1464-89

یک دیدگاه

روز 25 دسامبر چند ساختمان که تعلق به پیکارجویان گروه “جیش الاسلام” در حومه دمشق بود مورد حمله هواپیماهای روسیه قرار گرفت و چندین نفر از فرماندهان ان از جمله “زهران علوش” کشته شدند، پدر “زهران علوش” از رهبران سلفی در عربستان بود که شدیداً مخالف شیعه و مخصوصاً علویان سوری بود. زهران علوش نیز1491-75 بارها انزجار خود را نسبت به شیعیان اعلام کرده بود. گروه شبه نظامی جیش الاسلام با داشتن 20 هزار رزمنده یکی از بزرگترین گروه هایی می باشد که با حکومت اسد در حال جنگ است این حمله در زمانی صورت گرفت که بنا بود با توافق سازمان ملل دو هزار نفر از رزمندگان این تشکیلات که در حومه دمشق بودند به یکی از پایگاه های خود برگردند تا مذاکرات انتقال قدرت و احتمالاً انتخابات آزاد در سوریه1491-76 به مرحله دوم برسد، پس از کشته شدن زهران علوش جانشین او اعلام کرد فعلاً هیچ نیرویی از مناطق تسخیر شده خارج نخواهد شد، 24 ساعت پس از حمله هوایی اول که مرکز جیش الاسلام بمباران شده بود هواپیماهای روسی دوباره به یکی دیگر از مراکز فرماندهی جیش الاسلام حمله کردند که این بار 17 نفر از فرماندهان ارشد این تشکیلات کشته شدند، جیش الاسلام از سوی عربستان سعودی حمایت می شود و بازوی اجرایی عربستان در سوریه می باشد، بمبارانها با همکاری مشترک نیروی هوایی روسیه و سازمان اطلاعات خارجی روسیه هماهنگ شده بود، در یک اعلامیه مجزا سخنگوی ارتش اسد گفت که عملیات بوسیله ارتش و نیروی هوایی سوریه صورت گرفته است، تردیدی نیست که خسارت وارده به جیش الاسلام بسیار سنگین می باشد و هنوز مشخص نیست که فرماندهی جدید این گروه بتواند مدیریت و کارایی و توانایی فرماندهان پیشین را داشته باشد،1491-77 چند روز پیش از این عملیات جنگنده های اسرائیل “سمیر قنطار” را هدف قرار داده بودند که بعداً مشخص شد دو نفر از فرماندهان سپاه قدس که به همراه قنطار بودند بنامهای احمد احمدی و محمد رضا فهیمی کشته شدند. قصد اسراییل از هدف قرار دادن و کشتن “سمیر قنطار” هشداری به ایران نیز بوده است – سمیر قنطار در مناطق مرزی اسراییل عملیاتی علیه آن کشور انجام می داد، بهرسان خاورمیانه نا آرام و نابسامان یک سال دیگر که جنگ و کشتار و خونریزی را تحمل کرده است دارد با نا امیدی و سرگشتگی وارد سال جدید می شود که هیچ روشنایی هم در افق سال آینده برای صلح و ارامش دیده نمی شود.

***

*چهار روز پس از کشته شدن “سمیر قنطار” منابع سپاه قدس اعلام کردند که جانشین “سمیر” در مناطق مرزی اسراییل “رفعت ابوبکر” می باشد که فرماندهی عملیات علیه ناحیه جولان را بعهده گرفته است، رفعت ابوبکر اصلاً لبنانی است و در سال گذشته مدتی را در تهران آموزش های عملیاتی و فرماندهی را دیده است.
*بالاخره ارتش ده هزار نفری عراق توانست شهر رمادی که تقریباً خالی و از نیروهای داعش در آن خبری نبود آزاد کنند، پیش از این چند هزار از رزمندگان خلیفه گری اسلامی ترجیح داده بودند که شهر را ترک کنند، شهر رمادی در نود کیلومتری بغداد قرار گرفته و اهمیت استراتژیکی خاص دارد.
*با اعدام1491-78 شیخ نمر و 46 زندانی دیگر که به گفته مقامات سعودی از تروریستهای القاعده بودند، شیعیان جهان شدیداً به این اعدامها واکنش نشان دادند، در بحرین اعتراضات خیابانی و درگیری با پلیس ضد شورش بصورت پراکنده هنوز ادامه دارد، در ایران گروه های بسیجی به سفارت عربستان سعودی حمله کردند و بخشی از ساختمان را به آتش کشیدند، رهبر جمهوری اسلامی تهدید کرد که اعدام شیخ نمر در عربستان بی پاسخ نخواهد ماند.

 

*سخنگوی1491-79 ستاد ارتش روسیه گفت از زمان ورود ارتش روسیه به سوریه بیش از 2000 کامیون نفتکش متعلق به خلیفه گری اسلامی را از بین برده است – تنها در هفته گذشته 17 ستون از کامیونهای نفتکش مورد حمله هواپیماهای روسی قرار گرفته اند به گفته سخنگوی ارتش روسیه بیشتر کامیونهای نفتکش در جاده هایی که به سوی ترکیه در حرکت بودند مورد حمله قرار گرفته اند.
*سازمان امنیت و اطلاعات استرالیا به مقامات اندونزی خبر داد که خلیفه گری اسلامی طرح و برنامه ای دارد که در اندونزی خلیفه گری اسلامی برقرار کند، مدتی است که مقامات امنیتی اندونزی همکاریهای منطقه ای با نهادهای اطلاعاتی و امنیتی استرالیا دارند.
*روز 241491-80 دسامبر وزیر نیرو ایران با سرژ سرکیسیان رییس جمهور ارمنستان دیدار و گفتگو داشت، ایران و ارمنستان منافعی در منطقه دارند و سابقه تاریخی بلندی بین این دوکشور وجود دارد، سوای تجارت ازاد بین دو کشور مسئله روابط با جمهوری آذربایجان و ترکیه و همکاریهای منطقه ای از جمله هسته ای باعث شده که ایران و ارمنستان در قفقاز شمالی در یک جبهه سیاسی قرار بگیرند.
*بارندگیهای شدید و سیل، خسارت مالی سنگینی برای انگلستان داشته است و گفته می شود بیش از سه بیلیون دلار خسارات به اموال و خانه های مردم وارد شده، گروه های نجات و ارتش به مقامات محلی کمک می کنند تا شهروندان اسیب دیده از سیل را به مناطق امن انتقال دهند.
*سی و هشت نفر از گروگانهای سابق امریکا در ایران، پس از چند دهه رفت و آمد در دادگاه های امریکا بالاخره خبردار شدند که کنگره امریکا تصویب کرده که به هرکدام از گروگانها چهار و نیم میلیون دلار داده خواهد شد.
*یک فیلمساز 38 ساله ترک که از مخالفان گروه افراطی داعش می بود در شهر “غازی عینتاب” به ضرب گلوله کشته شد، چند هفته پیش نیز یک ژورنالیست و فعال سیاسی ترک در سوریه به دست افراطیون به قتل رسید.
*بدلیل کمبود بودجه عربستان سعودی قیمت بنزین را بالا برد، دولت عربستان سعودی به دلیل جنگ در یمن و کمک مالی به سازمانهای مختلف در جنگ در سوریه و استخراج بیش از نیاز نفت که قیمت جهانی نفت را پایین اورده با کمبود نسبی بوجه روبرو است و از ذخائر ارزی خود برای سال آینده بهره خواهد گرفت.