1575-56

به بهانه درگذشت قهرمان وزنه‌برداری جهان

1575-59

1575-60

به گزارش خبرآنلاین؛ محمدعلی فلاحتی‌نژاد دارفانی را وداع گفت: دیگر خبری از سه چراغ قرمز نیست. حالا همه چراغ ها برای حاج علی دوست داشتنی وزنه برداری سفید هستند. فقط 41 سال داشت. زود بود برای رفتن. همین 14 سال پیش بود که قهرمان جهان شد و جفت پا روی سکوی قهرمانی پرید. او اولین و تنها وزنه بردار 77 کیلویی ایران بود که بر طلای جهان بوسه زد. رکورد دوضربش هنوز رکورد ایران است. همان وزنه ای که سال 2003 در رقابتهای قهرمانی آسیا بالای سر برد. وزنه 208 کیلوگرم. آن سال رکورد جهان 210 کیلوگرم بود و فلاحتی نژاد تا یک قدمی آن پیش رفت.
یک سال قبل از قهرمانی در جهان، برنز بازیهای آسیایی بوسان را گرفت و قبل از آنکه به مسابقات جهانی 2003 برود، در رقابتهای قهرمانی آسیا روی سکوی نایب قهرمانی ایستاد. بهترین رکوردهایش را هم در همان چین زد؛ 155 کیلوگرم در یکضرب و 208 کیلوگرم در دوضرب. وزنه 208 رکورد دوضرب آسیا بود؛ رکوردی که هنوز هم رکورد دوضرب ایران است. وقعا زود بود برای رفتن. بعد از 50 سال راه جعفر سلماسی را رفت. سلماسی حدفاصل سالهای 1952 تا 1960 سرمربی تیم ملی وزنه برداری عراق بود و در سال 1957 نیز همراه با این تیم برای حضور در اولین دوره مسابقات قهرمانی آسیا به تهران آمد.
نیم قرن بعد محمد علی فلاحتی نژاد هدایت تیم ملی وزنه برداری عراق را برعهده گرفت و طی سالهای 2010 و 2011 میلادی سکان هدایت این تیم را در رقابتهای المپیک اعراب، رقابتهای قهرمانی بزرگسالان آسیا، رقابتهای نوجوانان جهان و همینطور رقابتهای کسب سهمیه المپیک 2012 لندن برعهده داشت. این سالهای آخر البته سالهایی نبود که فلاحتی نژاد از آنها لذت ببرد. برای یک قهرمان سخت بود تا در هجره ای کوچک در دل بازار بنشید و دور از وزنه برداری باشد. با این حال واقعا زود بود برای رفتن.
فلاحتی نژاد نام آوری که قهرمان جهان بود رفت و همه دیدارها با او ماند به قیامت اما دردی که او داشت به همان شکل باقی ماند.دردی که حاصل بی توجهی ها و بی محلی ها بود.قهرمان جهان تا آخرین روزی که جان در بدن داشت، نان بازوی خودش را خورد، پلاستیک و ظروف یک بار مصرف فروخت اما حتی یک بار هم سرش را مقابل کسی خم نکرد تا روز وداع … و محمد علی فلاحتی نژاد در حالی به خاک سپرده شد که خواهر داغدارش با صدای بلند فریاد می زد؛ قهرمانان نمیمیرند…
تسلیت به جامعه ورزش و خانواده وزنه برداری که یکی از اعضایش را از دست داد.

صدور مجوز حضور دختران بسکتبالیست در بازی‌های آسیایی

1575-57

به گزارش فدراسیون بسکتبال، بعد از ۳۸ سال، بنا به دعوت رسمی کنفدراسیون بسکتبال آسیا، برای اولین بار مجوز شرکت تیم ملی زیر ۱۶ سال بانوان ایران در مسابقات آسیائی صادر شد.
این مسابقات از تاریخ ۳۰ مهر تا ۷ آبان ماه ۱۳۹۶ در شهر بنگلور کشور هند برگزار خواهد شد.
دختران بسکتبالیست ایرانی با پوشش مخصوص وزارت ورزش و جوانان دولت حاکم بر ایران در بازی‌های آسیائی شرکت خواهند کرد.

ورزش به غیر از کاهش وزن چه فوایدی دارد؟

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که ورزش کردن تنها برای کاهش وزن است و در صورتی که فردی تناسب اندام داشته باشد نیازی به ورزش کردن ندارد.
به‌ گزارش ‌سایت MNT، فعال بودن و ورزش کردن فوایدی علاوه بر کاهش وزن دارد که عبارتند از: بعد از ورزش کردن فرد احساس شادابی و نشاط می‌کند، زیرا بدن هورمون آندورفین ترشح می‌کند که در هنگام خوشحالی معمولا در بدن ترشح می‌شود. همچنین ورزش نشانه‌های افسردگی را کاهش می‌دهد و باعث آرامش هر چه‌ بیشتر می‌شود.
ورزش می‌تواند در درمان بیماری‌های پوستی معجزه کند. در صورتی که به صورت منظم ورزش کنید شاهد تاثیرات آن بر روی پوست خود خواهید بود، زیرا به هنگام ورزش جریان خون در پوست بیشتر می‌شود و سموم از پوست خارج می‌شود.
ورزش کردن باعث افزایش سلامت قلب می‌شود و در کاهش فشار خون و کلسترول بالا تاثیرگذار است. در صورتی که پنج بار در هفته‌ به مدت نیم ساعت ورزش کنید شاهد تاثیرات ورزش بر روی سلامت قلب خواهید بود.
با ورزش مرتب خواب منظم‌تری خواهید داشت و کمتر شاهد بی خوابی‌های شبانه خواهید بود. طبق مطالعات انجام شده ورزش 65 درصد کیفیت خواب را افزایش می‌دهد.

پاسخ فدراسیون ایران به فیفا:
شجاعی و حاج‌صفی را محروم نکرده‌ایم!

1575-58

فدراسیون فوتبال ایران در پاسخ به نامه‌ای که فیفا ارسال کرده و خواستار توضیح درباره خبر محرومیت مسعود شجاعی و حاج‌صفی شده بود، اعلام کرد که این دو بازیکن محروم نشده‌اند.
اظهارات محمدرضا داورزنی، معاون وزیر ورزش و جوانان مبنی بر اینکه شجاعی و حاج‌صفی، دو بازیکن ایرانی تیم پانیونیوس یونان به دلیل بازی مقابل مکابی اسراییل دیگر به تیم ملی دعوت نمی‌شوند، بازتابی جهانی داشت. همین مسئله باعث حساسیت فیفا نیز شده بود و آنها به همین دلیل از فدراسیون فوتبال خواستار توضیحاتی در این باره شدند.
داورزنی، معاون وزیر ورزش ایران گفته بود که هیچکس حق ندارد خط قرمز نظام را رد کند. در عین حال مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان اعلام کرد که فدراسیون موضوع یادشده را بررسی می‌کند.
روزنامه شرق شنبه ۲۱ مرداد، در گزارشی نوشت که شاید مقامات وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال، مدیریت مسئله را به دوش کی‌روش بیندازند؛ یعنی سر مربی تیم ملی با عدم دعوت این دو به تیم، ماجرا را به سمتی غیرسیاسی هدایت کند: «نقش کی‌روش در داستان محرومیت شجاعی و حاج‌صفی از تیم ملی نقشی اساسی شده؛ وزارت دخالت کند، به تعلیق فوتبال ایران می‌انجامد و فدراسیون حکم دهد هم اتفاقی مشابه می‌افتد؛ پس ساده‌ترین راه این است که کی‌روش این دو بازیکن را قربانی کند.»
بعد از این اظهانظر، رسانه‌های مختلف جهان از جمله نیویورک تایمز، رویترز و … از احتمال تعلیق فوتبال ایران به دلیل دخالت دولت در این رشته خبر دادند؛ اتفاقی که حدود ۱۰ سال قبل و با برکناری محمد دادگان از ریاست فدراسیون فوتبال رخ داد و فیفا هم به سرعت ایران را از حضور در تمام رقابت‌های بین‌المللی محروم کرد.
اساسنامه فیفا در موارد مختلفی فدراسیون‌ها را ملزم به تبعیت از قوانین کرده که مهم‌ترین آنها عدم دخالت ارکان سیاسی کشورها در مسائل فوتبالی است و در یکی از بندها عنوان کرده که این اتفاق برابر با تعلیق از مسابقات بین‌المللی است.
شماری از چهره‌های سیاسی، هنرمندان و ورزشکاران ازحاج‌صفی و شجاعی تقدیر کرده اند. علی کریمی، عبدالله رمضا‌ن‌زاده، مصطفی تاج‌زاده، مهناز افشار، جواد نکونام، مهدی‌ مهدوی‌کیا و ترانه علیدوستی از جمله کسانی هستند که در شبکه های اجتماعی، تلاش برای محرومیت این دو را تقبیح کرده‌اند.
مهدی مهدوی کیا، بازیکن پیشین تیم ملی در صفحه اینستاگرام خود با حمایت از این دو بازیکن گفته است: «لحظاتى که باعث خوشحالى مردم ایران شدید هیچ‌وقت از یاد نخواهد رفت. به امید روزى که سیاست دست از سر ورزش بردارد و عمل جاى شعار را بگیرد.‌ ایکاش به فکر زیرساخت‌هاى ورزش، ساختن چند ورزشگاه آبرومند و توجه به ورزش‌هاى پایه این مملکت، از بین بردن فقر، اعتیاد، بیکارى و…بودیم نه اتفاقات لبنان و سوریه و عراق. پاینده باد ایران و ایرانى».
جواد نکونام، کاپیتان سابق تیم ملی هم در اینستاگرام خود با انتشار عکسی از مسعود شجاعی و احسان حاج‌صفی نوشت: «بوفون از اسرائیل دفاع نمی‌کنه ولی مقابل اسرائیل بازی می‌کنه، بعد چرا بازی کردن بازیکن‌های ما میشه دفاع از اسرائیل؟ جالبه بی‌اعتنایی بوفون و رونالدو به بازیکن‌های اسرائیلی رو نشونه غیرت می‌بینن ولی مچ‌بند و اشک بازیکن خودمونو نمیبینن…»
او از مسئولان ایرانی خواسته است که «با در نظر گرفتن حقایق» از این دو فوتبالیست ایرانی حمایت کنند.
ترانه علیدوستی، بازیگر سینما هم در صفحه توئیتر خود نوشته است: «کاش اهالی فوتبال پشت م. شجاعی و ا. حاج صفی رو خالی نکنن. قدر قهرمانای ملی‌مون رو بدونیم، این ما هستیم که به اونا نیاز داریم».
برخی از کاربران هم پرسیده‌اند که وقتی ورزشکاران فلسطینی از روبه‌رو شدن با ورزشکاران اسرائیلی پرهیز نمی‌کنند، چه دلیلی دارد که ایران کاسه داغ‌تر از آش باشد؟

مهاجم پرسپولیس تغییری در ظاهرش ایجاد نمی‌کند!

1575-61

به گزارش خبرآنلاین؛ این روزها گادوین منشا به یکی از بازیکنان پر حاشیه فوتبال و پرسپولیس تبدیل شده است. بعد از صحبت‌ها مبنی بر پاس ندادن بازیکنان هم‌تیمی به او که بیشتر شبیه یک شایعه بود، حالا موضوع پرونده منشا در کمیته اخلاق به میان آمده است. ماجرا از این قرار بوده که مسئولان این کمیته به مهاجم پرسپولیس دستور تغییر در مدل موهایش را داده‌اند، اما منشا به گوش مسئولان پرسپولیس رسانده که دین و مذهب او با ایرانی‌ها متفاوت است و نمی‌تواند تغییری در سبک زندگی‌اش ایجاد کند.
احضار این بازیکن به کمیته انضباطی فوتبال با انتقاد برانکو، سرمربی تیم پرسپولیس هم روبرو شد و در کنفرانس خبری گفت: «خیلی عجیب است که چرا او زمانی که در پیکان بود مدل موهایش ایراد نداشت، اما الان در پرسپولیس ایراد دارد! این طور مسائل شخصی است، به نظر شما الان موهای من هم ایراد دارد؟!»