1648-37

آرتوش در تهران متولد شد و تنها فرزند پسرخانواده بود و در کنار پنج خواهرش، وی در همان دوران کودکی عشق به موزیک را در خود احساس کرد و اولین گیتار چوبی خود را با چوب کبریت و سیم ساخت. او در 16 سالگی اولین ارکستر خود را دائر کرد و اولین بار در هتل اینترکنتینانتال تهران به اجرای برنامه پرداخت و طولی نکشید که صاحب هتل آبادان، آقای حسن عرب که یکی از شناخته شده ترین صاحبان کاباره در ایران بود به آرتوش پیشنهاد همکاری داد و با انعقاد قرارداد، آرتوش با نواختن گیتار Bass(بیس) با یک ارکستر ایتالیایی همکاری وبه شهرت بیشتری دست یافت.
در همان دوران، پرویز کهن صاحب کاباره درویش در نیویورک شیفته هنر آرتوش شد و باعقد قرارداد جدید از آرتوش خواست که به امریکا برود و بدین ترتیب آرتوش در سال 1971 به نیویورک نقل مکان کرد و خوانندگی و نواختن گیتاربیس را در آنجا ادامه داد و به سرعت از شهرت خاصی درجامعه ایرانی نیویورک برخوردار شد به طوری که پرویز کهن او را به عنوان Solo Artist معرفی کرد. در سال 1972 آرتوش یک تک آهنگ را با نام «چمدان» منتشر کرد که با استقبال فوق العاده ای مواجه شد. خصوصا در لس آنجلس، و پس از سه سال همکاری با کاباره درویش، در سال 1975 آرتوش به دعوت لیلی برلیان صاحب Sunset Houseبه لس آنجلس نقل مکان کرد و به شهرت بیسابقه ای در بین جامعه ارمنی و ایرانی رسید بطوری که این کلاب 6 شب هفته سولدات بود در آن زمان آرتوش تنها خواننده ای بود که بیشتر عروسی ها و جشن ها در سراسر لس آنجلس و نیویورک از او دعوت می کردند.
فرانک میرقهاری در همان برهه آغاز به برگزاری کنسرت ها کرد و سالنی را با نام Tee Rome در کنارBeverly Wilshire Hotel افتتاح کرد و در کنسرت، آرتوش در کنار هایده که به تازگی از ایران به امریکا آمده بود اجرای برنامه کرد و بعد از آن کنسرت، آرتوش در کنار داریوش در سالن معروف Palace کنسرتی را اجرا کردند که با استقبال بی سابقه سولدات شد.
اولین ارکستر آرتوش در لس آنجلس به رهبری دوست خوبش آندرانیک برقرار شد و پس از مدتی با اندی و سپس کوروس – نوریک و هیرو همکاری داشت و سبک های مختلف موزیک به زبانهای فارسی- ارمنی و انگلیسی را با مهارت خاص خود اجرا می کردند.
آرتوش 8 آلبوم را در دوران هنری خود منتشر کرد که اولین آلبوم او به نام «چمدان» که یکی از پرفروش ترین آلبوم ها در تاریخ موسیقی ما به شمار می آید به تهیه کنندگی فرخ آهی و توسط شرکت Caltex توزیع شد و اکثر ترانه ها و آهنگهای این هشت آلبوم از ساخته های خود آرتوش میباشد.
آرتوش با ناصرچشم آذر، منوچهر چشم آذر، مسعود فردمنش، کاوه حقیقی، واهیک اسکندری و تعداد دیگری از هنرمندان همکاری صمیمانه ونزدیکی داشت.
در سال 1980 آرتوش با عشق خود «لوا» ازدواج کرد که تا آخرین دقایق زندگی اش همواره عاشق یکدیگر بودند.
آرتوش سالهای آخر را وقف نقاشی خصوصا در سبک سه بعدی می کرد و همچنین در آن لاین کارت پستالهایی که خود طراحی می کرد را منتشر می کرد. هرکس که آرتوش را می شناخت می دانست که او پر از احساس بود و با قلبی آکنده از عشق از حیواناتی که نیاز به کمک داشتند را نگهداری می کرد و همواره می کوشید تا به حیوانات بی خانمان از جمله گربه و سگها یاری داده و آنها را به خانواده هایی می سپرد که این حیوانات را به عنوان عضوی از خانواده خود قبول می کردند.
آرتوش همواره با عشق به طبیعت در کنار خانواده و نزدیکان خود روزهایش را سپری می کرد.
از طرف مجله جوانان درگذشت آرتوش این هنرمند پراحساس را به همسر او لوا، به مادرش و تمامی خانواده محترمش و به جامعه هنری تسلیت می گوئیم.
یاد آرتوش گرامی- آناهیتا خلعتبری

1648-38