1645-34

اولین گلزن ایران در جام جهانی درگذشت:
حشمت مهاجرانی: «افتخار می‌کنم ایرج شاگردم بود»

1645-42

به گزارش خبرگزاریها؛ ایرج دانایی‌فرد، پیشکسوت تیم ملی فوتبال ایران و استقلال که اولین گل ایران در جام جهانی را به ثمر رساند، به علت عارضه کبدی در بیمارستان نمازی شیراز درگذشت.
او عضو باشگاه‌های تاج و عقاب و پاس و در جام جهانی ۱۹۷۸ عضو تیم ملی فوتبال بود و در بازی با اسکاتلند نیز زننده تنها گل تیم ایران بود. با این گل، نام ایرج دانائی‌فرد به عنوان اولین زننده گل ایران در تاریخ جام جهانی ثبت شد. او در اواخر عمر خود ساکن آمریکا بود و یک فروشگاه وسایل ورزشی را اداره می‌کرد. ایرج دانایی‌فرد یکی از بازیکنان ایرانی حاضر در تیم منتخب جهان بود. او به همراه آندرانیک اسکندریان در بازی خداحافظی پله حضور به عمل آورد و در مقابل بزرگانی همانند پله و کرایف بازی کرد.
حشمت مهاجرانی سرمربی تیم ملی ایران در جام جهانی 1978 در گفت و گو با خبرآنلاین درباره دانایی فرد گفت: «من تا دیروز از طریق حسن روشن پیگیر وضعیت ایرج بودم و بهم گفته بودند که به کما رفته اما روز گذشته حالش خوب بود، اما به یکباره امروز خبر را شنیدم و بسیار متاثر شدم. گل دانایی فرد به اسکاتلند هیچوقت از ذهن مردم بیرون نخواهد رفت.» مهاجرانی درباره خصوصیات دانایی فرد گفت:« در مدتی که در تیم ملی بود هیچ موقع یادم نمی آید که او درباره مساله ای گله کند و یا درخواستی داشته باشد. او از نظر اخلاقی هم بسیار خوب بود و می توانم بگویم به پدرش علی دانایی فرد رفت که هردوی آن بزرگواران به فوتبال ایران خدمت کردند. علی دانایی فرد سال ها بازیکنانی به فوتبال ایران داد که همواره برای این خاک افتخار آفرینی کردند. ایرج در جام جهانی برای تیم ما بازی کرد و بعدش به اوکلاهاما رفت و مدتی آنجا بازی کرد و کاپیتان بود و جزو اولین لژیونرهای فوتبال ایران محسوب می شد.» مهاجرانی درباره بازی ایران و اسکاتلند در جام جهانی و گلی که دانایی فرد زد گفت:«خیلی متاسفم فوتبال ایران ایرج دانایی فرد را از دست داد. افتخار می کنم او شاگرد من بود. ایرج به من گفت اگر آرشی گمیل را مهار کنیم او نمی تواند توپ را به داگلیش برساند و او مغز متفکر اسکاتلند است. ما هم خود ایرج را مامور مهار گمیل کردیم و او هم به خوبی توانست هافبک طراح اسکاتلند را مهار کند و حتی گل هم زد. برای من افتخار بود که با ایرج کار کردم.»
دانایی فر در ورزشگاه پر خاطره و قدیمی امجدیه با دوستدارانش وداع کرد.
بهتاش فریبا از شرایط دانایی فر غمگین بود: “من چند روز پیش به عیادتش رفتم. او سر حال بود و ما یک ساعت با هم حرف زدیم. من از فدراسیون هم گله دارم. هیچ تسلیتی از فدراسیون در ورزشگاه امجدیه نیست. “. ولی در مقابل، اکانت رسمی فیفا درگذشت ایرج دانایی فرد را تسلیت گفت.

دوباره شروع شد…
مرگ این ملی پوش، چقدر همه را داغان کرد!

1645-38

آرتین زهرابی پیرامون درگذشت ایرج دانایی فرد در خبرورزشی نوشت:
از آنچه نامش نوشتن درباره مرگ است بدم می آید. هر آنچه در این زمینه می بینیم، مشتی خزعبلات است که فقط جلوه ای شاعرانه دارد.از این جمله هم هیچ دل خوشی نداریم؛ «فقدان ایرج دانایی فرد در فوتبال ایران احساس خواهد شد.» چی احساس خواهد شد برادر؟ مگر احساسی هم در این میان باقی مانده؟ این همه سال از دانایی فرد خبر نداشتیم؛ خب این مرگ هم روی تمام آن سال های هدر رفته… در لحظاتی که می توانستیم از تجربه ایرج دانایی فرد و اعتبار بی پایان او در این فوتبال استفاده کنیم چه کردیم؟ ما فراموشکاران عالم هستی، حتی یک سراغ هم از ایرج نگرفتیم! حالا یادمان افتاده که فوتبال ایران بابت فقدان او احساس تنهایی خواهد کرد؟
رها کردن غفور جهانی به حال خود، بی اعتنایی به حسن روشن و سراغ نگرفتن از اصغر شرفی و ده ها چهره دیگر، کاری است که ما سال هاست بی رودربایستی انجامش داده ایم. ما برای زنده گان هیچ حرفی نداریم اما در مرثیه سرایی برای مرده گان، تبحری خاص پیدا کرده ایم؛ عجیب در تسلیت گفتن پیشتازیم. خیلی غریب در این گونه مواقع حماسه می سازیم اما تاریخ فراموش نخواهد کرد که برای ایرج دانایی فرد در تمام این سال ها هیچ کاری نکردیم؛ لعنت به ما که هرگز یادی هم از او نکردیم.
حالا پررو پررو مشغول نوشتنیم؛ بر پدر این انشاء های دبستانی بیاید؛ ذات ایرانی ما همیشه داغدار چنین لحظاتی بوده است. صبر کردیم و صبر کردیم تا در سال هایی که سراغ گرفتن دل می خواست، خود ایرج دانایی فرد بدون این که ما دعوتش کرده باشیم به ایران بیاید و در خاک وطن جان بدهد.
حالا دیگر هیچ حقی بر ما مترتب نیست. اگر این اخلاق گند خود را عوض نمی کنیم، لطفا سکوتی حقارت بار کنیم و تمام!

تعلیق رییس فدراسیون افغانستان درپرونده آزار جنسی

1645-40

به گزارش تابناک، کمیته انضباطی فیفا در بیانه ای اعلام کرده است، فعالیت کرام الدین کریم رئیس فدراسیون فوتبال افغانستان را با توجه به ماده 84 قانون اخلاق فیفا، از تمامی فعالیت های مربوط به فوتبال در سطح ملی و بین المللی ممنوع کرده است.
این کمیته گفته، این تعلیق به صورت موقت 90 روزه است و احتمال تمدید آن وجود دارد. فدراسیون بین المللی فوتبال فیفا قصد دارد ادعاهای مطرح شده درباره آزار جنسی و فیزیکی در تیم فوتبال زنان افغانستان را مورد بررسی قرار دهد. این اتهامات علیه مسوولان بلندپایه فدراسیون فوتبال افغانستان از جمله کرم الدین کریم، رییس فدراسیون فوتبال این کشور مطرح شده ولی فدراسیون فوتبال افغانستان این ادعاها را به شدت محکوم و رد کرده است.
طبق گزارش بی بی سی فارسی، دادستانی کل افغانستان از تمام کسانی که شواهد و مدارکی دال بر آزار جنسی بازیکنان تیم ملی فوتبال زنان دارند خواست این مدارک را در اختیار دادستانی بگذارند.
جمشید رسولی، سخنگوی دادستانی افغانستان در یک نشست خبری در کابل از نهادهای حامی حقوق زنان خواست هر سند و مدرکی را که دارند در اختیار هیاتی قرار دهند که برای بررسی این موضوع تشکیل شده است.آقای رسولی گفت هیاتِ بررسی درباره تمام شعبه‌های فدراسیون فوتبال افغانستان به ویژه کمیته بانوان تحقیق کرده و این تحقیقات ادامه دارد.
یکی از مشاوران ارشد اشرف غنی، رییس‌جمهور افغانستان درباره این موضوع گفت: در ارتباط با پرونده آزار جنسی بانوان ورزشکار در تیم ملی زنان افغانستان، پنج عضو فدراسیون تعلیق شدند. این گزارش ابتدا در روزنامه گاردین منتشر شد و خیلی از حامیان مالی فدراسیون فوتبال افغانستان نیز تهدید به لغو قراردادشان کردند.

رکوردشکنی داوری آسیا در جام ملت‌های آسیا

1645-41

به گزارشAFC، با افزایش تعداد تیم‌های جام ملت‌های آسیا از ۱۶ به ۲۴ تیم، تعداد داورهای شرکت کننده در جام ملت‌های آسیا نیز به عدد ۶۰ رسیده تا در این زمینه هم نوعی رکوردشکنی در جام ملت‌ها را شاهد باشیم.
همچنین داورهای این دوره از رقابت‌ها از ۱۹ ملیت مختلف از آسیا هستند که بالاترین میزبان در تاریخ جام ملت‌هاست. در این دوره از رقابت‌های جام ملت‌های آسیا و از مرحله یک چهارم نهایی قرار است از فناوری VAR نیز استفاده شود.
علیرضا فغانی از ایران به همراه رضا منصوری و محمدرضا سخندان تیم داوری هستند که در این دوره از جام ملت‌ها حاضر هستند. فغانی فینال دوره قبل این رقابت‌ها را در کشور استرالیا سوت زد.
تیم ملی فوتبال ایران در رقابت‌های خود در جام ملت‌های آسیا که از 5 January 2019 در امارات آغاز می‌شود، برابر یمن، ویتنام و عراق قرار می‌گیرد. ایران با سه قهرمانی در جام ملتهای آسیا، امیدوار است که در پیامد دو صعود پیاپی تاریخی به جام جهانی، عنوان قهرمانی آسیا را بعد از ۴۲ سال به دست بیاورد.
با تلاشهای یکسال اخیر تیم بیژن خلیلی و نهایتأ پیوستن هفتهٔ گذشته دکتر جعفر شجره به پروژه ورزشی ویژه، این مسابقات از تلویزیون پارس بطور اختصاصی پخش میشوند (اطلاعیه مقابل).