1718-44

انجیر چه فوایدی دارد؟
چه کسانی می توانند و چه کسانی نباید انجیر بخورند؟

1718-45

انجیر سرشار از ویتامین های خانواده B است و با افزایش میزان سروتونین بدن باعث ایجاد سرخوشی و نشاط هر چه بیشتر می شود. این میوه کوچک و خوشمزه خواص فوق العاده ای دارد که علاوه بر برطرف کردن یبوست برای استحکام استخوان ها و سلامت دستگاه تنفسی نیز مفید است. در این مطلب قصد داریم شما را با گوشه ای از خواص این میوه خوشمزه آشنا کنیم.

انجیر: سرشار از آنتی اکسیدان ها
انجیر حاوی آنتی اکسیدان های مختلف به ویژه ترکیبات فنولیکی از خانواده فلاوونوئیدها است. پوست آن که خوشبختانه مصرف می شود حاوی ترکیبی از انواع آنتی اکسیدان های این میوه است. انجیرهای تیره رنگ در مقایسه با انواع روشن آن آنتی اکسیدان بیشتری دارد. باید بدانید که انجیر تازه حاوی آنتی اکسیدان بیشتری از انجیر خشک است. چون برخی از ترکیبات فنولیکی موجود در میوه در روند خشک شدن آن ها از بین می روند. البته انجیر خشک نیز حاوی قدرت آنتی اکسیدانی هست اما میزان آن کمتر از دیگر میوه های خشک مانند زردآلوی خشک، آلو خشک و کشمش تخمین زده شده است. این میوه های کوچک حاوی میزان کمی کاروتنوئید و همچنین لیکوپن، لوتئین و بتاکاروتن هستند.

آنتی اکسیدان ها مساوی سلامتی
نتایج بررسی های متعدد نشان داده است میوه هایی که حاوی آنتی اکسیدان ها هستند برای پیشگیری از برخی بیماری ها مانند بیماری های قلبی عروقی بیشترین تأثیر را دارند. آنتی اکسیدان های خانواده فلاوونوئیدها باعث پیشگیری از رشد سلول های سرطانی می شوند. بنابراین برای داشتن قلبی سالم و دور ماندن از سرطان حتماً انجیر میل کنید.

انجیر و فیبرهای غذایی
انجیر تازه و خشک حاوی حدود 30 درصد فیبرهای محلول و 70 درصد فیبرهای نامحلول هستند. حتماً می دانید که فیبرها تأثیر زیادی در سلامت بدن دارند.

فیبرها مساوی با سلامتی دستگاه گوارش و تناسب اندام
در حالت کلی مواد غذایی حاوی فیبر باعث کاهش خطر سرطان کولون می شوند. فیبرهای محلول به کنترل کلسترول و قند خون و همچنین میزان انسولین کمک می کنند و خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و دیابت نوع دو را از بدن دور می سازند. انجیر و به خصوص دانه های ریز آن به دلیل دارا بودن فیبرها برای مقابله با یبوست بسیار موثر است. مصرف منظم انجیر به هضم غذا و عبور آن در دستگاه گوارش کمک زیادی می کند. یادتان باشد که دفع راحت باعث کاهش احساس نفخ شده و روده ها را تمیز نگه می دارد. علاوه بر این انجیر به دلیل دارا بودن فیبر باعث برطرف کردن سریع احساس گرسنگی می شود. در نتیجه این میوه برای افرادی که دغدغه کنترل وزن دارند و یا رژیم گرفته اند میوه مناسبی محسوب می شود. می توانید این میوه را به صورت دسری خوشمزه، سیر کننده و سبک میل کنید.

انجیر و ویتامین ها و مواد معدنی
انجیر با آن قد و قواره کوچک خود منبع ویتامین ها و مواد معدنی است. انجیر تازه منبع خوب ویتامین های B1 ،B5 ،B6 و همچنین ویتامین K برای خانم ها است. این میوه همچنین حاوی مس، منگنز و منیزیم نیز می باشد. اگر مایل هستید ویتامین های انجیر خشک را نیز بدانید باید بگوییم با منبع ویتامین A، ویتامین K، کلسیم، مس، آهن، منگنز، منیزیم و پتاسیم طرف هستید.

انجیر: دوست سلامت بانوان
انجیر را یک میوه زنانه می دانند. چون برای پیشگیری از ابتلا به بیماری های زنانه مانند فیبرم، آمنوره (عدم قاعدگی)، عدم تخمک گذاری یا علائم پیش از قاعدگی مفید است. در واقع انجیر در کنترل و تنظیم تخمک گذاری نقش دارد و مصرف آن برای خانم های باردار توصیه می شود. گفتنی است که مصرف این میوه در زمان زایمان تأثیر زیادی در باز شدن دهانه رحم دارد.

انجیر خشک
انجیر برای سلامت مجاری تنفسی

1718-46

استفاده از انجیر به صورت شربت برای برطرف کردن ترشح برونش ها مناسب است. در واقع انجیر برای مقابله با آسم، برونشیت مزمن، لارنژیت، آنژین و همچنین تراکئیت (عفونت نای) موثر عمل می کند. خاصیت نرم کننده، خلط آور و ضدسرفه این میوه کمک زیادی برای مقابله با سیاه سرفه یا ذات الریه می کند.

انجیر داروی مورد علاقه مادربزرگ ها
مادربزرگ ها از این میوه مفید به عنوان جوشانده و نرم کننده ارگان های داخلی و خارجی استفاده می کردند. استفاده از جوشانده انجیر به عنوان پانسمان باعث برطرف شدن عفونت پوستی، زخم یا جراحات خفیف پوستی و آبسه دندان می شود. اگر لثه های ضعیفی دارید نیز حتماً در مصرف این میوه کوشاتر باشید.

چه افرادی در مصرف انجیر باید دقت کنند؟
افرادی که دچار سندرم آلرژی دهان هستند
این سندرم نوعی از واکنش های آلرژیک نسبت به برخی پروتئین های میوه ها، سبزیجات و آجیل های مختلف است و برخی افراد را مبتلا می کند. افراد مبتلا به این نوع آلرژی با مصرف انجیر خام (فرآیند طبخ معمولاً پروتئین های آلرژی زا را از بین می برد) دچار نوعی واکنش ایمنی می شوند. به این ترتیب که دهان، لب ها و گلویشان دچار خارش و احساس سوزش می شود. البته این علائم چند دقیقه بعد از مصرف از بین می رود بنابراین نیازی به پرهیز از مصرف انجیر نیست. می توانید مسئله حساسیت تان را با یک متخصص در میان بگذارید.

افرادی که به سولفیت آلرژی دارند
سولفیت ها جزو تازه ترین آلرژن های غذایی رایج هستند. مصرف آن ها باعث بروز واکنش های جدی در برخی افراد آلرژیک می شود. سولفیت ها جزو ترکیبات طبیعی موجود در برخی مواد غذایی هستند که امروزه به صورت انواع افزودنی های غذایی نیز وجود دارند. از این مواد افزودنی به عنوان ماده نگهدارنده استفاده می شود. در بین میوه های خشک انجیر می تواند حاوی سولفیت باشد. بنابراین لازم است که افراد آلرژیک در خوردن انجیر خشک احتیاط کنند.

افرادی که دچار سندرم روده تحریک پذیر هستند
سندرم روده تحریک پذیر با بروز اختلالات دستگاه گوارش از جمله دردهای شکمی، نفخ و غیره خود را نشان می دهد. این اختلال خود را با ریفلاکس نیز بروز می دهد. افرادی که دچار این مشکل گوارشی هستند با مصرف برخی میوه های تازه مانند توت فرنگی، بلوبری و تمشک و همچنین برخی میوه های خشک مانند انجیر، خرما و آلو خشک دچار مشکل می شوند. بنابراین با وجودی که مصرف فیبر برای تنظیم عملکرد روده ها موثر است اما افرادی که دچار این نوع سندرم هستند باید در مصرف انجیر به خصوص انجیر خشک احتیاط کنند.

 1660-30