1599-49

دختران ژیمناست دیگر قربانی نمیشوند:
۱۷۵سال زندان برای پزشک متجاوز تیم ژیمناستیک!

1599-51

لری ناصر، پزشک ۵۴ ساله متخصص ورزشی تیم ژیمناستیک آمریکا و از اعضای هیات علمی دانشگاه میشیگان دست کم به ۱۵۶دختر و زن جوان تعرض جنسی کرده و از آنها عکس و فیلم تهیه میکرده است.
لری نسار اولین بار در سال ۲۰۱۶ متهم شد که تصاویر هرزه‌نگاری کودکان را نگه می‌دارد. طی چند ماه روشن شد که او بیش از ۱۵۶ کودک زیر سن قانونی را آزار جنسی داده است؛ کودکانی که سن آنها بین ۸ تا ۱۶ سال بود و هیچ‌کس حرفشان را باور نمی‌کرد چون آقای دکتر،‌ پزشک مشهور تیم ملی و یک عضو با آبروی هیات علمی یک دانشگاه مهم بود.
از تابستان سال ۲۰۱۷ تا زمستان همان سال که دادگاه لری نسار را به عنوان متهم درجه یک در تعرض جنسی به کودکان مجرم دانست،‌ شش ماه سخت بر کسانی گذشت که خاطره او را با خود داشتند؛ ‌دخترانی که در طول تمرین آسیب دیده بودند و به دست او سپرده شدند،‌ دختربچه‌هایی که برای معالجه درد کمر به او مراجعه می‌کردند و البته دختربچه‌هایی که از اعضای خانواده دوستان او بودند. تمام کسانی که در طول یک هفته گذشته با یا بدون نام خودشان، در جلسه دادگاه شهادت دادند که مورد سوءاستفاده و تعرض جنسی قرار گرفتند و پدر و مادرهایشان،‌ مسئولان تیم ملی المپیک دختران آمریکا،‌ مدیران دانشگاه میشیگان و حتی کمیته ملی المپیک آمریکا به داستان آنها گوش نکردند، همه یک حرف را تکرار می‌کردند: «آنها که مسئول حفظ امنیت دختران ورزشکار بودند، در انجام وظیفه خود کوتاهی کردند». میان آنها،‌ حداقل یکی به دلیل عذاب ناشی از تجربه تلخی که برایش رخ داده خودکشی کرده است، عده بیشتری ورزش را برای همیشه کنار گذاشتند، چندتایی ژیمناستیک را رها کردند و به سراغ ورزش دیگری رفتند و البته چند تایی نه تنها ورزشکار باقی ماندند بلکه در دوره‌های مختلف برای تیم ملی ژیمناستیک آمریکا مدال‌های طلا، نقره و برنز گرفتند.
دادگاه فدرال آمریکا به‌تازگی لری نسار را که قبلا به خاطر در اختیار داشتن هزره‌نگاری‌های کودکان،‌ به ۴۰ سال زندان محکوم شده بود،‌ به ۴۰ تا ۱۷۵ سال زندان دیگر هم محکوم کرد. قاضی دادگاه هنگام قرائت حکم به لری نسار گفت: «من الان عملا حکم مرگت را امضا کردم».
در جلسه دادگاه که یک هفته کاری طول کشید،‌ دخترانی علیه آقای نسار شهادت دادند که می‌دانستند تبعات این شهادت را باید تا آخر عمر همراه خودشان داشته باشند. کلی استفنس یکی از قربانیان نسار که از ۶ تا ۱۲ سالگی مورد آزار او بوده است، در شهادتش خطاب به نسار گفت: «آمده‌ام شهادت بدهم تا تمام دنیا بدانند تو دروغ گفتی. کاری که تو با ما کردی،‌ درمان ما نبود ‌بلکه آزار جنسی ما بود. آن موقع،‌ ما دختران کوچکی بودیم اما دختربچه‌ها همیشه دختربچه باقی نمی‌مانند. آنها بزرگ می‌شوند و برمی‌گردند و دنیایت را روی سرت خراب می‌کنند».
جیمی دانشر از اعضای تیم المپیک آمریکا در رقابت‌های سال ۲۰۰۰ نیز به نسار گفت: «نمی‌دانم چطور جرات می‌کنی از ما تقاضای بخشش کنی. دوره تو تمام شده. ما امروز صدا و قدرت داریم».
کلاسینا سیروفی که ۱۵ سال ژیمناست بوده است، ‌در حالی که سعی می‌کرد در محضر دادگاه جلوی اشک‌هایش را بگیرد،‌ در شهادتش خطاب به لری گفت: «ما چند نفر بودیم؟ اصلا یادت می‌آید که چند نفر را آزار دادی؟ تو از اعتماد ما سوءاستفاده کردی اما بعد از امروز دیگر گریه نخواهم کرد. کارم با تو تمام شده، کار ما با تو تمام شده، دیگر نابود شدی».
آری رایزمن دارنده مدال طلای رشته ژیمناستیک در المپیک هم که از شاهدان آزار جنسی بود، در آغاز دادگاه نمی‌خواست در جلسه شرکت کند چون فکر می‌کرد که این جلسه تمام ناراحتی‌های نوجوانی‌اش را دوباره زنده خواهد کرد. او در نهایت در یکی از روزهای پایانی دادگاه در جلسه حاضر شد تا شهادت دهد که پزشک تیم با او چه کرده است: «تو با کاری که با من کردی،‌ عشق ژیمناستیک را در من از بین نبردی. این عشق حتی از هیولایی که در درون تو است هم بزرگ‌تر است؛ قوی‌تر از هیولایی که در درون کسانی است که گذاشتند تو با ما آن طور رفتار کنی».
کریستی لم اکو،‌ مادر یکی از قربانیان نسار در شهادتش گفت که آقای نسار به عنوان یک دوست خانوادگی مورد اعتماد او بوده است و در همان حال برای بیش از ۱۰ سال، تقریبا هر روز دختر کوچکش را مورد سوءاستفاده جنسی قرار داده است: «از این به بعد،‌ هر کسی که اسم دختران ما را در گوگل جست‌وجو کند می‌فهمد که چه بلایی سر آنها آمده است. ‌وقتی برای یک شغل درخواست می‌دهند یا وقتی می‌خواهند اولین قرار عاشقانه‌شان را بگذارند، نمی‌توانند انتخاب کنند که در مورد مساله‌ای که برایشان به وجود آمده حرف نزنند. آزار آنها برای همیشه با آنها باقی خواهند ماند».
ملیسا ایمری دختری که در سال ۱۹۹۷ به خاطر شکستگی استخوان ساق پا به لری نسار مراجعه کرده بود، از روزهای سخت بعد از تجربه آزار جنسی،‌ بی‌خوابی و افسردگی‌ای که این حادثه برایش به همراه داشته است حرف زد و گفت: «تمام کسانی که اینجا حرف زدند، ‌داستان من را تعریف کردند. ‌من صدای خودم را در صدای همه آنها شنیدم. ‌ما می‌خواستیم که این صداها شنیده شود تا از قربانی‌شدن دیگران جلوگیری کنیم».
درست بعد از این جلسه دادگاه، برخی از شجاع‌ترین دخترانی که در جریان رسیدگی به این پرونده در دادگاه حاضر شده بودند در برابر دوربین‌های تلویزیونی ایستادند تا بگویند از اینکه می‌بینند بعد از این همه سال لری نسار دیگر نمی‌تواند دختران تازه‌ای را آزار دهد چه حسی دارند.
کلی لورنیک یکی از این دختران بود که در برابر دوربین تلویزیونی گفت دادگاه نسار و حکم ۱۷۵ سال زندان برای او، پایان ماجرای سوءاستفاده جنسی از بچه‌ها نخواهد بود و ابراز امیدواری کرد که این شکایت تا جایی ادامه پیدا کند که مقصران اصلی این حادثه، کسانی که به نسار اجازه دادند برای ۲۰ سال از بچه‌های مردم سواستفاده کند،‌ با نتیجه کارشان رو به رو شوند: «لری به زندان می‌رود اما هنوز کارهای زیاد دیگری باقی مانده است که انجام نداده‌ایم. ما تا زمانی که ندانیم دقیقا چه کسانی از این ماجرا خبر داشته‌اند، ‌چقدر از ماجرا خبر داشته‌اند و چرا در انجام وظایفشان کوتاهی کرده‌اند، به کارمان ادامه خواهیم داد».
کیلی استفنس دختری که پایه گروهی را گذاشته است که دختران آزاردیده از طرف نسار در آن یکدیگر را ملاقات کنند هم می‌گوید که افشاگری اخیر بخشی از حرکت بزرگ‌تر زنان سراسر جهان زیر هشتگ # من_هم یا همان MeToo # خواهد بود؛ تلاشی برای عدالت‌خواهی زنان مورد آزار جنسی که از هالیوود در آمریکا شروع شده است و به زنان کمک می‌کند که داستان‌های آزار جنسی که با آن رو به رو شدند را تعریف و علیه آن اعتراض کنند: «من واقعا مفتخر هستم که ما گلوله برفی را درست کردیم که بیرون از اتاق دادگاه به حرکت خودش ادامه خواهد داد. ‌ارتش ما دختران عدالت‌خواه، فقط به شاکیان نسار محدود نخواهد شد».
سازمان مردم‌نهادی که دختران قربانی آزار جنسی لری نسار ایجاد کرده‌اند می‌گوید تا روشن شدن تمام ابعاد این حادثه دست از تحقیق برنخواهد داشت. این دختران می‌خواهند بدانند چرا دو سازمان عظیم دانشگاه و کمیته المپیک هرگز در طول ۲۰ سال گذشته به راهی برای حفاظت از بچه‌ها فکر نکرده است و این ماجرا در کجاها تکرار شده است.

حمله علی کریمی به مسئولان این بار برای بارش برف شدید

1599-52

علی کریمی که این روزها تبدیل به یک منتقد جدی در همه زمینه ها شده، این بار از مسئولان ستاد بحران کشور انتقاد می کند: بارش شدید برف در نقاط مختلف ایران، مشکلاتی به وجود آورده است و کریمی پستی در این زمینه در اینستاگرام منتشر کرد و به انتقاد از مسئولان پرداخت.

تناقض آشکار در پرسپولیس:
وقتی برای اثبات یک دروغ، دروغهای دیگری گفته می‌شود!

1599-53

بررسی صحبت‌های اخیر علی‌اکبر طاهری و محمدعلی ترکاشوند مدیرعامل و معاون سابق پرسپولیس حکایت از تناقض بزرگی در اظهارات این دو مسوول پیشین باشگاه در پرونده مهدی طارمی و ریزه اسپور دارد.
به‌ گزارش ‌ایسنا، علی اکبر طاهری در برنامه‌ای تلویزیونی حاضر شد تا پیرامون مسائل و ابهامات موجود در دوره مدیریتش علی‌الخصوص بحث مهدی طارمی و قراردادش با باشگاه پرسپولیس و همین طور محرومیت این باشگاه از دو پنجره نقل‌ و انتقالات صحبت کند. او در این گفت‌وگو در اظهار نظر جالب مدعی شد باشگاه پرسپولیس بیست و چهارم فروردین ماه با مهدی طارمی تفاهمنامه ای را امضا کرده که بر اساس آن او پس از پایان قراردادش در سال ۹۴ دو سال بعدش نیز بازیکن پرسپولیس محسوب می‌شد.
مدیرعامل سابق پرسپولیس برگه انعقاد را هم که به امضا و اثر انگشت طارمی رسیده بود را به دوربین‌های تلویزیونی نشان داد و مدعی بود که این قرارداد در همان تاریخ ۲۴ فروردین ماه به امضای طرفین رسیده است اما شواهد و قرائن مسائل دیگری را نشان می‌دهد اما نکته حائز اهمیت و بسیار مهم تناقض گویی میان صحبت های محمدعلی ترکاشوند که در زمان مدیریت طاهری، معاون او محسوب می‌شد با شخص مدیرعامل وقت دارد. محمد علی ترکاشوند پس از صحبت‌های مهدی طارمی در گفت‌وگویی رادیویی با تکذیب صحبت‌های مهاجم سابق پرسپولیس در اظهار نظری جالب درباره انعقاد قرارداد طارمی با باشگاه پرسپولیس، اظهار کرد: اینکه آقای طارمی می‌گوید را اصلا قبول ندارم. چقدر دوست داشتم آقای ابراهیمی که وکیل طارمی است روی خط برنامه می آمد و صحبت می‌کرد تا مردم از این موضوع کاملا اطلاع داشته باشند. من نمی دانم پس از رفتن طارمی به باشگاه الغرافه چه اتفاقاتی رخ داده است که اینگونه داستان‌ها به وجود آمده است اما این را می‌دانم که عده ای پشت این قضیه هستند تا باشگاه پرسپولیس را به حاشیه وارد کنند. در این خصوص اصلا این موضوع را قبول ندارم. قبل از این که مهدی طارمی به ترکیه برود یعنی دو روز قبل از داربی من و ایشان و آقای ابراهیمی، وکیلشان جلسه‌ای گذاشتیم و به تفاهمات کلی درباره تمدید قرارداد ایشان رسیدیم. خودم هم در آن جلسه بودم. وکیل باشگاه آقای ابراهیمی، همین طور آقای طاهری در جلسه حاضر بودند. در آن جلسه تمام نکات، بند به بند مرور شد و فقط بر سر بعضی از آپشن‌ها مواردی بود که امضا کردیم و ادامه‌ داد: به تفاهم رسیدیم و ایشان (طارمی) گفتند به همراه خواهرم و دامادمان می‌خواهم به ترکیه بروم. اجازه بدهید بروم و دو روز دیگر می آییم و امضا می‌کنم. می‌خواهم این را به شما بگویم ما تاریخ این را همان زمان زدیم. هیچ دروغی هم نگفتیم و اصلا به ایشان نگفتیم که بیا با هم دروغ بگوییم و تا آخرش پیش برویم.
اظهارات محمدعلی ترکاشوند صراحتا مشخص می‌کند که باشگاه پرسپولیس پیش از رفتن طارمی به ترکیه با او قراردادی امضا نکرده،‌ بلکه پس از بازگشتش از ترکیه این قرارداد امضا شده است، این‌ در حالی است که علی اکبر طاهری مدعی شده است طارمی ۲۴ فروردین با باشگاه پرسپولیس قرارداد امضا کرده است.
پرسپولیسی‌ها چگونه ۲۴ فروردین با طارمی قرارداد امضا می‌کنند اما پس از رفتنش به ترکیه ادعایی برای این که بگویند او بازیکن ما است ندارند؟این موضوع ابهام بسیار بزرگی است اما حالا تناقض گویی در صحبت‌های مدیرعامل و معاون وقت باشگاه هم نشان می‌دهد که در این زمینه مدیران سابق پرسپولیس نه تنها دروغ بزرگی گفته‌اند،‌ بلکه حالا مجبور هستند برای اثبات حرفهایشان دروغهای دیگری هم بر زبان بیاورند که این مساله باعث ایجاد تناقض در صحبت‌هایشان شده است، دقیقأ مشابه آنچه اینروزها در این سو، موضوع بحث رسانه های بین المللی است.