1481-45

به بهانه دربی هشتاد و یکم پایتخت
در ورزشگــاه آزادی تهــران!

1481-46

بعد از ظهر جمعه 8 آبان ماه، هشتاد و یکمین دیدار استقلال و پرسپولیس در ورزشگاه آزادی برگزار می شود.
پیش از بازی روزجمعه آبی پوشان و قرمز پوشان فوتبال ایران هشتاد بار برابر هم صف آرایی کرده اند که تا زمان انقلاب ، تاج و پرسپولیس به میدان می رفتند که شمار آن بیست و یک بازی بود و از آن پس نام استقلال به جای تاج قرار گرفت.
در طول هشتاد دربی میان آبی پوشان وقرمز پوشان، بیست و چهار پیروزی بنام استقلال بوده و پرسپولیس نیز بیست بازی را برده است ودو تیم سی و شش بار به تساوی و تقسیم امتیاز رسیده اند.
اولین دیدار تاج و پرسپولیس در تاریخ 17 فرودین 1347 در ورزشگاه امجدیه برگزار شد که بدون گل پایان یافت و دومین بازی هم در تاریخ بیستم دی همان سال با تساوی بدون گل همراه بود تا اولین گل دربی تاریخ دربی پایتخت در سومین دیدار زده شود!
گل اول را احمد منشی زاده در روز سیزده مرداد 1348 با پیراهن تاج در دروازه پرسپولیس کاشت تا نام خود را به عنوان اولین گلزن دربی ماندگار کند!
اولین پیروزی دربی نیز با نتیجه سه بر یک بنام تاج نوشته شد که علاوه بر منشی زاده، کارو حق وردیان و علی جباری گلهای آبی پوشان را ثمر رسانند و زنده یاد ناظم گنجانپور تک کل پرسپولیس را به ثمر رساند تا او نیز اولین گلزن قرمز پوشان در دربی باشد.
اما اولین پیروزی پرسپولیس در دربی هشتم اتفاق افتاد که با نتیجه چهار بر یک به ثبت رسید و پیش از آن قرمز پوشان در طول هفت دیدار یا به تساوی رسیدند یا شکست خوردند.
در جمع هشتاد دربی، سه بازی نیمه کاره ماند و درگیری بازیکنان و جنجال باعث شد تا بازی به 90 دقیقه نرسد و جالب آنکه هر سه دیدار ناتمام با نتیجه سه بر صفر به سود آبی پوشان اعلام شد!

1481-47

و اما یک بازی استثنایی و شاید هم تکرار نشدنی در این هشتاد دربی وجود دارد و ان هم پیروزی عجیب و غریب و باور نکردنی پرسپولیس با شش گل است که پس از گذشت 42 سال، هنوز طرفداران قرمزپوشان آن را یادوری می کنند و به رخ حریف می کشند!
از آن پیروزی شش بر صفر پرسپولیس هیچ فیلمی در دست نیست و بعضی به اشتباه یا با غرض می گویند که زنده یاد تیسمار پرویز خسروانی – بنیانگذار و رئیس باشگاه تاج دستور داده تا فیلم آن بازی از بین برود و اثری باقی نماند.
در حالی که حقیقت و واقعیت اینگونه نیست و آن مسابقه همزمان شده بود با کشتی قهرمانی جهان در تهران و واحد سیار تلویزیون ایران در سالن محل مسابقات کشتی مستقر شده بود تا مسابقات را برای دیگر کشورهای شرکت کننده در مسابقات جهانی کشتی پخش کند و مسابقه تاج و پرسپولیس فقط از رادیو پخش شد!
بازیهای دربی در ده سال گذشته اغلب با حال و هوایی همراه بوده تا 12 تساوی در 20 بازی رقم بخورد و کار به آنجا برسد که خیلی ها از تبانی و دستورات این جا و آنجا پیش از هر بازی بگویند!
یادمان هست که شش تساوی یک بر یک و پشت سر هم به اندازه ای بودار بود که حتی مشام خانم های خانه دار نیز آن را احساس کرد تا بگویند که به بازیکنان هر دو تیم گفته می شود که باید این بازی با تساوی از آب درآید و هرگز تیمی پیروز نشود!
در آن سالهای تساوی پی در پی از چند روز مانده به مسابقه، چهره های بی نام ونشان در جمع دست اندکاران استقلال و پرسپولیس حاضر می شدند و با لحنی تهدید آمیز می گفتند که هر اتفاقی در روز بازی بیافتد، مسئولیت آن با شماست و باید که جوابگو باشید!
اینگونه بود که ترس و دلهره بابت این تهدید های مستقیم از سر و روی استقلای ها و پرسپولیسی ها می بارید و همه آنان به تنها چیزی که فکر می کردند، این بود که اتفاقی نیافتد و حادثه ای باعث نشود تا آنها را به ناکجا آباد ببرند! اینگونه بود که شاهد آن تساوی های بوداربودیم!
امید که این بار شاهد فوتبالی در حال و هوای طبیعی باشیم، هرچند که اینگونه به نظر نمی رسد و مثل تمام این سالها خیال باطلی است!

 

[email protected]
amirbaradran.blogspot.com

 

1481-48

1481-49