1679-66

بازداشت “دختران آزادی”

1679-67

صفحه رسمی توییتر وبسایت «بیدارزنی» نوشت: «روز دوشنبه، تعدادی از «دختران آزادی» توسط اطلاعات سپاه بازداشت شده‌اند. زهرا خوش‌نواز، لیلی ملکی، هدیه مروستی و فروغ علایی، از جمله بازداشت شدگانی هستند که جرم آن‌ها تلاش برای ورود زنان به ورزشگاه‌های ایران تعریف شده است».
به گزارش ایندیپندنت فارسی، در خبر دستگیری دختران آمده است که همگی آنها به زندان قرچک ورامین منتقل شده‌اند. این دختران در اردیبهشت ماه با تغییر چهره خود و پوشیدن لباس مردانه در جشن قهرمانی پرسپولیس در ورزشگاه آزادی تهران حاضر شده بودند. فروغ علایی، عکاس روزنامه “دنیای اقتصاد” و یکی از بازداشت شدگان، پیشتر برای مجموعه عکسهایش موفق به دریافت جایزه معتبر عکاسی ورلد پرس شده بود. وبسایت “ایران وایر” به نقل از یکی از نزدیکان بازداشت شدگان نوشته که دستگیری‌ها با شکایت مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال ایران، و درخواست او از اطلاعات سپاه برای ممانعت از حضور زنان در مسابقات لیگ برتر انجام گرفته است. اما تارنمای “ورزش سه” می‌نویسد سخنگوی فدراسیون چنین خبری را تکذیب میکند. گفته شده برای بازداشت‌شدگان ۵۰۰ میلیون تومان وثیقه تعیین شده است.
موضوع ممانعت از ورود زنان به ورزشگاه‌ها مدتی است که به بحثی حیاتی برای فدراسیون فوتبال و البته دیگر ارگان‌های مرتبط تبدیل شده است. پیش‌تر رییس فدراسیون جهانی فوتبال در سفر به تهران و دیدار با حسن روحانی، بحث ورود زنان به ورزشگاه را با عالی‌ترین مقام اجرایی کشور مطرح کرد و شنیده‌ها حکایت از آن داشت که رییس جمهور ایران قول داد تا این تبعیض علیه زنان برطرف شود.
چندی پیش داریوش مصطفوی رییس پیشین فدراسیون فوتبال ایران در برنامه تلویزیونی «مناظره» که از شبکه یک پخش می‌شد خبر از عزم جدی فدراسیون جهانی فوتبال و همچنین کنفدراسیون فوتبال آسیا برای مقابله با عدم اجازه ورود زنان به ورزشگاه‌های فوتبال داد. به گفته وی مسئولین فدراسیون جهانی فوتبال تمامی بهانه‌ها و توجیهات مقامات فوتبال ایران را شناخته‌اند و تصمیم‌گیران ورزش و فوتبال ایران چاره‌ای جز تن دادن به حضور زنان در ورزشگاه‌ها ندارند. به گفته داریوش مصطفوی مهلت قانونی فیفا به ایران فقط تا ۹ شهریور است و اگر تا این تاریخ تغییری در قوانین ورود به ورزشگاه‌های فوتبال ایجاده نشود، جریمه‌های سنگینی در انتظار فوتبال ایران خواهد بود.
هفته گذشته لعیا جنیدی معاونت حقوقی رئیس جمهور گفته بود که دولت موافق حضور زنان در ورزشگاه‌ها است و این مسئله هیچ منع قانونی ندارد. پیش‌تر نیز حسن روحانی به برطرف شدن موانع حضور زنان در ورزشگاه‌ها اشاره کرده بود و با ذکر این نکته که فضای ورزشگاه‌ها نباید مانع ورود زنان شود، موافقت ضمنی خود با حضور زنان در استادیوم‌ها را اعلام کرده بود.
در سالهای گذشته و در جریان مسابقات ملی، فقط زنان غیرایرانی اجازه حضور در ورزشگاه را داشتند. موضوعی که خشم بسیاری از فعالان حقوق زنان و هم‌چنین طرفداران فوتبال را در پی داشت.
هرچند که بحث ورود به ورزشگاه‌های فوتبال امسال بیشتر از هروقت دیگری در کانون توجه بود اما سابقه تلاش و سعی پیوسته زنان فوتبال‌دوست ایرانی برای ورود به استادیوم‌های ورزشی، بحثی قدیمی‌ است. زنان ایران تا قبل از انقلاب بهمن مشکلی برای حضور در ورزشگاه‌ها نداشتند و ممنوعیت‌ها با انقلاب ۵۷ رواج یافت. کمپین «دفاع از حق ورود زنان به ورزشگاه» با شعار «حق زن، نیمی از آزادی» (کمپین روسری سفیدها) جز اولین تلاش های منجسم زنان برای ورود به ورزشگاه ها بود. زنان روسری سفید برای اولین و آخرین بار تنها در بازی ایران و بحرین سال ۸۴ وارد بزرگترین استادیوم ورزشی ایران شدند. فیلم آفساید جعفر پناهی با مضمون ممانعت از ورود زنان به استادیوم فوتبال در جریان همین بازی فیلمبردای شده است. فیلمی که هیچگاه در ایران اجازه نمایش پیدا نکرد.

تعریف و تمجید سفیر چین از حامد حدادی

1679-68

به گزارش تابناک، سفیر چین در ایران که برای تماشای آخرین تمرین تیم ملی بسکتبال ایران پیش از اعزام به جام‌جهانی در سالن آزادی حاضر شد، در جمع خبرنگاران توضیح داد: بسیار خوشحالم که توانستم در این مراسم حضور داشته باشم. تقریبا دو ماه پیش به عنوان سفیر چین در ایران منصوب شدم. کشور چین و ایران روابط دوستانه خوبی دارند و در ورزش نیز روابط خوبی داریم.
او افزود: تعدادی از بازیکنان بسکتبال ایران در لیگ چین بازی کرده‌اند، مثل حدادی که در کشور چین هم طرفداران زیادی دارند. یخچالی هم که جوان است و تازه به لیگ چین پیوسته است. در آینده نه چندان دور جام جهانی برگزار می‌شود که برای ایران آرزوی موفقیت دارم.

رفتار اعتراض آمیز در ورزش ایران:  از العین تا صوفیه!

1679-69

به گزارش ایسنا، همین چندماه قبل بود که تیم ملی فوتبال ایران در ورزشگاه شهر العین در اعتراض به تصمیم داور، شیرازه اش از هم پاشید تا تیم ملی در مرحله نیمه نهایی جام ملت های آسیا به بدترین شکل ممکن از این رقابت ها خداحافظی کند، با این حال نیمی از سال نگذشته که اعتراض های کشتی گیر تیم ملی نوجوانان ایران در رقابتهای جهانی بلغارستان باعث شد تا دست تیم از کسب عنوان قهرمانی جهان کوتاه بماند، مسئله ای که به خوبی نشان می دهد اعتراض در پیکره ورزش و ورزشکاران ایرانی چه در عالی ترین سطح فوتبال ایران در مقابل چشم میلیون ها بیننده تلویزیونی و چه در رقابتهایی در رده پایه و به دور از هجوم لنزها رخنه کرده است.
تیم ملی کشتی آزاد نوجوانان ایران همین چند روزه شانس نخست کسب عنوان قهرمانی جهان بود اما با اعتراض نابجا و دست ندادن کشتی‌گیر وزن ۵۱ کیلوگرم ایران با مربی حریف، این کشتی‌گیر بلافاصله از مسابقات اخراج شد تا با حذف ۱۰ امتیازی که به دلیل کسب عنوان پنجمی که توسط این ورزشکار به دست آمده بود، تیم ملی کشتی ایران با فاصله ای ۲ امتیازی نسبت به روسیه عنوان قهرمانی جهان را در این رقابت ها از دست بدهد. نکته حائز اهمیت این بود که علی رغم تصمیم درست داور و اصرار سرمربی تیم ملی کشتی، این کشتی گیر نوجوان حاضر به دست دادن با حریف و داور نبود و هرچند که در نهایت به میانه تشک رفت تا دست حریفش بالا رود اما باز هم از دست دادن به سرمربی تیم حریف امتناع کرد تا از سوی هیئت داوران از این رقابت ها اخراج شود. اتفاق تلخ تر اما توجیه نادرست سرمربی تیم ملی و دیگر مسئولان این تیم بجای قبول اشتباه بود، جایی که باز هم صحبت از توطئه و تصمیمات پشت پرده برای گرفتن عنوان قهرمانی از ایران و تقدیم آن به روسیه با عنوان” سر تیم ما را بریدند” به عمل آمد تا باز هم به جای شناخت و دست یافتن به علل اصلی یک اتفاق شاهد توجیه و گام برداشتن در همان مسیر غلطی باشیم که سالیان سال است به یک عادت بد برای ورزش ایران تبدیل شده است. شاید اگر این اتفاق برای یک کشتی‌گیر روس رخ می‌داد هرگز دیسکالیفه نمی‌شد اما وقتی نفوذی در راس کشتی جهان نداریم و شرایط را می‌دانیم، چه دلیلی دارد بهانه دست تصمیم‌گیرندگان بدهیم که با یک راهکار قانونی سر تیم ما بلا بیاورند و عنوان قهرمانی جهان را از ما بگیرند.
بهمن ماه سال گذشته بود که در مرحله نیمه‌نهایی جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ تیم ملی فوتبال ایران در شهر العین مقابل تیم ملی فوتبال ژاپن صف‌آرایی کرد و در پایان شاگردان کی روش با نتیجه سه بر صفر تن به شکست دادند تا حسرت قهرمانی برای فوتبال ایران در این رقابت ها به نزدیکی نیم قرن برسد. معلوم نشد آن شب چه رخداد، اما هرچه بود از سوتی که زده نشد شروع شد، جایی که تمامی مدافعان تیم ملی یکی پس از دیگری به دلیل سوت نزدن داور بازی را رها کنند و به جای دنبال کردن توپ معترض بودند که چرا به دلیل شبیه سازی بازیکن ژاپنی خطا اعلام نشده و داور به این بازیکن کارت زرد نمی دهد، درحالی که کمی آن طرف تر بازیکنان تیم ملی ژاپن با رفتاری حرفه ای بازی را ادامه دادند و در نهایت ایرانی ها دست به دهان مانده و ژاپنی ها از شدت خوشحالی به دلیل گلی که با دست های خودمان به آنها هدیه کرده بودیم به هوا می پریدند.
اینها تنها ۲ مورد حضور ورزش ایران در سطح بین المللی بود، رفتارهایی که در طول یک فصل بارها و بارها از سوی ورزشکاران در رشته های مختلف ورزشی با آن روبرو هستیم. چه اتفاقی رخ داده است که تا این حد اعتراض و بروز رفتارهای غیر حرفه ای در سطح ورزش ایران خودنمایی می کند؟ رفتار صحیح و حرفه ای که دیگر همانند تجهیزات پر هزینه زیر ساخت و پول کلان نمی خواهد که در این یک مورد هم کار می لنگد! مسئله ای که صرفا نیازمند آموزش است. امروز در بحرانی ترین لحظات یک معضل اساسی قرار داریم و این باعث شده تا در حساس ترین لحظه های ممکن افسار کار از دستمان خارج شود. طولی نخواهد کشید که به تازگی رقابت در لیگ های مختلف ورزش ایران آغاز خواهد شد، از فوتبال و فوتسال گرفته تا والیبال و کشتی و سایر رشته های ورزشی؛ اما نکته مهم این است که آیا فصل جدید رقابت ها با تحول رفتاری ورزشکاران همراه خواهد بود یا کماکان شاهد صحنه های زننده در بطن ورزش کشور چه از سوی ورزشکاران، مربیان و سایر عوامل فنی و اجرایی تیم ها خواهیم بود و آیا باز هم شاهد کتک کاری عوامل تیم ها و اعتراض و هجوم نابجا و دسته ای به سمت داوران هستیم؟
کنترل هیجانات مثبت و منفی، استرس، خشم و مسائلی از این دست باید از همان ابتدا چه در خانواده، مدرسه و باشگاه و چه در تیم ملی به ورزشکاران، مربیان و سایر عوامل فنی و اجرایی آموزش داده شود، مقوله مهمی که گویا به آخرین اولویت برای ورزش کشور تبدیل شده است و سالیان سال است که از ضرورت حضور روانشناس و رفتارشناس در کنار تیم های ورزشی صحبت به عمل می آید اما گوش شنوایی نیست! تا حدی که دست ها و جیب ها برای خرج های میلیونی و میلیاردی در آماده باش است اما گویا اندک هزینه ها برای بهبود سطح رفتاری ورزشکاران جایی در برنامه مدیران و سایر دست اندرکاران ورزش ایران ندارد. دکتر علیرضا فارسی رییس دانشکده علوم ورزشی و تندرستی معتقد است که اعتراض به عوامل بیرونی در رشته‌های ورزشی و عدم جستجوی علت اصلی در ورزش ایران به یک فاجعه تبدیل شده است. وی همچنین عنوان می کند موفقیت ورزشکار به سه عامل بستگی دارد که شامل مسائل بدنی، فنی و روانی است و به طور حتم در حوزه بدنی و فنی کشتی گیران و مربیان ایرانی اشراف کامل دارند و ایران از پتانسیل‌های بسیار بالایی برخوردار است اما آنگونه که شاهد آن هستیم در بخش روانی و ذهنی که ضلع سوم و مهمترین بخش است ضعف فراوانی داریم و به طور حتم اگر اشکال را در خودمان ببینیم و ضعف خود را بشناسیم در راستای حل شدن مساله گام برخواهیم داشت اما اگر اشکال را در خودمان جستجو نکنیم در همان مسیر غلط حرکت خواهیم کرد، هرچند که متاسفانه مسئولان ما به دنبال عوامل بیرونی هستند که نتیجه‌ای جز فرافکنی ندارد و این مساله موجب شده تا در چرخه‌ای باطل قرار گیریم و اشکالات کار همچنان حل نشده باقی‌ بماند. او می گوید که اگر مربی به دنبال عامل اصلی نباشد و با عدم اعتراف صحیح و شناخت مساله سعی در توجیه کردن داشته باشد ذهن ورزشکار نیز به مرور زمان شبیه به مربی می‌شود و در نهایت شاهد آن هستیم که اعتراض به داور، تشک، نور و سایر عوامل بیرونی همواره در راس رفتار ورزشکاران ایرانی است و این مقوله صرفا شامل کشتی یا فوتبال نمی‌شود.
همچنین خسرو حمزه عضو کمیسیون روانشناسی کمیته ملی المپیک بر این باور است که ضعف کنترل هیجانی در ورزش ایران مشهود بوده و پرداختن به تئوری توطئه به جای شناخت علل اصلی رفتار ورزشکاران، مربیان و عوامل فنی ورزش ایران همواره وجود دارد.
وی تاکید می کند که باید ایجاد ساختارهای مناسب آموزشی هرچه سریع‌تر در دستور کار ورزش ایران قرار گیرد تا آموزش‌های لازم از جمله کنترل هیجان، جمله خشم، استرس و سایر مسائلی که موجب بروز کنش‌ها و واکنش‌های منفی می‌شود به ورزشکاران، مربیان و سایر عوامل فنی ارائه شود.

تاریخ سازی زنان در چمن استانبول

1679-70

استفانی فراپارت دیدار سوپرجام اروپا را قضاوت کرد.
به گزارش خبرگزاریها، اتفاقی تاریخی در فوتبال اروپا رقم خورد: یک زن به همراه ۲ کمک داور خانم دیگر برای اولین بار قضاوت دیداری از رقابتهایی که مستقیما زیرنظر یوفا برگزار می شود را برعهده گرفتند. استفانی فراپارت اهل فرانسه به همراه کمک هایش مسابقه حساس تیم های لیورپول و چلسی در سوپرجام اروپا را در استانبول داوری کرد و عملکرد قابل قبولی هم از خود به جای گذاشت تا به این ترتیب اولین تجربه در سپردن قضاوت بازی های بزرگ به زنان موفقیت آمیز باشد.
فراپارت که بیش از این دیدار فینال جام جهانی زنان را هم قضاوت کرده بود، حالا با عملکرد خوبش در سوپرجام اروپا این شانس را خواهد داشت تا بازهم در رقابتهای حساس سوت بزند.