1322-41

يك ديدگاه

اهل مذهب براین باورند و ایمان دارند که مبداء عالم 1343-52و صدور عالم از یک واحد واجب الوجود آغاز می شود وحرکت اولیه عالم، نبات حیوان و انسان از این وجود واجب می باشد گروهی از فلاسفه مذهبی می پرسند و بدنبال یافتن پاسخی هستند که این واجب الوجود در ایجاد حرکت دادن جان و نفس «ممکن» است یا «واجب» است همین مسئله رادر فلسفه می بینیم که می گویند اگر فرض بر آن باشد که در ابتدا به ساکن وزایش و پیدایش بوده است وجودی که واجب بوده دلیلی ندارد که هنوز هم باشد و آنچه پدید آمده و بوجود آمده و حرکت دارد می تواند بخودی خود ادامه زندگی داشته باشد و یا فاقد آن باشد مثالی هم که می آورند بدین گونه است که از پدر ومادر فرزندی به دنیا آمده که امروز دیگر با رفتن والدین از این جهان نیازی به وجود آنها برای ادامه زندگی ندارد- پس از جنگ اول  جهانی رئیس جمهور امریکا ویلسون طرحی را ارائه داد که نهادی ایجاد شود وملل جهان در آن عضویت داشته باشند وهنگامی که مسایل اقتصادی جهان به گونه ای می شود که همسایگان برای رفع بحران به لشکرکشی می پردازند بهتر است به جای جنگ در آن نهاد به گفتگو بنشینند و مشکلات را از راه مسالمت آمیز حل و فصل کنند- در همان زمان مجلس سنای  امریکا این طرح رامردود دانست و با آنکه نظریه را مناسب گفتگوهای آکادمیک پسندید اما عملا غیرقابل اجرا خواند. تنها فرانسه و انگلستان عضویت جدی این تشکیلات شدند…. آلمان، ژاپن، روسیه  و دیگر ملل بزرگ «سازمان ملل متفق» را جدی ندانستند و زیاد اهمیت اساسی به آن ندادند- ژاپن در سال 1931 نیرو به منچوری فرستاد و حکومت کاذب منچوری را ایجاد کرد چند سال پس از این حادثه موسولینی نیروهای  ایتالیا را به فرماندهی ژنرال گراسیانو به حبشه فرستاد و به مدت 9 ماه نیروی شترسوار حبشه با مهاجمان  جنگیدند ارتش ایتالیا  با بمب های شیمیایی و توپخانه شهرهای بی دفاع  و ارتش شترسوار حبشه را بمباران کرد. وبالاخره درسال 1936 جنگ های داخلی اسپانیا آغاز شد. ژنرال فرانکو با کمک آلمان ها با نیروهای چپ و سوسیالیست و بریگارد بین المللی که از داوطلبان اروپا و امریکا بود می جنگید.
در این دوران دیگر سازمان ملل متفق تنها یک اسکلت بی جان و بی اراده بود که لحظات آخر عمر خود را طی می کرد و با آغاز جنگ دوم در سال 1939 کار این نهاد بین المللی بی خاصیت بپایان رسید پس از جنگ دوم جهانی دول پیروز نهاد دیگری ایجاد کردند بنام سازمان ملل متحد که باز به همان اندازه بی خاصیت و بی اراده می باشد تنها وسیله ای است قانونی برای کشورهای قدرتمند جهان که هرگاه لازم می دانند از اهرم سیاسی آن بهره می گیرند- اصلا وجود سازمان ملل  متحد به کمک های مالی امریکا وابسته است اگر امریکا به این نهاد بی حال کمک نکند در آن تخته خواهد شد-امروز  وضع اقتصادی جهان دیکته می کند که تاریخ مصرف این نهاد جهانی بپایان رسیده-حتی رئیس این تشکیلات بارها گفته است که سازمان ملل متحد فاقد قدرت حقیقی و اجرائی است و توانایی روبرویی با مشکلات جهانی را ندارد- در حقیقت سازمان ملل متحد مدتهاست «وجود واجب» نمی باشد و آنهاکه باعث زایش و شکل دادن  به این تشکیلات بودند مدتهاست رفته اند استالین، روزولت، چرچیل، دوگل، چیانکایچک، همه در صفحات تاریخ دفن هستند. نهاد امروزی سازمان ملل متحد دیگر کارآیی ندارد.
***
• در پی درگیری ها پیش از انتخابات رئیس جمهوری در ایران طرفین همچنان علیه هم جبهه گیری می کنند روز شنبه آقای ذوالنور نماینده آقای  خامنه ای در سپاه، رئیس جمهو ور تیم او را به گروهی تشبیه کرده که با جریان اصل انقلاب اسلامی هماهنگی  ندارند- ذوالنور  بدون مشورت با بزرگترها نمی توانست از این حرف ها بزند- احتمالا تا هفته آینده یکی از نزدیکان احمدی نژاد پاسخی در این زمینه خواهد داد.
•هفته پیش یکی از معروف ترین ژورنالیست های امریکا که نقش حساسی هم در برملا کردن جریان «واترگیت» داشت از سوی یکی از مقامات در کاخ سفید نامه الکترونیکی دریافت کرد که در آن لحن تهدید مشخص بود. نامه الکترونیکی یاد شده به «باب –وودوارد» می گفت «شدیداً پشیمان خواهی شد» «وودوارد» مسئله را پنهان نکرد و به خبرگزاری ها اعلام کرد پس از این حادثه چندین نفر از خبرنگاران و ژورنالیست ها نیز از جریانی مشابه خبر دادند.
• وزارت دفاع انگلستان نیز بمانند امریکا بودجه ارتش و صنایع نظامی را کم کرد- اینگونه کم کردن بودجه که کشور را به مخاطره می اندازد در پی خود حوادثی را دارد که سابقه تاریخی  آن به سه هزار سال می رسد- هنگامی که کشورهای درجه یک چنین کارهایی را انجام می دهند کوچکترها جسورتر و خود رای می گردند نا آرامی و ناراحتی ایجاد می کنند – پس از مدتی همانها که بودجه ها را قطع یا کم کرده اند دوباره به مدیریت و سازماندهی می پردازند و کوچکترها را تنبیه می کنند.
• کشاورزان اصفهان به علت کمبود آب کشاورزی و مشکلاتی که این کمبود بوجود آورده دست به اعتراض زدند و سه اتوبوس ماموران دولتی را آتش زدند- اعتراضات بصورت خشونت آمیز بود  و درگیری میان کشاورزان و ماموران امنیتی چند روز طول کشید.
• احمد توکلی یکی از نمایندگان مجلس اسلامی به گروهی از دانشجویان که در سخنرانی توکلی شرکت  کرده بودند گفت رئیس جمهور ضمن اینکه می تواند نظریه خود را داشته باشد اما باید تابع و سخنان رهبر ایران را قبول داشته باشد- سخنان توکلی متوجه احمدی نژاد  و رئیس جمهور آینده هم می بود.
• رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ایران در بیانیه ای که بصورت جوابیه به برخی شایعات بود گفت دسترسی به مواد مخدر شیشه ظرف کمتر از پنج دقیقه در تهران نادرست است- ظریفی به شوخی می گفت حداقل 10 دقیقه وقت لازم  است تا بتوان مواد مخدر شیشه ای خرید.
• ابراهیم فیاض ازاعضای علمی دانشگاه تهران گاهی مطالبی را ابراز می دارندکه بی جهت بحث انگیز است – از جمله ایشان هفته گذشته گفته اند کاتولیک یک سازمان دینی است وکاتولیک دین نیست  ایشان مطالبی نیز درباره انقلاب کبیر فرانسه گفته اند که چگونه دراین انقلاب کلیسا به دولت تبدیل شد وبالاخره فیاض می گوید جامعه شناسی علم ضد انقلاب است!( پس اگر آقای مشائی ادعا کند در علم جامعه شناسی تجربه کافی دارند یعنی در علوم و روش ضد انقلاب تجربه دارند) .
در جهان سوم وارثان حکومت ها همیشه فاصله کلانی با بنیانگذاران آن دارند حداقل تاریخ گواه این مسئله است سقوط رژیم ها از ضعف است بقیه حرف ها بهانه است و بحث آکادمیک در ایران پس از اسلام 23 خانواده حکومت کرده اند و می بینیم همیشه بانی و بنیانگذار هر خانواده فاصله بزرگی با آخرین حاکمان رژیم دارد.
• روز شنبه نیروهای پلیس در مقدونیه با مردم بومی مقدونی به زدوخورد پرداختند نا آرامی ها از آنجا آغاز شد که دولت یک نفر از تبار آلبانی را به سمت وزیر دفاع انتخاب کرد- مردم مقدونی روابط حسنه ای با آلبانی ها ندارند دراین درگیری ها 30 نفر زخمی شدند از جمله 13 افسر پلیس.
• صنایع نظامی ترکیه بزودی هواپیماهای بدون سرنشین شناسایی که قادر به حمل اسلحه از جمله راکت می باشند تولید خواهند کرد- این هواپیمای بدون سرنشین تا 300 کیلومتر می تواند پرواز کند ارتش ترکیه در مناطق کوهستانی کردستان و مرز سوریه از این هواپیماها استفاده خواهد کرد.
• ظاهرا همکاری روسیه و امریکا باعث خواهد شد سوریه به چند بخش مستقل تقسیم شود- شاید کردها نیز از این چند پاره شدن بهره مند بشوند.
• یکی از مسئولان صنایع نظامی روسیه شکایت کرد که برخی کشورها بی جهت مانع  می شوند که اسلحه و مهمات  روسی به ارتش بشار اسد نرسد- این شخص مشکلات بیمه کشتی ها و کاغذبازی در بنادر مختلف جهان را اشکال تراشی عمدی توصیف کرد.
• آنچه در کشورهای عربی بشکل بهار عرب تجربه شد به مرور دارد در عراق نیز دیده می شود، اعتراضات اصناف، اتحادیه ها و بازاریان دولت دست نشانده آقای مالکی را نگران کرده است.
• پرویز مشرف رئیس جمهور سابق پاکستان اعلام کرد که آخر ماه مارچ به پاکستان بر می گردد و دوباره فعالیت سیاسی خواهد کرد.
• هفته پیش سازمان تروریستی القاعده با انتشار یک کتابچه طرز عملیات و ترور و خرابکاری را آموزش و تشویق کرده و امیدوار است که طرفداران این سازمان تروریستی مردم عادی را بکشند تا دولت ها علیه القاعده فعالیت نکنند در ضمن یک لیست بلندبالایی هم انتشار داده که چه کسانی باید کشته شوند.
• رافی هوانسیان اولین وزیر امور خارجه ارمنستان پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی رسما از رئیس جمهور ارمنستان سرژ سرکسیان درخواست کرد که از مقام خود کناره گیری کند- هوانسیان می گوید در انتخابات ریاست جمهوری مقامات دولتی دخالتهایی کرده اند و آرای حقیقی رای دهندگان آن نمی باشد که دولت اعلام کرده است. (احتمال نا آرامی در ارمنستان به مسئله قره باغ لطمه خواهد زد).

1343-51