1733-27

 

اسی قمصری از برادرنازنین خود مرتضی قمصری گفته
مرتضی قمصری با مهربانی هایش زنده است

1733-28

درست 3 سال ازرفتن مرتضی قمصری خبرنگارو عکاس و فیلمبردارو برنامه ساز می گذرد ولی یادش همیشه بخاطرشیرین کاریهایش زنده است.
مرتضی یک دایرةالمعارف سیار هنری و فرهنگی بود. اوشماره تلفن وآدرس همه چهره های معروف را داشت، با همه درسراسرجهان درارتباط بود. جالب اینکه او با زنده یاد سیمین بهبهانی صمیمی بود، با زنده یاد سوسن و آغاسی هم صمیمی بود.
ازمرتضی یک مجموعه ازبرنامه های رادیو تلویزیونی و رویدادهای فرهنگی و هنری برجای مانده که تلاش میشود به نوعی تنظیم وارائه شود.

درفیس بوک هما سرشار می بینیم
عندلیبان را چه پیش آمد هزاران را چه شد؟

1733-31

هشتادمین سالروز خسروی آوازایران برهمه ما فرخنده باد.
گرامیداشت زادروز محمد رضا شجریان درمنزل ما همراه با خانواده شجریان و جمعی از دوستان استاد -21 سپتامبر2013
یاد باد، آن روزگاران- یاد باد

بابک امامیان درفیس بوک خود، ازنظرها می گذراند
و ازخاله خود فروزان می گوید
سال 1975: تونی کرتیس و فروزان

 

1733-32

سال 1975درتهران، زمان برگزاری فستیوال بین المللی فیلم تهران.
فروزان بعنوان پولسازترین وگرانترین ستاره روز سینما، میزبان بازیگربین المللی تونی کرتیس است. فروزان متولد 1957که درسال 2016 درتهران درنهایت افسردگی درگذشت، بعد از انقلاب دستگیر و روانه زندان شد و جرم اش بازیگری بود و درتمام سالهای 1979 تا 2016 ازهرنوع فعالیتی قدغن شد و همین او را به موجودی افسرده مبدل کرد و آرزوی ایران آزاد را با خود به آن دنیا برد.

درفیس بوک وحید بدیعی می خوانیم ونظاره می کنیم
80 سالگی استاد شجریان

 

1733-33

استاد شجریان 80 ساله شد، عمرش درازباد، این نقاشی زیبا را شهاب جعفرنژاد کشیده، ایکاش اینطور بود و یاران درجمع می بودند و تولد استاد را جشن می گرفتند. دریغ بسیاری از آنها دیگر نیستند بیائید قدر استاد را تا هست بدانیم.

بیژن مرتضوی درفیس بوک خود ازهمسرش می گوید

1733-34

ستاره جانم چه خوش درخشیدی نازنین
این روز خوب، روزتولدت، بهانه ای شد که از تمام مهربانی هایت، زحماتی که دوشادوش با من می کشی، لحظه های در کنارم بودنهایت، دلسوزی و فداکاریهایی که فقط مختص خود توست. سپاسگزاری کنم.
خدا را از بودنت شاکرم عزیز دلم. آرزو دارم سالهای سال، همینطور زیبا و توانا و باهوش و مهربان بدرخشی.
تولدت مبارک بانوی من.
و ستاره جواب میدهد:
31شهریورماه 1362 تولد من و خواهردوقلوی من است که بسیار دلتنگشم، اما هنگامی که متن زیبای همسربزرگوارم، استاد بی نظیر، بیژن مهربانم را به مناسبت تولدم دریافت کردم و غرق درآرامش و قوت قلب در پهنای آبی بیکران آسمان شدم و خدا رو شکر کردم، که دنیایش با وجود عزیزانی همانند بیژنم و خانواده ام و شما عزیزان چه زیبا و سرشاراز اطمینان خاطراست.
امروز روز تولد من و خواهرم، یک آرزو دارم آنهم آرامش و دل شاد کسانی است ه با خواندن این متن حسم را حس می کنند.

محمود کازرونی درفیس بوک خود می گوید
دو استاد ماندگاردرعرصه قلم و ورزش

1733-35

دو استاد بزرگوار مسلم درعرصه قلم و ورزش به دیدار هم رفتند، استاد عباس پهلوان از پیش کسوتان روزنامه نگاری وسردبیرنشریه فردوسی که هنوز می نویسد و شیرین و تاثیرگذار می نویسد دیداری داشت با دکترحسن رهنوردی قهرمان نامدارورزش و چهره ماندگار تالارمشاهیر ورزش و درضمن نویسنده و سیاستمدار.
دو استاد بسیارحرفها و خاطرات برای هم داشتند اگرفرصت بود روزها و شبهای بسیاری با هم سخن می گفتند هر دو رویای وطن دارند و اینکه روزی دوباره برخاک خود بوسه زنند.

درفیس بوک دکتر اردشیر بابک نیا می خوانیم
حرفهای شنیدنی گلشیفته فراهانی

1733-36

حرفهای گلشیفته فراهانی در کمپین برند دیور برای قدرتمند زایی زنان ازاینکه چرا سرزمین خود را ترک گفته شنیدنی است.
به عنوان یک زن من ازمردها یا زن ها دفاع نمی کنم من از صداقت دفاع می کنم. بامزه است به دنیا اومدن من توایران منو واداشت تا به انسانیت فکر کنم. برای اینکه اونجا فاصله ای بین زن ها ومردها بود که من ازهمون اول قبولش نمی کردم. با اینکه تو کشوری به دنیا اومده بودم که زن بودنت باعث میشد نتونی آواز بخوانی، نتونی دوچرخه سوارشی، نتونی فرزندانت را نگه داری، اگر طلاق بگیری، ولی من هیچوقت تسلیم این جدایی و فاصله زن ومرد نشدم.
من فقط یک انسان بودم، نه مرد یا زن. من همیشه زن ها را با زمین مقایسه کردم، زمین هم بارورهست، زمین هم قوی است. من بعضی وقتا فکر میکنم، ما سردرگم می شیم، و فکر می کنم یک زن قوی کسی که مثل مرد عمل کند، اما یک زن قوی هم می تونه آسیب پذیرباشد میتونه ملایم باشد، می تونه مادر باشد، می تونه همسر باشد، می تونه دختر باشد… ما با همدیگر با مرد، ما با هم برای یک هدف مبارزه می کنیم. مقابل عظمت ایستادیم نه مقابل همدیگر. من یکبار یادمه یک صبح بلند شده بودم و با کمک چونه ام رو بالا نگه داشته بودم. همون موقعی بود که من باید ایران رو ترک می کردم، من خیلی می ترسیدم، همش فکر می کردم چه اتفاقی قراره بیفتد؟ می دونستم که باید بروم و ناگهان دراون لحظه فکر کردم، تو هیچ کار اشتباهی نکردی، تو نمی تونی این همه قلدری را تحمل کنی! ولی داری این کارو با چونه (با سربلندی) انجام میدی.
این اشتباه اوناست مشکل ما نیست!

بانو آریایی درفیس بوک خود عنوان می کند
حجاب درعربستان اختیاری شد

1733-37

بدنبال اصلاحات و دگرگونی های جدید و مدرن درعربستان سعودی، وزارت کشورعربستان بنا به دستور ولیعهد نوگرای این سرزمین با صدور دستورالعملی فوری برخورد با زنان بی حجاب را از 23سپتامبر(روزملی زنان) ممنوع اعلام کرد و پلیس عربستان موظف است با افرادی که به بهانه امربه معروف و نهی ازمنکرمی کنند به شدت برخورد کند.
درخیابان های عربستان اینک دختران با لباس دلخواه و بدون حجاب رفت وآمد میکنند.