1581-70

در میان افتضاح مدیران فوتبال؛
زور وزارت ورزش به یک زن ایرانی دیگر رسید:
برکناری به خاطر انتشار چند عکس؟

1581-71

به گزارش مهر، تصمیمات غیرحرفه‌ای وزارت ورزش که البته سالهاست در این وزارتخانه جریان دارد، این بار با شروع مسئولیت چهار ساله مسعود سلطانی‌فر رنگ و بوی تازه‌ای به خود گرفته و این وزارتخانه بدون توضیح رسمی، یک زن را از فدراسیون چوگان برکنار کرد.
سلطانی فر که خود را وزیری مسلط بر امور ورزش نشان داده است، این بار بدون آنکه توضیحی در مورد دلایل برکناری گلنار وکیل گیلانی بدهد او را از ریاست فدراسیون چوگان برکنار و ابتدا احمد گواری را جانشین وی کرد و در کمتر از ۲۴ ساعت حمیرا اسدی را به عنوان سرپرست فدراسیون معرفی کرد. اسدی در حالی سرپرست فدراسیون چوگان شده است که ابهامات در مورد انتخاب او هم زیاد است. وی مسئول امور مجامع معاونت قهرمانی، مسئول امور بین الملل فدراسیون فوتبال و مشاور معاون قهرمانی وزارت ورزش و جوانان بوده و هیچ ارتباطی هم به چوگان نداشته است.
ابهامات در مورد این اقدام وزارت ورزش زیاد است و ظاهرا هیچ مسئولی هم در این وزارتخانه نمی خواهد دلایل این برکناری را توضیح دهد و حداقل با یک شفاف سازی ابهامات را برطرف کند. این برکناری برخلاف اساسنامه فدراسیون هاست و مصداق بارز دخالت دولت در امور فدراسیون هاست.
هر چند در پیش نویس اساسنامه فدراسیون ها که هنوز به تصویب نهایی نرسیده حق عزل و نصب رئیس فدراسیون از وزارت ورزش گرفته شده و به مجمع سپرده شده است. با این حال این وزارتخانه همچنان خود را برای برکناری روسای فدراسیون ها محق می داند و هیچ توجهی هم به رای و نظر مجمع فدراسیون ندارد. درحالی که وزارت ورزش در مورد برکناری وکیل گیلانی هیچ توضیحی نداده است اما در محافل رسانه ای و ورزشی از انتشار چند عکس شخصی وی به عنوان دلیل برکناری اش نام برده می شود.
رئیس فدراسیونی که برای زیباترین ورزش ملی ایرانیان مسابقات بین المللی برگزار کرده و بعد از سال ها این رشته را در چند استان دیگر گسترش داده و از دست مالکین اشرافی چوگان در آورده است، چرا یکباره برکنار شده است؟ دریک سال گذشته اتفاقا یکی از نمادهای توسعه فعالیت بانوان در ورزش حضور همین خانم بود؛ هنوز مسئولان ورزش کشور در این باره اظهار نظر صریح نکرده اند اما آنچه شنیده می شود حکایت از رسیدن گزارش ها و فشاری بیرونی از سوی همین مالکین اسب ها و باشگاه های اشرافی دارد که ارتباطی به توانایی های مدیریتی یا احیانا تخلفات مالی و اداری ندارد، بلکه به گزارش هایی بر می گردد که ریشه در کنکاش در گذشته این فرد و انتشار اسناد و تصاویر خانوادگی او دارد.
خانم وکیل گیلانی در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا گفته است: «گروهی نمی‌خواهند چوگان توسعه یابد. در کارم کوتاهی نکرده‌ام و در مسیر احیای چوگان با جان و دل کار کرده‌ام. افرادی هستند که دوست دارند این رشته به طور خانوادگی کار کند اما من اجازه ندادم».
اینکه وزارت ورزش مدیران پرخطای فوتبال را نمی بیند و زورش را به یک زن می رساند هم در نوع خود حکایت از دست های پشت پرده و نقش برخی آقازاده ها و مسئولان ورزش دارد. اینکه مدیران استقلال و پرسپولیس که زیر مجموعه مستقیم وزارت ورزش هستند با بی تدبیری میلیون ها هوادار را نگران کرده اند و میلیاردها تومان هم به بیت المال ضرر زده اند با خیالی آسوده به کارشان ادامه می دهند و یک زن به خاطر انتشار عکس هایش برکنار می شود هم نوبرانه ای است از وزارت ورزش.
خانم گیلانی همچنین در گفتگو با خبرگزاری ایرنا با انتقاد از این برکناری گفت: “در ایران هر فردی برای رشد و توسعه ورزش گام برمی دارد، کنار گذاشته می شود.”

طارمی اسیر شد و رضائیان نه:
کودتای ارتش ترکیه به نفع رامین!

1581-72

برای خیلی‌ها سوال است که چرا مهدی طارمی با شکایت ترکیه‌ای‌ها روبرو شد ولی رامین رضائیان که همزمان با او در ریزه‌اسپور بود و مثل او این باشگاه را ترک کرد، نه؟ خبرورزشی به بررسی این موضوع پرداخت و نوشت رامین با زیرکی، به دلیل بمب‌گذاری‌ها در قراردادش بندی گنجاند که طبق آن اگر امنیت کشور به خطر بیافتد، می‌تواند قراردادش را فسخ کند. از شانس رامین درست در روزهایی که دلش هوای بازگشت به پرسپولیس را کرده بود، ارتش ترکیه کودتا کرد و تانک‌ها را به خیابانها آورد تا او بتواند به‌راحتی و با آن بند، قراردادش را فسخ کند!
به گزارش خبرآنلاین، مشکل محرومیت طارمی بر اساس حکم منتشره پیچیده تر از آن است که گمان می‌رفته! از حکم ۱۵ صفحه‌ای فیفا علیه باشگاه پرسپولیس فقط دو صفحه اش منتشر شده است ، مهدی طارمی ۴ ماه از کلیه فعالیت های ورزشی محروم است و مبلغ ۷۸۹ هزار و پانصد یورو (بیش ۳ میلیارد تومان) برای او به عنوان غرامت نقض قرارداد در نظر گرفته شده . رقمی که باشگاه پرسپولیس در این حکم مسئول پرداختش شده است و برای پرداخت ، فقط 30 روز زمان دارد و اگر این رقم به باشگاه ترکیه ای پرداخت نشود یا با آنها بر سر این رقم به توافقی نرسند ، بار دیگر محرومیتی مضاعف از راه می رسد.
در بند ۶ این حکم اشاره شده مهدی طارمی از تاریخ اعلام حکم از کلیه فعالیت های ورزشی به ویژه رقابت های ملی (تیم ملی) و مسابقات بین المللی (باشگاهی) محروم است.
عواقب این ندانم کاری طارمی، پرسپولیس و وکلایش در بند 7 حکم منتج به محرومیت باشگاه از دو پنجره خرید بازیکن شده و این سنگین ترین تنبیه فیفا علیه یک تیم ایرانی است. آن هم برای نقل و انتقال بچگانه ای که می شد در تمام یکسال گذشته ، حلش کرد و با شاکی پرونده اش به توافق رسید. حالا فقط امید به شکایت به دادگاه حکمیت ورزش در سوئیس مانده اما تا به حال در کدام شکایت بین المللی برنده بوده که اینبار به این دادگاه امید ببندند؟

سهراب مرادی رکورد 94 کیلوگرم جهان را شکست

1581-73

سهراب مرادی در رقابتهای دسته ۹۴ کیلوگرم وزنه برداری بازی های داخل سالن آسیا توانست با ثبت رکورد ۴۱۳ کیلوگررم رکورد مجموع جهان را یک کیلوگرم ارتقا دهد. او با ثبت رکورد ۱۸۵ یک ضرب و ۲۲۸ کیلوگرم رکورد مجموع جهان را یک کیلوگرم شکست.
مرادی راز موفقیت خودش را در اختصاص دادن همه زندگی خود به این ورزش می‌داند. او می‌گوید دو آرزو داشته است. نخست مثل هر ورزشکار دیگری، آرزو می‌کرده مدال طلای المپیک را بر گردن خود ببیند (طلای المپیک ۲۰۱۶) و آرزوی دوم او شکستن رکورد جهان بوده است.
رکورد قبلی مجموع جهان ۴۱۲ کیلوگرم را اکاکیوس کاکیاشوپلیس از یونان در سال ۱۹۹۹ به ثبت رسانده بود.

مدال برنز فوتسال بانوان ایران در بازیهای داخل سالن آسیا

1581-74

تیم ملی فوتسال بانوان در دیدار رده بندی پنجمین دوره بازی های داخل سالن آسیا به میزبانی ترکمنستان، مقابل چین با نتیجه 5 بر یک پیروز شد و عنوان سومی بازی ها را کسب کرد.
شاگردان شهرزاد مظفر در مرحله گروهی بازی ها با کسب یک پیروزی مقابل فلسطین و یک شکست مقابل تایلند به مرحله نیمه نهایی صعود کرده بودند و در نیمه نهایی در حالی که از نظر اعداد و ارقام بازی، بیشترین موقعیت را داشتند اما با نتیجه 2 بر صفر مقابل ژاپن شکست خوردند تا از صعود به فینال باز بمانند.ملی پوشان فوتسال ایران در دوره گذشته بازیها نیز در فینال مغلوب تیم پرقدرت ژاپن شده بودند و به عنوان نایب قهرمانی رسیده بودند و این دوره نیز در نیمه نهایی مغلوب ژاپنی ها شدند. همانند دیگر دیدارهای تیم ایران، تماشاگران ترکمنستانی در برخی دقایق بازی با فریاد (ایران ایران)، بانوان فوتسالیست کشور را تشویق می کردند.
دروازه بان تیم ملی فوتسال بانوان پس از پیروزی مقابل تیم چین در دیدار رده بندی و کسب مدال برنز مسابقات داخل سالن آسیا و اقیانوسیه گفت: سطح مسابقات بسیار بالا بود و فوتسال بانوان همانند آقایان در حال پیشرفت است. تیم چین را چند سال پیش دیده بودیم و چینی ها در این حد نبودند اما در یکی دو سال گذشته تیم ها خیلی خوب پیشرفت کردند.
فرزانه توسلی ادامه داد: ما اگر بخواهیم درجا بزنیم از قافله عقب می مانیم و تکرار قهرمانی در آسیا ممکن نخواهد بود. بعد از قهرمانی در جام ملت ها تنها یک اعزام به گواتمالا داشتیم و فکر می کنم مسوولان آن گونه که باید و شاید تیم را حمایت نکردند. ۲ ماه پیش از آغاز مسابقات کادر فنی تغییر کرد و ما فرصت زیادی برای رسیدن به هماهنگی نداشتیم. ما در این ۲ سال در باد قهرمانی خوابیدیم و نقاط ضعف ما با آن قهرمانی پوشیده ماند. البته درس های بزرگی گرفتیم و امیدوارم در جام ملت ها جبران کنیم. البته نیازمند حمایت بیشتر برای کسب نتیجه ای بهتر در جام ملت ها هستیم.

لبرون جیمز: ترامپ از ورزش برای ایجاد
تفرقه بین آمریکایی‌ها استفاده می‌کند

1581-75

ترامپ هفته‌ گذشته درباره ورزشکاران NFL که به هنگام پخش سرود ملی آمریکا در اعتراض به خشونت علیه سیاه پوستان زانو زده بودند، اعلام کرده بود که باید آن‌ها اخراج شوند.
به‌ گزارش ‌خبرگزاریها، ترامپ گفت: خشونت در بازی‌های فوتبال آمریکایی کمتر دیده می‌شود و این رقابت‌ها در حال نابودی است. وی‌ همچنین در پاسخ به استفن کری که گفته بود علاقه‌ای به رفتن به کاخ سفید و ملاقات با ترامپ ندارد گفته بود که اگر کری شک دارد ملاقات لغو می‌شود و او باید افتخار کند که به کاخ سفید می‌رود.
در پاسخ، لبرون جیمز در توییتی نوشت که رفتن به کاخ سفید “قبلا” یک افتخار بود.
در ادامه درگیری‌های لفظی بین ترامپ و بازیکنان NFL و NBA لبرون جیمز در کنفرانس خبری خود گفت‌: آن چه که من را ناراحت می‌کند این حقیقت است که ترامپ از ورزش برای ایجاد فاصله و تفرقه بین ما استفاده می‌کند. ورزش فوق‌العاده‌ است. ورزش می‌تواند کارهای زیادی برای افراد مختلف از نژاد و رنگ و مذهب مختلف انجام دهد. ورزش می‌تواند بیش از هر چیز انسان‌ها را به هم نزدیک کند. من تا زمانی که در این زمینه فعالیت دارم نمی گذارم یک نفر با هر قدرتی و با هر تاثیری از ورزش برای ایجاد تفرقه استفاده کند.
جیمز هم‌چنین در پاسخ به این جمله ترامپ که گفته بود زانو زدن در هنگام پخش سرود ملی ارتباطی به نژاد ندارد و احترام به کشور است، گفت‌: این کار بی‌احترامی به پرچم و مردم کشور نیست. این مربوط به برابری و آزادی بیان‌ می‌شود. جیمز درباره کالین کوپرنیک، بازیکن NFL که برای اولین‌بار اعتراض کرد و در حال‌ حاضر هیچ تیمی با او قرارداد امضا نمی‌کند، گفت‌: من امیدوارم که کوپرنیک همان طور قوی باقی بماند. از اتفاقی که برای او افتاد بسیار ناراحتم اگر یک تیم NFL داشتم همین الان با او قرارداد امضا می‌کردم. جیمز در ادامه‌ افزود: آمریکا آزاد است اما هنوز هم ما مشکلاتی داریم. زمانی که این مشکلات پیش می‌آید باید کنار هم باشیم، زیرا این مردم هستند که کشور را اداره می‌کنند نه یک نفر.