1610-27

با حمید سلیمانیان، وکیل رسمی دادگاههای کالیفرنیا و فدرال امریکا

مدافع و مشاور شما در امور:

تصادفات، صدمات بدنی در جوانان رادیو و مجله جوانان گفتگو کردیم

1610-28

1610-29

حمید سلیمانیان علاوه بر امور تصادفات و صدمات بدنی، حمله حیوانات در زمینه های خرید و فروش املاک دعاوی مالک و مستاجر، بازرگانی، مطالبات، تنظیم وصیت نامه و تراست و تخلفات رانندگی و همچنین ورشکستگی و خلاص شدن از شر طلبکاران و جلوگیری از فولکلوژرخانه، تخصص و تجربه دارد ولی این هفته گفتگوی ما در زمینه تصادفات و صدمات بدنی است.
• با توجه به سابقه و تجربه بیست و چند سال در وکالت و احاطه برمسائل مختلف، این هفته با امور تصادفات و صدمات بدنی شروع می کنیم. بنظر شما مهم ترین اصل در زمان تصادف و صدمات بدنی و اینکه شخص چه تصمیمی اتخاذ کند چیست؟
– بعد از هر حادثه و سانحه ای، چه تصادف، چه سقوط و چه حتی حمله حیوانات، شخص اگر مجروح شده، باید بلافاصله 911 را خبر کند، پلیس را در جریان بگذارد. معمولا رویدادهای بعد از تصادف، خصوصا در جاده ها و فری وی ها، بیشتر خطرآفرین هستند، چون در اینگونه موارد اگر شخص یا اشخاص حاضر در حادثه، خود را از خطر برخورد با اتومبیل های دیگر دور نگه ندارند، گاه دچار صدمات جدی تر میشوند.
فرد صدمه دیده و تصادف کرده، نباید بدون مطالعه و اندیشه با هیچکس حرف بزند، حتی اگر پلیس هم وارد معرکه شد باید در حد بله یا نه بسیار کوتاه و حساب شده جواب بدهد، چون هر جواب نادرست و یا بدون مطالعه به ضرر شخص تمام میشود، در چنین مواردی باید با وکیل تماس بگیرد و امور را به او بسپارد.
شخص باید از اتومبیل مقابل، پلاک و رنگ و مشخصات، نحوه برخورد، حتی تصویری از راننده، همچنین ازگواهینامه، بیمه و مدارک اتومبیل مقابل عکس و فیلم بگیرد. اگر تصادف در حد زخمی شدن و صدمات جدی است، باید پلیس و آمبولانس را خبر کند، اگر زیاد جدی نباشد با تهیه و مدارک و شواهد با بیمه خود همان روز یا فردای آنروز تماس بگیرد.
• برخی به دلیلی زمان تصادف می گویند ما دردی نداریم، صدمه ای ندیده ایم، در چنین مواردی اگر به راستی ناراحتی و صدمه ای پیش آمد چه باید کرد؟
– اتفاقا این نکته مهم است چون خیلی ها در ساعات اولیه دردی احساس نمی کنند، ولی بعد از چند ساعت و یا فردا صبح می فهمند چه پیش آمده چه دردهایی دارند، باید بلافاصله با وکیل خود حرف بزنند، خوشبختانه کمپانی های بیمه و وکلا با این مسائل آشنا هستند وآنرا می پذیرند.
• گاهی بعضی ها در لحظه تصادف با آشنایان خود تماس می گیرند و آنها را بعنوان شاهد وارد معرکه می کنند در این مورد چه باید کرد؟
– چنین اقدامی غیر قانونی است و خوشبختانه وکلای با تجربه، با سخن گفتن و بقولی پیچاندن آن شاهد و درخواست جزئیات، خیلی زود می فهمند که طرف راست می گوید یا دروغ. در طی سالها بعضی مواقع چنین مواردی پیش آمده و هر بار هم قضیه رو شده است، چون وکلا با داشتن جزئیات حادثه و مسائل بسیار حساس و ظریف، به حقیقت پی می برند.
• مسئله برخورد اتومبیل ها از پشت، که حتی در برخی از موارد تقصیر اتومبیل جلویی است، قانون چگونه عمل می کند؟
– اگر کاملا مشخص باشد، مدارک و شواهدی باشد، درصد تقصیر راننده جلویی مشخص میشود، ولی تا 98 درصد در اینگونه تصادفات مقصر اتومبیل پشتی است چون قانون می گوید آن اتومبیل باید فاصله خود را با اتومبیل جلویی حفظ کند.
• اگر در تصادفی شخصی دچار شکستگی شدید و یا تا پای معلول شدن پیش برود و شخص مقابل بیمه کاملی نداشته باشد و یا پولی در بساط نداشته باشد چه میشود؟
– اگر شخص صدمه شدید و جدی دیده باشد، بیمه طرف مقابل باید جوابگو باشد اگرهزینه ها بالاتر از حداکثر پوشش بیمه باشد باید بدنبال دارایی و مایملک طرف مقابل رفت، اگر آن هم وجود ندارد، شخص باید بیمه Uninsured Motorist داشته باشد تا آن هزینه ها را پرداخت کند.
• چنانچه راننده با عابری در خیابان برخورد کند و خدای نکرده به علیل شدن یا مرگ بیانجامد چه خواهد شد؟
– باید دید چگونه و کجا و چرا آن اتفاق افتاده، اگر عابر روی خط خود راه میرفته راننده گناهکار است، اگر عابر از وسط خیابان عبور می کرده، راننده تا درصدی مقصر است چون قوانین چنین حکم می کند که راننده باید مراقب چنین حوادثی باشد.
• اگر در تصادف با اتومبیل دیگر، راننده یا سرنشین آن اتومبیل مقابل جان از کف بدهد راننده تقصیرکار از نظر قانونی با چه مواردی روبروست؟
– اگر راننده بیمه دارد، وکیل طرف ابتدا به سراغ بیمه میرود و مسئله بعنوان سهل انگاری تلقی میشود، اما اگر راننده درحال مستی و مصرف مواد مخدر تصادف کرده، بلافاصله بازداشت میشود و ماجرا جنائی به حساب می آید در هر دو موارد اگر خسارت بالا باشد، راننده باید جوابگو باشد.
• اینروزها ماری جوانا، یک معضل اجتماعی شده و سبب تصادفات زیادی هم میشود، قانون با راننده ای که ماری جوانا مصرف کرده باشد مثل راننده مست عمل می کند؟
– مسلما قانون در همان حد، شخص را مقصر می داند، حتی اگر شخص داروهای سنگین مسکن هم مصرف کرده باشد باید جوابگو باشد، چون قانون می گوید شخص حق ندارد درون اتومبیل و زمان رانندگی تحت تأثیر مواد مخدر باشد.
• افرادی که در محل کار خود، یا در فروشگاهها و اماکن عمومی دچار صدمات بدنی و جراحات میشوند چگونه حمایت میشوند؟
– صدمات بدنی مراحل مختلف دارد، گاه براثر سهل انگاری است و براثر بی توجهی به قانون است که با آنها جدی برخورد میشود، بیمه محل کار و فروشگاه و غیره باید جوابگو باشد.
• مسئله حمله حیوانات، که اینروزها بسیار دیده میشود، در قانون با چه مراحلی روبروست؟
– اولا توصیه میشود افرادی که سگهای مهاجم دارند، باید شدیدا مراقب باشند، قلاده به گردن شان بیاندازند و برایشان حتی بیمه های مخصوص بگیرند، چون گاز گرفتگی، حمله حیوانات در کالیفرنیا خیلی جدی است و افراد مسئول مسئولیت پرداخت خسارت را خواهند داشت.