دارد و قادر است بدون کمترين لرزشی از اين‌گونه دوربين‌ها استفاده کند.
 مهرماه سال جاری، در شصتمين دوره جشنواره فيلم سن‌سباستين، تورج اصلانی برای فيلمبرداری “فصل کرگدن” جايزه بهترين فيلمبرداری را به‌دست آورد.
 اصلانی سال ۲۰۰۹ با فيلم مستند “چه سرسبز بود دره ما” به کارگردانی فرشته جغتايی نيز نامزد بخش مستند هفدهمين دوره جشنواره بين‌المللی پلوس کمريميج شده بود.
 اين فيلمبردار ايرانی به خاطر فيلمبرداری فيلم ديگر بهمن قبادی به نام “کسی از گربه‌های ايرانی خبر ندارد” در سال ١٣٨٨ جايزه هيئت داوران سيزدهمين جشنواره بين‌المللی شب‌های تالين در کشور استونی را برای بهترين تصويربرداری بخش اروپا و آسيا از آن خود کرده بود.
 وی سال گذشته پس از فيلمبرداری “بغض” در ترکيه در جلسه مطبوعاتی فيلم در 1329-38جشنواره فجر اعلام کرد که برای هميشه از عالم فيلمبرداری در سينمای ايران خداحافظی کرده است.
 گفته می‌شود اصلانی که در کارنامه خود مديريت فيلمبرداری بيش از ۲۰ فيلم از جمله “خواب سفيد”، “زمانی برای دوست داشتن” و “سن پترزبورگ” را دارد پس از همکاری با بهمن قبادی در فيلمبرداری “فصل کرگدن” مدتی از کار ممنوع شده بود.
 در “فصل کرگدن” افزون بر بهروز وثوقی، مونيکا بلوچی، آرش لباف و بازيگران مطرح سينمای ترکيه يلماز اردوغان و برن ساعت نيز ايفای نقش می‌کنند و موسيقی آن کاری از کيهان کلهر است.