zokaee_english

درخواست آزادى نسرين ستوده

1728-21

عفو بین‌الملل اتریش يك پيكار ابنترنتى را برای آزادی نسرین ستوده وکیل و مدافع حقوق بشر زندانی براه انداخته است.
تا كنون نزدیک به ۱۵ هزار نفر از فعالان عفو بین‌الملل و شهروندان در اتریش، خواستار آزادی نسرین ستوده شده‌اند.

لوریس چکناواریان، عاشق عاشورا و اهل بیت؟!

1728-40

یکی از هزاران معجزه «اسلام حکومتی» این است که توانسته است یک مسیحی و ارمنی 83 ساله آهنگساز، رهبر ارکستر، نویسنده و نقاش را، که از چهره‌های شناخته ‌شده فرهنگی ایران و ارمنستان و جهان است، تبدیل به عاشق عاشورای حسینی و اهل بیت اسلام ناب محمدی بکند! باور ندارید؟ این معجزه رخ داده و خود هنرمند هم اخیرا در مصاحبه‌ای با روزنامه «وطن امروز» طوری از آن صحبت کرده که شرح و تفصیلش تقریبا همه فضای صفحه اول روزنامه را پوشانده است!
آقای لوریس چکناواریان ارمنی بعنوان آهنگساز تاکنون بیش از ۷۵ اثر شامل شش اپرا، پنج سمفونی، یک اوراتوریو، یک رکوئیم، آثاری در زمینه موسیقی کُر، موسیقی مجلسی، موسیقی باله، پیانو و خوانندگی، و همچنین کنسرتوهایی برای پیانو، ویولن، گیتار، سلو و پیپا، در کنار موسیقی‌های متن فیلم ساخته ‌است. علاوه بر این، ایشان تا به حال بیش از ۱۰۰ اثر با مارک‌هایی مانند «آرسی‌ای»، «فیلیپس»، «اِمی» و «ای‌اس‌وی» منتشر کرده‌ و بسیاری از ارکسترهای مهم جهان، از جمله «ارکستر فیلارمونیک ارمنستان»، «فیلارمونیک سلطنتی انگلستان»، «فیلارمونیک سلطنتی لیورپول»، «ارکستر مجلسی انگلیس»، «ارکستر سمفونیک لندن» را هم رهبری کرده ‌است. ایشان بین سال‌های 1989 تا 1998 و 1999 تا 2000 میلادی رهبری «ارکستر فیلارمونیک ارمنستان» را برعهده داشته و علی‌رغم عشق مفرطی که به «عاشورای حسینی» دارد – و یک سمفونی هم درباره‌اش ساخته – بیشتر ایام زندگی‌اش را در ارمنستان به سر ‌برده و می‌برد!
قسمتی از مصاحبه را میخوانیم:
* آقای چکناواریان! معمولا هموطنان مسیحی کشورمان علاقه خاصی به حضرت عباس دارند که مسلما در این باره روایتها و داستانهای بسیاری شنیده اید، شما خودتان به کدام یک از اهلبیت امام حسین بیشتر علاقه دارید؟
– ابتدا باید تأکید کنم به جای «علاقه» باید گفت «عاشق». شخصا عاشق تمام اصحاب امام حسین هستم زیرا تمام این بزرگواران همراه امام حسین برای خدا و هدفشان از خودگذشتگی و فداکاری کردند و از جان خود گذشتند ونمیشود عاشق چنین شخصیتهایی نبود. درباره ارادت غیرمسلمانان به حضرت عباس باید بگویم داستان فداکاری ایشان همه را تحت تأثیر قرار میدهد و منهم یک عشق خاص نسبت به ایشان دارم که این حس و حال متفاوت، از دوران کودکی نشأت میگیرد به طوری که در دوران بچگی در میان عزاداران دسته های حسینی، «سقای آب» بودم و به عشق حضرت عباس، آب به دست عزاداران میدادم. از سوی دیگر از همان دوران مدام به فداکاری خارق العاده حضرت عباس، فکر میکردم و اینکه چطور برای رفع تشنگی بچه های کوچک، جان خود را کف دستش گرفت و به دل دشمن زد و در نهایت دستهایی که قرار بود برای بچه ها آب بیاورد را از دست داد.
در دل این ماجرای غم انگیز یک راز خاصی نهفته است و آن اینکه کسی که در واقعه عاشورا دستهای خود را از دست میدهد، چطور میتواند تا قرنها دستهای دیگران را بگیرد و بنده هم در طول عمر خود خیلی مواقع که مشکلاتی داشتم به مهربانی و دستگیری حضرت عباس متوسل میشدم و با این اقدام هیچگاه دست خالی بازنگشتم…
ادامه کامل این مصاحبه را در شماره آینده خواهید خواند.

8 عاملی که شما را پیر می کند

1728-42

همیشه راه هایی برای به تأخیر انداختن روند پیری وجود دارد.به نظر متخصصان از ۳۵ سالگی هر سال تنها کمتر از یک درصد افت فیزیکی و ذهنی مربوط به روند پیری است در حالی که ما تصور می کنیم اضافه وزن، بیماری های مزمن و متکی بودن به دیگران با افزایش سن طبیعی است. اما در واقع سن سنجش زمان است و نمی توان عمر واقعی بدن را با آن محاسبه کرد. متخصصان فهرستی از عواملی که باعث ایجاد احساس پیری در افراد می شود تهیه کرده و بر اساس آن راهکارهای ساده ای برای کاهش این اثر پیشنهاد کرده اند.
کم تحرکی
این عامل در سرعت یافتن روند پیری تأثیرگذار است و با بیماری های مزمن ارتباط دارد. اگر نمی توانید هر روز به باشگاه ورزشی بروید، باید بدانید کارهای دیگری هم برای فعال ماندن وجود دارد. به طرز نشستن خود توجه کنید. شانه ها را عقب دهید، صاف بایستید و بنشینید و از خم شدن بپرهیزید. نفس عمیق بکشید. طوری راه بروید که گویی برای رسیدن به یک جلسه یا قرار عجله دارید.

کاهش فعالیت ذهنی
بیشتر ما گمان می کنیم در دوران بازنشستگی دیگر فعالیت ذهنی نخواهیم داشت. در حالی که می توان در این زمان روی انجام کار خاصی تمرکز پیدا کرد و یا مهارتی را آموخت.پس از سپری کردن یک روز طولانی و خسته کننده احتمالاً دوست دارید جلوی تلویزیون دراز بکشید و برنامه محبوب خود را تماشا کنید. بهتر است به جای آن به یک کار ذهنی بپردازید، از جمله بازی شطرنج، خواندن کتاب و… هر کاری که باعث شود از مغز استفاده کنید.

رژیم غذایی نامناسب
حتماً شنیده اید که میوه، سبزی، حبوبات سبوس دار و پروتئین های کم چرب برای حفظ سلامت مفید است. اما راه دیگری برای حفظ سلامت، آرام خوردن است تا غذا به خوبی هضم شود.

استرس بیش از حد
استرس مزمن باعث بالا رفتن میزان کورتیزول و در نتیجه التهاب عمومی بدن می شود. آنچه را باعث استرس شما می شود شناسایی کنید و تا حد امکان از موقعیت های استرس زا فاصله بگیرید.

همیشه مثبت بیندیشید
بیشتر مردم از تأثیرگذاری فکرهای خوب یا بد روی بدن بی اطلاعند. لازم است روی افکار مثبت تمرکز کنید.

استنشاق دود سیگار
دود سیگار برای افراد غیرسیگاری بسیار مضر است. در این زمینه محدودیت ایجاد کنید و از افراد سیگاری فاصله بگیرید.

آلودگی های شیمیایی
تا حد امکان در محیط آلوده و بسته قرار نگیرید و مصرف مواد شیمیایی اعم از مواد شوینده، آرایشی و… را کاهش دهید.
مصرف بی رویه دارو
اگرچه مصرف مسکن برای رفع برخی دردها و ناراحتی ها مفید است اما در طول زمان سلامت شما را تهدید می کند. بنابراین حتماً زیرنظر پزشک از این داروها استفاده کنید.

مصرف بادام کلسترول خون را تنظیم می کند

1728-43

بادام سرشار از مواد بسیار مغذی شامل آهن، کلسیم، ریبوفلاوین، ویتامین E. فیبر و منزیم است و نقش مهمی در حفظ سطح کلسترول سالم بدن دارد.
محققان با انجام تحقیقات خود دریافتند بادام به عنوان یک ماده غذایی می تواند به حفظ سطح کلسترول سالم خون در بدن کمک کند. براساس این گزارش محققان بامشاهدات بیشتر افزودند: این پدیده می تواند به دلیل آن باشد که بادام بین 91 تا 94 درصد از اسیدهای چرب غیر اشباع شده است و همچنین دارای فیبر بسیار زیاد است.
به گفته محققان علاوه بر این می‌توان به مصرف بادام به عنوان یک میان وعده غذا برای سالم نگه داشتن قلب تأکید کرد.
آزمایش کلسترول برای حفظ سطح کلسترول سالم در بدن بسیار حائز اهمیت است و چنانچه وضعیت کلسترول در شرایط نامطلوب قرار گیرد باید بلافاصله در جهت کاهش آن اقدام کرد.

بلاروزگاری ست همچنان، عاشقیت…

1728-44

بعد از گذشت چهل و سه سال از ساخت فیلم “سوته دلان”، هنوز هم عاشقانه ی دو شخصیت اصلی این فیلم، بهروز وثوقی و شهره آغداشلو، غریب ترین و بی همتا ترین روایت ِ دوست داشتن و دوست داشتهِ شدن در تاریخ سینمای ایران است.
سینما کارخانه رویاپردازی ست و ” علی حاتمی” در رویای ناواقعی اما ملموس این فیلم تماشاگر را قدم به قدم به عرش می برد و در انتها مرگ تعبیر وصال می شود…
فیلمی که به اعتقاد بسیاری از بهترین فیلمهای سینمای ایران از آغاز تا امروز شمرده می شود و دیالوگ های فیلم را بسیاری همچنان در سینه از بر دارند که با بازی اعجاب انگیز بهروز وثوقی با گریم سنگین و پرهزینه در نقش مجید ظروفچی و بازی روان و یکدست شهره آغداشلو هیچگاه از یاد و خاطره سینما دوستان نخواهد رفت. در فیلم جمشید مشایخی و فخری خوروش نیز حضور دارند که بازی زیبای فخری خوروش با لهجه شیرین شیرازی لحظات عاشقانه و جاودانه ای را در این فیلم به یادگار گذاشته است.

گیاهخواری و کاهش بیماری قلبی

1728-45

تحقیقات جدید نشان داد که افرادی که گیاهخوار هستند کمتر به بیماریهای قلبی مبتلا میشوند.
تحقیقات بر روی ۴۴ هزار و ۵۰۰نفر انگلیسی و اسکاتلندی نشان داد که گیاهخواری تا 32 درصد احتمال خطر مرگ را برای بیماران قلبی کاهش می‌دهد. اختلافات سطوح کلسترول، فشار خون و وزن در افزایش سلامت موثر است. بیماریهای قلبی در کشورهای غربی یک بیماری بزرگ محسوب می‌شود. هر ساله ۹۴ هزار نفر در انگلیس بر اثر این بیماری و بیش از هر نوع بیماری دیگر جان خود را از دست می‌دهند و این در حالی است که بیش از 2 میلیون نفر با این بیماری دست و پنجه نرم می کنند.
دانشمندان دانشگاه آکسفورد داده های ۱۵ هزار و ۱۰۰گیاهخوار و ۲۹ هزار و ۴۰۰ فردی که گوشت و ماهی مصرف می‌کردند را مورد بررسی قرار دادند.در طول 11 سال 169 نفر در این تحقیقات به دلیل بیماری‌های قلبی جان باختند و 1066 نفر پس از بستری در بیمارستان که احتمالاً گوشت و ماهی مصرف می‌کردند، فوت کردند. نتایج به دست آمده در این تحقیقات نشان داد که گیاهخوارانی که فشار خون پایین، سطح پایین‌تری از کلسترول «بد» داشتند و بیشتر احتمال دارد از وزن سالمی برخوردار باشند.