1569-9

1569-3

1569-4

«دکتر سام ابراهیمی» از پزشکان متخصص و محبوب جامعه ایرانی است، که عشق و وابستگی به خانواده، ساختن فضایی مورد اعتماد در کلینیک خود، او را از چهره های متمایز و متشخص جامعه ایرانی ساخته است و تصویر این هفته روی مجله جوانان، که دکتر ابراهیمی را به اتفاق همسرش نشان میدهد، نمونه بارز این عشق و دلبستگی به خانواده است.
دکتر سام ابراهیمی دارای دو بورد فوق تخصص در جراحی های قلب و عروق است ولی در زمینه های مختلف دیگر از جمله زیبایی پوست و اندام، واریس، گرفتگی عضلات و درد پا خواب رفتگی و بیقراری پا، تغییرات و ناراحتی های پوستی و بی حسی و سنگینی پا، اخیرا شیوه بسیار مدرن و تازه تسکین دردهای مختلف بدن بدون استفاده از دارو و تزریق با بهره از وسیله های شگفت انگیزی که مدتی در پشت گوش جای می دهد و دردهای بدن را به مدت یکسال و شاید بیشتر کاملا تسکین می دهد و این مورد برای کسانی که سیستم بدن شان با مصرف داروها هماهنگی ندارد اعجازآفرین است.

***

دکتر ابراهیمی که معالجات اش سرپایی و بدون جراحی است، درمان هر رگ پا را در طی 15 دقیقه انجام می دهد.
دکتر ابراهیمی با دو بورد فوق تخصص در جراحی های قلب و عروق است و همین توانایی های او را در معالجه عروق و یا ناراحتی های وریدی بالا می برد و بهمین جهت وقتی درباره نارسایی در سیاهرگ ها می پرسیم، می گوید: یک رشته از جراحی قلب به رشته عروق مربوط می شود، عروق سرخرگی خون را به بافت بدن می رساند و بعد که اکسیژن آن جدا شده در عروق سیاهرگی به قلب بازمی گردد در حقیقت باید خون کثیف از طریق مویرگ ها، شبکه ها و تنه اصلی سیاهرگ به سوی قلب برود تنه های اصلی که با خاصیت باز و بسته شدن دریچه هایی بصورت دو دهنه باز و بسته شده و خون را به بالا هدایت می کنند و اگر این دریچه ها نتوانند بطور کامل عمل کنند، نارسایی وریدی و اشکالات سیاهرگی ایجاد می کنند که یکی از عوامل آن ژنتیکی هم می باشد.

خطر لخته شدن خون
دقیقاً رابطه مستقیمی بین نارسایی وریدی و سیاهرگی در پای افراد با خون لختگی در رگ های اصلی و عروقی پا وجود دارد. در صورت لختگی خون، یک موقعیت اضطراری پیش می آید و باید بلافاصله برای درمان اقدام شود.
افرادی که تحت درمان قرار نمی گیرند احتمال هدایت این خون لختگی به سوی قلب و ریه پیش می آید و دچار آمبلی های قلب و ریه میشوند که اغلب به مرگ منجر خواهد شد.
ناراحتی نارسایی وریدی و خون لختگی با تکنولوژی امروز، لیزر و فرکانس های رادیویی براحتی در کلینیک ما درمان میشود و خطر وقوع نارسایی وریدی در این افراد به حد افراد نرمال می رسد.
• گرفتگی عضلات از چه چیزی ناشی می شود و درمان آن چگونه خواهد بود؟
– در ادامه صحبت در مورد نارسائی های وریدی، کسانی که دچار نارسایی سیاهرگ هستند به علت همان حجم بسیار زیاد خونی که در رگ ها جمع می شود و در زمان طولانی، ده تا پانزده سال این فشار در رگ ها زیاد می شود که باعث بزرگتر شدن قطر سیاهرگ های اصلی می شود. این فشار تنها در رگ نیست بلکه این فشار پخش می شود و تمام بافت های دور رگ و بافت های زیرپوستی زیر پا را تحت الشعاع قرار می دهد، بدن ما در یک درجه حرارت مشخصی آنزیم هایش شروع به کار می کنند از نظر اسیدی و قلیایی تنها در یک محیط خاصی کار خود را انجام می دهند به همان شکل راجع به فشار که صحبت می کنیم این بافت های بطور مثال پای ما در یک فشار بخصوصی می توانند کار خود را درست انجام دهند. وقتی یک مقدار این فشارها زیاد می شود و مزمن، باعث می شوند که این بافت ها از داخل صدمه ببینند و همین کم کم خورده شدن این بافت ها علائمی را در ما ایجاد می کند. هرچقدراشخاص بیشتر فعالیت داشته باشند و در حرکت باشند علائم نارسایی های وریدی کمتر درآ ن ها دیده می شود، ولی وقتی ما نشسته ایم و یا مدت طولانی در سفر هستیم در هواپیما که اکثراً می شنویم که :«پای من ورم می کند، کفشم تنگ می شود» در زمانی که عدم حرکت و فعالیت وجود دارد، مایعاتی که داخل این رگ های پرفشار هستند از دیواره های رگی بیرون زده و باعث می شود زیر پوست جمع شوند و پای ما ورم می کند.
یکی از عوامل و شاید رایج ترین علت گرفتگی عضلات ماهیچه ای پا، جمع شدن خون کثیف وافت مقدار اکسیژن بافتهای ماهیچه ای پا است که بطور مثال هنگام خواب در شب که به خصوص در استراحت هستیم، گرفتگی عضلات ایجاد می شود. البته مسائل دیگری هم هست که باعث گرفتگی عضلات پا می شود از جمله مقدار املاح و منیزیم مصرفی است.
اصولا کسانی که دچار نارسایی سیاهرگی هستند، در مکان هایی که گرما بالاست علائم بیشتر است چون که فشار داخل رگ ها با حرارت بیشتر می شود. نارسایی های وریدی در طبقات مختلف وجود دارد. معالجه افراد به یک شکل است حتی اگر علائم متفاوتی داشته باشند.
به خاطر فشار زیادی که در رگ هاست علائم زیادی از جمله:
1- فشار داخل رگ ها: فشار عصبی، خستگی، کوفتگی، ضعف بالاخص هنگامی که روی پا ایستاده و یا درحالت استراحت هستیم. این افراد صبح ها به علت اینکه پای آن ها رو تخت درحالت استراحت بوده علائم کمتری را احساس می کنند ودر طول روز اگر ایستاده و یا فعالیت کمی داشته باشند به علت جاذبه زمین علائم بیشتر می شود که این علائم اولیه این بیماری است.
2- عامل دیگر که باز به فشار داخل رگ ها مربوط می شود، مایعات سرخی داخل خون که از داخل رگ ها شروع به نشست می کنند که باعث ورم پا می شود.
3- وقتی این فشار داخل رگ ها شروع به صدمه به عصب های پا می کند: که اختلالات عصبی را درافراد ایجاد می کند- بی قراری پا، علائم عصبی پا (اختلالات عصبی) به صورت بی حسی، خواب رفتگی، سوزن سوزن شدن، سوزش، گرگرفتگی و گزگز کردن پا، نوسانات ناگهانی حرارتی در پا بدنبال دارد.
4- تشخیص نارسایی وریدی در رگهای عمقی و سطحی از طریق یک سری آزمایشات سونوگرافی خیلی راحت به مدت ده دقیقه تا یک ربع کاملا بررسی می شوند. بعد از بررسی معلوم می شود که کدام یکی از رگ ها نارسائی دارند وکدام یک احتیاج به معالجه دارند. چه موقع ما معالجه می کنیم:
اولا اشخاصی که مراجعه می کنند مسئله اصلی شان نارسائی وریدی شان است، این فشار داخل رگ ها می تواند فشار خون را در تمام شاخه های این تنه اصلی ایجاد کند و این شاخه ها هستند که هرچقدر نزدیک تر به پوست می شوند رگ ها شروع به گشادتر شدن می کنند و بصورت یک سری رگ های مارپیچی روی سطح پوست دیده می شوند و یا بصورت واریس و یا رگ های کوچکتر که از نظر ظاهری برای اشخاص مسئله ایجاد می کنند. تا زمانی که شخص علائمی نداشته باشد و صرفا مسئله ظاهری و زیبایی باشد معالجه ای را انجام نمی دهیم. برای اینکه سلامتی پا از زمانی مهم می شودکه علائم درپا ایجاد شوند و جالب اینجاست که افرادی که به علت ظاهر و زیبایی پوست مراجعه می کنند با چند سئوال متوجه علائم نارسایی وریدی می شوند و نکته دیگر اینکه درحدود 50درصد افرادی که با توجه به علائم مراجعه می کنند در سطح پا هیچگونه مشکل زیبایی ندارند.

1569-5

1569-6

• معالجه این بیماری چگونه است؟
– حدود 8- 9 سالی است که معالجات بسیار ساده شده از طریق تکنولوژی های جدید لیزری و اشعه فرکانس رادیویی این کار انجام می شود. قبلا معالجات نارسایی وریدی کمی مشکل بود نه برای جراح بلکه برای بیمار چراکه مستلزم رفتن به بیمارستان وبی هوشی کامل و برش های فراوان و خارج کردن رگ ها بودکه دوران نقاهت بسیار طولانی داشت و چند هفته طول می کشید که افراد به سر کار باز گردند و واقعا دردناک بود ولی درحال حاضر با چند جلسه (جلسه اول سونوگرافی که تعداد جلسات را با توجه به تعداد رگ ها که احتیاج به معالجه دارند) معالجه صورت می گیرد به صورت سرپایی که اشخاص خودشان به تنهایی می توانند به مطب بروند یک مقدار داروی بی حسی در پا زده می شود که درحقیقت این دارو رگی را که مورد معالجه قرار می گیرد بی حس می کند وانرژی لیزر رگی را که گشاد شده و فشار زیادی دارد را جمع می کند و در طول زمان این رگ بسته می شود و بدن خود به خود این رگ را جذب می کند و بطور مثال بعد از 6 ماه که دوباره سونوگرافی انجام بشود اثری از آن رگ نخواهد بود. وقتی که فشار داخل رگ از بین برود و به حد طبیعی باز گردد و این فشار از روی تمام بافت های پوستی برداشته می شود و آسیب دیدگی و صدمه کم کم در طول زمان بسته به اشخاص مختلف از بین می رود. مهمترین مسئله ای که اکثر بیماران بعد از معالجه متوجه آن میشوند و ابراز می کنند این است که پای آن ها سبک می شود.
• اتفاقا کسی که شب ها دچار بی قراری پا می شد و شبها حتی عصبی می شد و شروع به بالا و پائین رفتن از پله ها می کرد و با مشت به پای خودمی کوبید، وقتی به شما مراجعه کرد و شما معالجه را شروع کردید اولین چیز این بودکه شما یک بار سنگینی را از روی پاهایش برداشتید و بی قراری پاهایش در شب هنگام تا حد 90درصد کمتر شده و مثل یک معجزه بود.
– راجع به بی قراری صحبت کردید که جزو اختلالات عصبی است که هنوز که هنوزه دلیل اصلی که باعث بی قراری پا می شود (که در اشخاص مختلف متفاوت است) این پا باید در حرکت باشد یا باید ماساژ داده شود و اکثرا در هنگام شب اختلالاتی را برای شخص ایجاد می کند که حتی در روز این اشخاص خسته بنظر می آیند که متاسفانه وقتی به دکتر خودشان مراجعه می کنند قرص هایی را دریافت می کنند که تا حدی کمک می کند ولی درواقع چیزی که درحال حاضر ثابت شده رابطه اصلی است که بین کسانی که نارسایی وریدی دارند و بی قراری پا و تمام اشخاصی که بی قراری پا دارند نارسایی وریدی در آن ها نیست یعنی عوامل دیگری هم باعث اختلالات می شود ولی اشخاصی که نارسایی وریدی داشتند و تحت درمان قرار گرفتند بی قراری پای آن ها اگر کاملا از بین نرفته ولی حداقل شده.
اگر مقالات پزشکی را مطالعه کنید بین 8 تا 29 درصد جمعیت امریکا بی قراری پا دارند. اکثرا علائم بی قراری پا دو طرفه است یعنی هر دو پا دچار این اختلالات می شوند ولی هستندکسانی که تنها روی یک پا این علائم را دارند.
• مسئله ای که سئوال برانگیز شده مدت زمان درمان است که شما اعلام می کنید در مدت 30 دقیقه افراد را مورد معالجه قرار می دهید.
– صحبتی که می شود این است که سی دقیقه ملاقات با دکتر سام ابراهیمی که در این سی دقیقه بعد از انجام سونوگرافی، طرح معالجه و اینکه چند جلسه درمان لازم دارند که اکثرا بطور میانگین برای هر پا بین دو تا سه جلسه درمان لازم است. چون وقتی اشخاص مراجعه می کنند این بیماری به حدی رسیده که چندین رگ از بین رفته و به همین علت 2 تا 3 جلسه درمان بطور میانگین برای هرپا هست که هر جلسه هم کمتر از 30 دقیقه زمان می برد.
• مسئله دیگر رگ های زیرپوستی هستند که بالاخص خانم ها راجع به آن گله و شکایت دارند که آیا شما درمانی برای آن ها دارید؟
– دلیل اینکه این رگ های زیرپوستی وسطحی خودشان را نمایان می کنند همان نارسایی وریدی است. کسانی هم هستند که از طریق تزریقات مختلف رگ های سطحی را می بندند این ها بعدا بر می گردد چون درحقیقت تنه اصلی را معالجه نکردند پس در نتیجه مشکل حل نشده وبر می گردد ولی وقتی به مطب ما مراجعه می کنند ابتدا رگ های اصلی را مورد معالجه قرار می دهیم وقتی فشار داخل رگ ها به حد نرمال رسید رگ های سطحی را از طریق تزریقات معالجه خواهیم کرد که البته باز هم چند درصد این رگ ها از بین می روند بسته به زمان و بدن اشخاص خواهد داشت.

***

مطب دکتر سام ابراهیمی

818-900-2700
IncredibleVeins.com
16030 Ventura Blvd. Encino

1569-8

1569-7