1606-129

گزارش خبرگزاری فرانسه از حضور زنان افغان در ورزشگاه‌ها

1606-130

به گزارش خبرگزاری فرانسه، رقابت‌های لیگ مردان در افغانستان چندی است که از سر گرفته شده و در این بین حضور تماشاگران زن افغان نیز جلب توجه می‌کند. دانشجویان زن افغان از افرادی هستند که در قسمت مربوط به زنان در ورزشگاه مرکزی کابل نشسته‌اند و از فرصت اندکی برای شادی در اجتماع استفاده می‌کنند.
یکی از تماشاگران زن افغان در جریان دیدار توفان و سیمرغ از لیگ فوتبال افغانستان به خبرگزاری فرانسه گفت: این‌جا زنان هیچ آزار و اذیتی نمی‌بینند و مکان خوبی برای ما است که در کنار خانواده باشیم. تماشاگران زن افغان در جایگاه ویژه‌ای کنار جایگاه VIP ورزشگاه می‌نشینند و بازی‌های تیم محبوبشان را از نزدیک می‌بینند. تصور این اتفاق در زمان طالبان که زن‌ها محدود به ماندن در خانه می‌شدند و همراه با بادیگارد و نگهبان به بیرون از خانه می‌رفتند غیر قابل باور است ولی حقیقت دارد.
این ورزشگاه نزدیک ورزشگاهی است که قبلا طالبان در آنجا اعدام‌های خود را انجام می‌داد و با بریدن جوارح و تیرباران افراد بین سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ عرض اندام می‌کرد ولی الان زنان افغان می‌توانند ورزش کنند و در ورزشگاه‌ها حضور داشته باشند. زنان زیادی نیستند که در افغانستان به ورزشگاه می‌روند و در تلویزیون حضور دارند و تنها با اجازه همسر و خانواده می‌توانند در این ورزشگاه‌ها حضور داشته باشند. با این حال زنان افغان از این نظر آزادی بیشتری نسبت به همسایه‌های خود یعنی ایران و عربستان دارند.
با این حال این تجمعات اغلب مورد توجه گروه‌هایی بوده تا بتوانند افراد را قربانی کنند. پارسال انفجار بمبی نزدیک ورزشگاه به کشته شدن چند تن انجامید.
یکی دیگر از تماشاگران زن در پایان به خبرگزاری فرانسه گفت: درست است که ما امنیت زیادی در افغانستان نداریم ولی پا پس نمی‌کشیم و با قدرت ادامه می‌دهیم و ورزشی را که دوست داریم تماشا می‌کنیم.

مسعود به تیم ملی برگشت

1606-131

سفر سرمربی تیم ملی فوتبال به یونان، اتفاقات جالبی در پی داشت.
به گزارش خبرورزشی، هنوز کسی نمی داند دلیل واقعی خط خوردن مسعود شجاعی از تیم ملی چه بود اما از آنجا که مسعود طی دو سال گذشته، اقدامات مختلفی به خصوص در زمینه های اجتماعی انجام داده، نزد هواداران فوتبال به یکی از محبوب ترین بازیکنان کشور بدل شده است.
شجاعی مدت هاست به اردوی تیم ملی دعوت نمی شد! این اتفاق بعد از حضور او در بازی برگشت با نماینده ای از اسراییل رخ داد و این در حالی بود که احسان حاج صفی هم در این بازی به میدان رفته بود اما هم چنان به تیم ملی دعوت می شود.
کارلوس کی روش سرمربی پرتغالی تیم ملی فوتبال ایران که چند روزی به یونان سفر کرده بود تا از شرایط لژیونرهای ایرانی مطلع شود، با یک پست فیس بوکی به تمجید از عملکرد مسعود شجاعی پرداخت و برای او نوشت: «مسعود کارش را خیلی خوب انجام داد» و این یعنی رضایت مرد اول تیم ملی را در پی داشته است.
پس از این اظهارات، زمینه ای برای حمایت دوباره از شجاعی شکل گرفت و هواداران فوتبال، حسابی کاپیتان تیم ملی را مورد تمجید قرار دادند. با توجه به مصدومیت اشکان دژاگه و اینکه مشخص نیست به جام جهانی می رسد یا نه، بازگشت مسعود می توانست بهترین خبر ممکن برای هواداران فوتبال باشد به همین علت یک انفجار واقعی در فضای مجازی رقم خورد تا آنهایی که دل شان برای تیم ملی می سوزد، به بازگشت مسعود کمک کنند.

عابدزاده: سال خروس بود اما مرغ و تخم‌مرغ گران شد

1606-132

به گزاررش خبرورزشی، احمدرضا عابدزاده سنگربان فراموش‌نشدنی تاریخ فوتبال ایران درباره سال 96 گفت: برای خود من و خانواده‌ام سال خیلی خوبی بود، دخترم عروسی کرد، دامادم پسر بسیار خوب و یک مهندس خبره محسوب می‌شود. پسرم امیر در لیگ پرتغال خوش می‌درخشد و به تیم ملی دعوت شده است. کسب و کار خودم گسترش پیدا کرده اما به‌رغم همه این‌ها سال خوبی نبود و کامم تلخ است چون خیلی از هموطنانم با مشکلات زیاد زندگی را پشت‌سر گذاشتند. فقر به شدت افزایش پیدا کرده، تورم بالا بوده، آلودگی هوا در تهران و خوزستان زیاد داشته‌ایم، حوادث بسیاری پیش آمد از زلزله گرفته تا سقوط هواپیما و سوختن و غرق شدن کشتی که منجر به کشته شدن ایرانیان زیادی شد، هزاران نفر را داغدار کرد و دل همه را رنجاند. سال خروس بود اما قیمت مرغ و تخم‌مرغ گران شد. نمی‌دانم چه حکمتی است که هر سال بدتر از سال قبل می‌شود. آرزو کردن سال خوب در حد آرزو مانده است. عابدزاده در خاتمه گفت: از خداوند بزرگ تمنا می‌کنم سال 97 عنایت ویژه‌ای به مردم ایران داشته باشد. این مردم خیلی سختی کشیده‌اند. از خداوند می‌خواهم بارندگی‌ها در وطنم بیشتر شود، باد بیشتر بوزد تا آلودگی‌ها کمتر شود. مردم خوزستان در هوای خیلی آلوده و خاکی تنفس کرده‌اند. آنها چندین سال بابت جنگ زجر کشیدند و شایسته نیست همچنان در عذاب و سختی باشند. امیدوارم در سال 97 همه رشته‌های ورزش ایران موفق باشند به خصوص تیم ملی در جام جهانی بتواند نتایج خوبی بگیرد.

داور چهارم : مالک باشگاه ناطق با مشت به صورتم زد

1606-133

در دیدار تیمهاى فوتبال چاى ناطق لاهیجان و شاهین بندر انزلى داور مسابقه مورد حمله مدیرعامل باشگاه ناطق لاهیجان قرار گرفت و مجروح شد.
این دیدار از آن جهت مهم بود که دو تیم بر سر کسب عنوان دومی رقابت‌های لیگ برتر گیلان رقابت میکردند و شاهین بندر انزلی تنها به تساوی نیاز داشت اما تیم چای ناطق که در زمین خود بازی‎ ‎میکرد امیدوار به دستیابی به این عنوان بود.
به گزارش خبر ورزشی، حامد سیری داور چهارم درباره اتفاقات این دیدار که منجر به درگیری شد، اظهار داشت: با توجه به حساسیت بازی، قضاوت آن را به حمید حاج‌ملک سپرده بودند. در دقیقه 89 بازی، حاج‌ملک از من خواست که پنج دقیقه وقت اضافه اعلام کنم. مالک تیم ناطق و پسرش که عضو همان تیم است، ناآگاه بودند و تصور می‌کردند من وقت‌های اضافه را گرفته‌ام. به همین خاطر، به من حمله‌ور شدند. وی افزود: پسر مالک باشگاه ناطق لاهیجان زیر گلویم را گرفت و هُلم داد. پدرش هم که مالک باشگاه است، با مشت به صورتم زد. تصاویر هم منتشر شده و همه چیز مشخص است. پس از آن تماشاگران به داخل زمین آمدند و ما را مورد ضرب و شتم قرار دادند. این وسط حاج‌ملک برای دفاع از من آمده بود و چون نیروی انتظامی از اسپری فلفل استفاده کرده بود، برای چشمش مشکلی ایجاد شد.
داور چهارم دیدار چای ناطق لاهیجان – شاهین بندرانزلی همچنین خاطرنشان کرد: در حال پیگیری اتفاقات رخ داده هستم و از مالک و پسر تیم چای ناطق گیلان به دادسرا شکایت خواهم کرد. مالک این باشگاه سال پیش هم در گیلان یک داور را مورد ضرب و شتم قرار داده و پرونده آن باز است