1472-54

1472-52

می دانید که چند روزپیش حشمت خان مهاجرانی با عمل جراحی قلب همراه بود تا یکی از بزرگترین مربیان تاریخ فوتبال ایران از این ناراحتی ها رهایی یابد.
قلب پر از مهر و صفای مهاجرانی همیشه به عشق ایران و ایرانی تپیده و چقدر خوشحال هستیم که این بزرگ ورزش ایران خیلی زود بیمارستان را ترک گفته و تندرستی را در وجود نازنین اش احساس می کند. در پی جراحی قلب حشمت خان و بازگشت این مرد معتبر و محترم در فوتبال ایران که افتخارات پر شماری را به ملت هدیه کرده است، فرصتی دست داد تا با حشمت مهاجرانی عزیز گفتگویی انجام بدهیم.
– حشمت خان مهاجرانی به شما درود می فرستم و سپاسگزارم از این که در این گفتگو شرکت کردید.

1472-53

حشمت مهاجرانی- با درود به شما و خوانندگان مجله جوانان
– جناب مهاجرانی ممکن است ما را در جریان وضعیت جسمانی خود تان بعد از عمل جراحی قلب تان قرار دهید؟
– من آمدم به امریکا برای دیدار برادر و به اصرار همسر و دخترم رفتم بیمارستان که چکاپ بکنم و اصولا من خودم از دکتر فراری هستم و تا الان نه قرص خوردم و نه آمپول زدم و فکر می کردم که همیشه سالم هستم و نمیدانستم که چکاپ نکردن و نرفتن به دکتر چه عوارض بعدی دارد. به هر حال رفتم دکتر و چکاپ کردم و یک مونیتور به من وصل کردند و متوجه شدند که قلب من خیلی آهسته می زند. در شرایط عادی که قلب باید شصت بزند قلب من سی و دو میزد و مضافا به این که چهار ثانیه هم توقف داشت و دکتر از من پرسید که تا حالاسر گیجه گرفتی، غش کردی؟ گفتم نه! و گفت که معمولا این اتفاق در خواب می افتد وچون حرکتی نداری خیلی خطرناک است و باید سریع عمل کنی و یکی از دلایلی که عمل کردم همین دستور دکتر بود. دو روز در بیمارستان بودم و الان هم در منزل استراحت میکنم تا وقتی که اجازه پرواز بگیریم.
– حتما بسیاری از دوستان و شاگردان شما در این مدت با شما در تماس بودند، احساس شما در این باره چیست؟
– خبر جراحی قلب توسط خود شما چاپ شده بود و دوستان هم محبت کردند تماس گرفتند و من هم احساس خوشحالی میکنم که چقدر دوست و رفیق دارم و این برای من باعث افتخار است که فوتبالیست های تیم ملی و دوستان من از چهار گوشه جهان با تماس گرفتند و جویای حال من شدند. صحبتهای آنها قوت قلبی برای من بود و نمی توانم منکر خوشحالی خودم بشوم و از همین جا از تک تک آنان کمال تشکر را دارم و ممنونم که به یاد من بودند.
– از میان کسانی که با شما بعد از عمل تماس گرفتند چه کسی بیشتر از همه باعث تعجب شما شد و با شنیدن صدای او احساس خوبی به شما دست داد؟
-از کسانی که با من تماس گرفتند، جالب ترین تلفن از پرویز قلیچ خانی بود و حسن نظری. پرویز قلیچ خانی را آخرین باری که دیده بودم بازیهای المپیک 1976 مونترال بود و خوب هر موقع هم از من پرسیده بودند با صداقت گفته بودم که بهترین بازیکن تاریخ فوتبال ایران قلیچ خانی بوده و اگر وسایل ارتباط جمعی مثل الان بود و با توجه به خصوصیات فنی که داشت می توانست در بهترین تیم های اروپایی بازی کند.
در مورد حسن نظری هم همیشه و یک بار هم در یک مصاحبه تلویزیونی هم گفتم که بهترین فرد برای مربیگری تیم ملی فوتبال ایران است. او تمام مراحل لازم مربیگری را مرحله به مرحله طی کرده و فاکتورهای لازم را برای رهبری تیم ملی فوتبال دارد. برای تمامی فوتبالیست ها و دوستان عزیز آرزوی موفقیت دارم.
– اگر اجازه بدهید یک سری بزنیم به اوضاع و احوال فوتبال ایران، همانطور که می دانید لیگ فوتبال ایران هم چند هفته پیش کارش را آغاز کرد، نظر شما درباره پانزدهمین دوره لیگ فوتبال ایران چیست؟
– در این چند هفته نخست نمی توانیم بر صندلی قضاوت بنشینیم. همه میدانند که بالانس فوتبال ایران زیاد است و پدیده فوتبال در این دوره کم است. حتی تا دوسال پیش هرکسی سئوال میکرد که پدیده لیگ کیه؟ همه پاسخ میدادند: علی کریمی و یا فرهاد مجیدی! الان پدیده ای در فوتبال ما در این دهه به وجود نیامده که جامعه را تحت تأثیر خودش قرار بدهد ولی پیدایش نسل جوان اگر تحت اموزش درست قرار بگیرند، می توانند فوتبال ما را دگرگون کنند چرا که من اعتقاد دارم که کشور ما جوانان با استعداد خوبی دارد. میگویند فوتبال ما نتیجه گرا است، فوتبال باید نتیجه گرا باشد، این همه پول خرج میکنیم مربی می اوریم که نتیجه بگیریم. پس فوتبال نتیجه گرا عیب نیست، مهم این است که با برنامه ریزی همراه باشد و ما در فوتبالمان ضعف برنامه ریزی و تشکیلاتی داریم.
شک نکنید که در دل این لیگ بسیار بازیکنان با استعداد وجود دارند که می توانند برای فوتبال ملی ما مفید باشند و مربی حالا کی روش یا هرکسی که باشد از دل لیگ می تواند و با تماشای آن می تواند بازیکنان منتخب خودش را انتخاب کند.
– اشاره به تیم ملی و کارلوس کی روش کردید میدانید که این بار کی روش به مرخصی طولانی رفته است، نظرتان در این باره چیست؟
– دفعه اول نیست که کی روش به مرخصی طولانی رفته است. یک موقعی کلمنته آمد ایران و همه گفتند که او مربی پروازی است و همه ایراد گرفتند. الان چهار سال که کی روش امده و نشان داده است که مربی پروازی است و مسافرت زیاد می رود، حالا به هردلیلی این سفرها هم هزینه دارد و نباید فقط به کمک هایش اکتفا کند و بازیهای لیگ را باید تماشا کند. مربی که به ایران میاید باید در تماس با مربیان باشگاهی باشد و با آنها جلسه بگذارد و برنامه های خودش را برای آنها توجیه کند و این می تواند قدم بزرگی باشد برای موفقیت تیم ملی فوتبال ایران.

حشمت خان مهاجرانی از شرکت شما در این مصاحبه بی نهایت سپاسگزارم.
– من هم از شما ممنونم و برایتان آرزوی موفقیت دارم.