1738-30

اعطای پناهندگی بریتانیا به شهره بیات

1738-31

نایجل شورت، معاون فدراسیون بین‌المللی شطرنج در توییترنوشت که بریتانیا “به شهره بیات، داور بین‌المللی شطرنج پناهندگی داده است.”
انتشار عکسهای خانم بیات بدون روسری در رسانه‌های ایران در ژانویه برای او که برای حضور در مسابقات قهرمانی شطرنج جهان در ولادیووستک روسیه بسر میبرد چنان ایجاد دردسر کرد که اعلام نمود دیگر نمی‌تواند به ایران بازگردد.
به گزارش بی بی سی، خانم بیات که در آستانه ۳۴ سالگی است، تنها زن داور بین‌المللی شطرنج رتبه آ در آسیا و مدرس کمیسیون داوران فدراسیون جهانی شطرنج است؛ او در کارنامه خود قضاوت مسابقاتی مثل فینال قهرمانی شطرنج زنان جهان را ثبت کرده است.
کیومرث بیات، پدر او انتشار این عکس‌ها را “شیطنت عکاسان” توصیف کرد. او می‌گفت ‘یک لحظه روسری از سر دخترش افتاده‌است.’ با انتشار گسترده این عکسها در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی خانم بیات بازگشت به ایران را “خطرناک” خواند. خانم بیات همچنین گفته بود: “خیلی از مردم در ایران به دلیل روسری در زندان هستند. این یک مسئله بسیار جدی است. شاید آنها بخواهند از من مثالی برای بقیه بسازند.” او از فدراسیون شطرنج ایران خواسته بود امنیت او را هنگام بازگشتن به ایران تضمین کند که فدراسیون آن را قبول نکرد.
فدراسیون شطرنج ایران از خانم بیات خواسته بود در نامه‌ای عذرخواهی کند و آن را منتشر کند؛ اما این اتفاق نیافتاد. خانم بیات در ادامه مسابقات روسری خود را به طور کامل برداشت.
مدتی بعد، کیومرث بیات، پدر او که حدود ۱۲ سال رئیس هیئت شطرنج گیلان بود، مجبور به استعفا شد. آقای شورت با انتشار عکسی از خانم بیات و پدرش نوشت: ‘کیومرث (بیات)، توسط سپاه پاسداران ایران به عنوان تنبیه مجبور به استعفا از سمت خود به عنوان رئیس فدراسیون شطرنج گیلان شد.’ سال گذشته هم کیمیا علیزاده، برنده مدال تکواندی المپیک پس از خروج از ایران گفته بود دیگر به بازگشت به کشورش فکر نمی‌کند. او پس از ترک ایران نوشته بود: ‘من یکی از میلیونها زن سرکوب شده در ایرانم که سالهاست هر طور خواستند بازی‌ام دادند. هر کجا خواستند بردند. هر چه گفتند پوشیدم. هر جمله‌ای دستور دادند تکرار کردم. هر زمان صلاح دیدند، مصادره‌ام کردند. مدال‌هایم را پای حجاب اجباری گذاشتند و به مدیریت و درایت خودشان نسبت دادند’.”

دست مدیران و دلالان در یک کاسه است!

1738-32

دادکان: 5 میلیارد قرارداد می‌بندند، آخرش به بحرین و عراق می‌بازیم.
سعید اکبری: حرف‌های محمد دادکان همیشه خریدار دارد. او حرف‌هایش را رک و پوست کنده می‌زند. ابایی ندارد که حتی وارد مسایل سیاسی شود. دادکان می گوید نگفتن حقیقت ظلم به ورزش است. از از منتقدان جدی وضعیت این روزهای فوتبال است. او جمله معروفی در فوتبال دارد که می گوید: «باید یک سال تعطیلش کرد.» دادکان هنوز هم روی حرفش هست و اعتقاد دارد باید فوتبال را تعطیل کرد. او برای این حرفش دلیل دارد و قراردادهای عجیب فوتبال را پیش می‌کشد. این روزها از نقل و انتقالات چیزهایی شنیده می‌‎شود که عجیب است. بحث درباره رقم‌های 5 تا 10 میلیارد تومانی است. دادکان هم می‌گوید برای او سوال است چطور باشگاهها این قراردادها را می‌بندند چون پرداخت آنها از توانشان خارج است.
آقای دکتر آشفته بازاری است در فوتبال و فدراسیون فوتبال. به نظرتان ماجرای ویلموتس در نهایت به کجا می‌رسد؟
– ایران هنوز شانس دارد در این پرونده. امیدوار هستیم رای شکسته شود. احساس من این است در نهایت از جریمه مالی این کاسته خواهد شد ولی اول و آخر آنها باید پول ویلموتس را پرداخت کنند. او زرنگ بوده و قراردادی بسته که به نفعش بوده است. متاسفانه در فوتبال ما قرارداد خوب با خارجی‌ها بسته نمی‌شود. به آن مربی یا بازیکن خارجی هم نمی‌شود ایراد گرفت. طرف طوری قرارداد امضا می‌کند که به نفع خودش باشد. ما هم باید مراقب باشیم و طوری قرارداد ببندیم که در نهایت به این مشکلات نخوریم.
بدهی‌های فوتبال کلا سر به فلک گذاشته. به قول شما باید فوتبال را یک سال تعطیل کرد. هنوز روی این حرفتان هستید؟
– بله، موافق هستم. شما ببینید فوتبال چقدر درآمد دارد؟ باشگاههای ما چقدر در سال پول در می‌آورند؟! الان فوتبالیست‌ها چقدر پول می‌گیرند؟ مدیر باشگاه قرارداد سنگین می‌‎بندد. بابا کدام باشگاه می‌تواند این رقم‌های سنگین را پرداخت کند؟ البته بعضی‌ها هستند بی حساب و کتاب خرج می‌کنند و از دولت پول می گیرند ولی بعضی دیگر قرارداد امضا می‌کنند و نمی‌تواند بدهند. این می‌شود که بدهی روی بدهی می‌آید.
آیا با توجه به هزینه‌ها در فوتبال نتیجه می‌گیریم؟ بازیکن قرارداد 5،6 میلیاردی می‌بندد و آخرش می‌رویم به عراق و بحرین می‌بازیم
بحث 8 میلیارد و 10 میلیارد است. شما هم درباره این رقم‌های سنگین نقل و انتقالات شنیده‌اید؟
– بله، من هم شنیده‌ام. الان 5 میلیارد شده کف قرارداد بازیکنان مطرح. بعد شما این پول‌ها را به بازیکن می‌دهی. بازدهی‌اش چیست؟! آیا با توجه به هزینه‌ها در فوتبال نتیجه می‌گیریم؟ بازیکن قرارداد 5،6 میلیاردی می‌بندد و آخرش می‌رویم به عراق و بحرین می‌بازیم. باید در این فوتبال ما یک تجدید نظر اساسی شود. فقط امیدوارم که انشالله تیم ملی به جام جهانی برسد و حذف نشویم چون اتفاق بسیار بدی است.
فکر می‌کنید دلیل افزایش این رقمها چیست؟
– مدیران باشگاهها. مدیران ما برای بقای خودشان، نرخ‌ها را همراه با دلال‌ها بالا می‌برند. به خاطر همین قراردادها چند برابر شده است.
یعنی مدیران روی قرارداد فوتبالیست‌ها درصد می‌گیرند؟
– شما شک نکنید دست مدیران فوتبال و دلال‌ها برای افزایش قرارداد بازیکنان در یک کاسه است. این را مطمئن باشید. مدیر می گوید من یکسال در فوتبال هستم و بعدش معلوم نیست باشم یا نباشم. به خاطر همین تلاش می‌کند از نظر مالی به نان و نوایی برسد و خودش را ببندد.
الان بازیکنان استقلال و پرسپولیس پول کلان می‌خواهند. به نظرتان قراردادهایی که بسته شده، پرداخت می‌شود؟
– در فوتبال ما فقط استقلال و پرسپولیس هستند که گاهی دچار مشکل می‌شوند وگرنه شما به تیم‌های صنعتی نگاه کنید. پول را از کارخانه می‌گیرند و خرج می‌کنند. اکثر تیمها زیر نظر دولت هستند. شما تیمهای لیگ برتر را یکی یکی اسم ببر تا من بگویم از کجا پول می‌گیرند. برای کارخانه ها 40،50 میلیارد تومان پولی نیست. هزینه‌های بی حساب و کتاب می‌کنند و آخرش چیزی برای فوتبال‌مان ندارد. برای همین است من اعتقاد دارم باید یک سال فوتبال را تعطیل کرد. البته با این وضعیتی که بر سر اساسنامه فدراسیون وجود دارد هیچ بعید نیست فوتبال‌مان تعطیل شود چون تهدید جدی است.
آقای دکتر خیلی ها می گویند چرا امثال دادکان نباید در فوتبال باشند؟ شما یکجورهایی از فوتبال خداحافظی کرده اید دیگر؟
– 13،14 سال است که من در فوتبال نیستم ولی در جاهای مختلف از جمله دانشگاه آزاد، وزارت صنعت و کار فعالیت کرده‌ام. همیشه مهم برایم این بوده مفید باشم. حالا فرقی نمی‌کند کجا باشد، فوتبال یا جای دیگر. من اینجا باید از مردم تشکر کنم. در خیلی از نظرسنجی‌ها که روزنامه ها و سایت هم منتشر کردند، همه رای دادند که من باید باشم. با اختلاف فاحشی هم رای آورده‌ام. خودم دلم می‌خواهد کار کنم ولی وقتی شرایط مهیا نیست، نمی‌شود. مسئولان دنبال کسانی هستند که مثل خودشان باشند. منتهی من اینطوری نیستم و به خاطر همین باید در خانه بنشنیم و دو از فوتبال باشم.

سرپرست استقلال علیه دکتر نوروزی

1738-33

به گزارش “ورزش سه”، جدایی دکتر نوروزی و کادرپزشکی استقلال از این تیم باعث بروز حاشیه هایی در این تیم شده است و مددی سرپرست مدیرعاملی باشگاه استقلال در این خصوص در گفتگوی رادیویی در این مورد توضیحاتی ارائه داد.
احمد مددی در مورد جدایی دکتر نوروزی پس از 25 سال از این باشگاه گفت: من یک جمله می گویم و آن این است که استقلال است که به همه هویت می دهد. این برند استقلال است که به امین نوروزی شهرت می دهد و مایه مباهات است که این اتفاق افتاده است.
سرپرست مدیرعاملی باشگاه استقلال ادامه داد: دکتر نوروزی در همه سختی ها و شادی ها و انواع چالش ها در کنار تیم بوده است اما برند استقلال است که به همه از جمله من و دکتر نوروزی هویت می بخشد. مددی در مورد علت اختلاف کادرپزشکی استقلال با این تیم گفت: ما در یک زمینه ای اختلافی داشتیم که آن نحوه ابلاغ 3 تن از بازیکنان بود. ما احکام را صادر کردیم و این بازیکنان به حکم اعتراض کردند و الآن در مرحله استیناف قرار دارد.
وی ادامه داد: اصرار دکتر نوروزی بر این بود که این حکم باید رسانه ای شود ولی بنده این کار را به هیچ عنوان حرفه ای نمی دانستم و از نظر من ابلاغ حکم کافی بود چرا که بعد از آن میزان جرائم در امور مالی از حساب بازیکنان کسر می شد.
او گفت: بنده سه شب پیش به صورت مفصل با دکتر نوروزی صحبت کرده و از ایشان خواهش کردم به تیم برگردند و از طرف بازیکنان نیز از ایشان عذرخواهی کردم. من عرض کردم که دکتر نوروزی برای استقلال خیلی زحمت کشیده و ایشان با نام استقلال مأنوس شده و بهتر است که دوباره به تیم برگردند. ایشان اصرار داشتند که امسال نمی خواهند در کنار تیم باشند. من خیلی به ایشان اصرار کردم ولی دکتر نوروزی نپذیرفتند.