با خبر شدیم دکتر پیمان رئوفی در جلسه شورای حقوق بشر در سوئیس شرکت کرده است. در صحبتی‌ با او از جزئیات حضورش سوال کردیم.
علت حضور شما در این جلسه چه بود؟
من به نمایندگی از موسسه مردم نهاد بنیاد کودک که دارای مقام مشورتی با سازمان ملل متحد می‌باشد برای دومین سال در سی‌‌ یکمین جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل که هرسال در ماه مارس در شهر ژنو تشکیل میشود شرکت کردم. در مواردی که در شورا بحث میشد و راجع به حقوق کودک بود ۵ بیانیه شفاهی‌ خواندم. این بیانیه‌ها شامل حق کودک برای تحصیل، مدرسه امن و دسترسی‌ به ملزومات اولیه زندگی بود. همچنین نگرانی عمیق ما نسبت به وضعیت کودکان در مناطق تحت اشغال داعش و مناقشات جنگی به جامعه جهانی‌ و شورا اعلام شد. پیشنهاداتی هم ما به تصمیم گیران جهانی‌ ارائه کردیم مانند مجرم جنگی شناخته شدن کشورها یا گروه‌هایی‌ که به مدارس و بیمارستان‌ها حمله می کنند. از سازمان ملل خواستیم تا طی‌ یک قطعنامه طرفهای درگیر در جنگ را اجبار کنند تا به وضعیت تحصیل کودکان توجه خاص کنند. متأسفانه در برخی‌ از مناطق جنگی ۵ سال است که کودکان از تحصیل باز مانده‌اند. در بخشی دیگر هم به ایجاد تحریم‌هایی که قربانیان آنها قشر آسیب پذیر از جمله کودکان هستند اعتراض کردیم وپیشنهاد دادیم تا تحریم‌ها صرفا علیه تسلیحات جنگی باشد.
آیا در حاشیه این جلسات رسمی‌، برنامه هایی دیگر هم داشتید؟
بله، ملاقات‌هایی داشتم با گزارشگران ویژه‌ سلامت، اقلیتها، ایران و کودکان، همینطور با کمیسر عالی‌ حقوق بشر در ناحیه آسیا و اقیانوسیه. محور گفتگو‌ها در این جلسات اغلب راجع به کودکان و چگونگی بهتر کردن وضعیت زندگی آنان بود. دو جلسه سخنرانی‌ در قالب پانل هم برگزار کردیم با موضوع وضعیت کودکان در مناقشات جنگی. در این جلسات که با سخنان نماینده ویژه صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) و سخنرانانی از بنیاد زنان عراق و مرکز اروپایی تحقیقات کردستان همراه بود من راجع به تاثیرات روانی‌ جنگها بر روی کودکان صحبت کردم. متاسفانه ناامیدی برای ادامه یک زندگی سالم و ساختن آینده در قربانیان کم سن جنگها وسیله‌ای شده است برای گروههای تروریستی که از آنها به عنوان سرباز یا وسیله انفجاری استفاده کنند.
چگونه خوانندگان مجله جوانان می توانند کمک کنند؟
جا دارد من از مجله جوانان و دکتر فروغی عزیز استاد خودم تشکر کنم که به این موضوع مهم توجه کردند. از همه عزیزان دعوت می‌کنم به موسسات حامی‌ کودکان کمک کنند. بنیاد کودک با بیش از ۲۲ سال سابقه در تسهیل راه تحصیل برای کودکان نیازمند به محلی امن تبدیل شده که امروز هزاران انسان نیکوکار در سراسر دنیا با اعتماد و خیال راحت از طریق آن کمک می کنند. ۲۵ دفتر داخل ایران و ۸ دفتر خارج از ایران هر روز فعالیت می کنند تا به بیش از ۷۰۰۰ کودک در ایران، افغانستان، اندونزی و نپال کمک بشود که تحصیل کنند و آینده بهتری برای دنیا بسازند. دوستان اطلاعات را می توانند از طریق تارنمای www.childfoundation.org یا تلفن ۰۸۰۹-۴۵۳-۳۱۰ دریافت کنند.

1504-46