1508-87

چهاربانوی روزنامه نگار در صدمین سال
تاسیس پولیتزر، جایزه 2016 را دریافت داشتند

1508-88

خبرگزاری آسوشیتدپرس به خاطر مجموعه گزارش های افشاگر درباره ی برده برداری در صنعت ماهیگیری در آسیای جنوب شرقی جایزه ی پولیتزر سال 2016 میلادی را دریافت داشت. چهار بانوی خبرنگار آسوشیتدپرس که به مدت 18 ماه صنعت ماهیگیری در آسیای جنوب شرقی را زیرنظر گرفته بودند گزارش هایی تهیه کردند که درباره ی مردان «میانمار» ی که در یکی از جزایر اندونزی به اسارت گرفته شده بودند و این مردان را به کار رایگان وادار می کردند انتشار این مجموعه گزارش ها باعث شد که 2000 کارگری که آنها را به بردگی واداشته بودند آزاد شوند.
جایزه ی پولیتزر توسط یک روزنامه نگار امریکایی به نام «جوزف پولیتزر» در سال 1917 بنیان گذاشته شد که هرسال جوایزش را در 20 رشته در دانشگاه کلمبیای نیویورک به برندگان اهدا می کند که امسال به مناسبت صدمین سال تاسیسش با شکوه بیشتری برگزار شد.

سوپرمارکت شبانه روزی با 400 نوع کالا بدون کارمند

1508-89

اتفاقی که برای «رابرت الیاسون» مهندس فناوری الکترونیک در شهر ساحلی «وایکن» در جنوب سوئد افتاد سبب ابداع و اختراعی شد که بازتاب گسترده ای یافته است.
طرح این اختراع وقتی در ذهن این مهندس فناوری نقش بست که او برای خرید شیرخشک برای کودک هفت ماهه اش تمام شهر هزار و دویست نفری را زیر پا گذاشت و شیرخشک پیدا نکرد مهندس داستان شبی را برای خبرنگاران تعریف می کند که طرح این اختراع به فکرش می رسد. او می گوید:«آخرین قوطی خوراک بچه تمام شد هراسان با کودکی که گریه میکرد به طرف ماشینم رفتم شب بود و با نزدیک ترین شهر بیست دقیقه فاصله داشتم همانجا بود که آرزو کردم، که کاش یک سوپرمارکت نزدیکتر به این محل داشتیم . در نتیجه سوپرمارکت تقریبا کوچک 450 نوع کالا برای فروش عرضه شده و برای خرید از آن باید از قبل با تلفن همراه ثبت نام کرد صورت خرید مشتریان هرماه برایشان ارسال می شود و سرقت از آن هم تقریبا غیر ممکن است چرا که دوربین روی قفسه ها زوم شده که اگر فردی چیزی سرقت کند نوع و کد کالا به روشنی دیده میشود و می شود فهمید پولش داده شده یا نه؟ با آن که سودآوری سوپرمارکشتی تا این حد 300/400 مشتری در روز خواهد داشت اما با توجه به هزینه ی پرسنلی ناچیز آن حتی 50 مشتری در روز هم سرپا نگاه میدارد.

چرا انسان با تغییر جا مشکل به خواب می‌رود؟

دویچه وله فارسی
بسیاری با این پدیده آشنایند: اولین شب در آپارتمان یا هتل جدید سخت‌ترین شب برای خوابیدن است. محققان آمریکایی می‌گویند، علت را باید در نیمکره چپ مغز جست، جایی که حتی در خواب عمیق بیدار است.
یک ضرب‌المثل ژاپنی می‌گوید: «اگر بالشت را عوض کنی خوابت نمی‌برد.» اینک پژوهشگران آمریکایی می‌دانند چرا این ضرب‌المثل مصداقی عینی دارد. بخصوص نخستین شب در رختخوابی نامأنوس برای به خواب رفتن بدترین شب است.
حقیقت این است که نیمکره1508-90 چپ مغز به هنگام تغییر جای خواب مقاومت می‌کند و همچنان فعال می‌ماند. به عبارتی دیگر نیمکره چپ در محیطی نامعمول در وضعیت “گوش به زنگ” قرار می‌گیرد.
تیم تحقیقاتی دانشگاه براون به ریاست یوکا ساساکی این نتیجه را پس از رشته تحقیقاتی به دست آورده است. حاصل این تحقیقات در شماره جدید مجله علمی “کارنت بیولوژی” به چاپ رسیده است.
خانم ساساکی می‌گوید: «ما می‌دانیم که حیوانات دریایی و بعضی پرندگان از سیستم نامتقارن نیمکره‌های مغز در هنگام خواب برخوردارند که یکی از نیمکره‌ها به هنگام خواب بیدار و دیگری خواب می‌ماند.»
این استاد دانشگاه براون توضیح می‌دهد، اما در مغز انسانی دو نیمکره ناهماهنگ عمل نمی‌کنند. با این حال ممکن است که”مغز ما همانند نهنگ ‌ها و دلفین‌ها از یک سیستم مینیاتوری برخوردار باشد.”

نیمکره چپ، “نگهبان شب”
این تیم تحقیقاتی فعالیت مغزی ۳۵ داوطلب را در اولین و هشتمین شب در تختخوابی جدید مورد بررسی قرار داد. نتیجه این بود: در اولین شب نیمکره چپ مغز داوطلبان در مرحله امواج آهسته خواب عمیق بسیار تحریک‌پذیر بود و به کوچک‌ترین صدایی واکنش نشان می‌داد.
پژوهشگران نمی‌دانند چرا این اتفاق در نیمکره چپ مغز می‌افتد. اما از آنجا که این آزمایش تنها بر روی مرحله اول از خواب عمیق انجام شده آنها گمان می‌برند که شاید در مراحل دیگر وظیفه “گوش به‌زنگ ماندن” را نیمکره راست به عهده می‌گیرد و نیمکره چپ به خواب می‌رود.
دیتار ریمان از بیمارستان وابسته به دانشگاه فرایبورگ آلمان نتایج این مطالعات را تازه و بسیار جالب می‌نامد. او می‌گوید: «این نتایج هم‌مسیر با تحقیقاتی است که نامش “خواب در محلی خاص” است که به این مورد باید گفت “هوشیاری در محلی خاص”.»
ریمان می‌گوید، این تحقیقات گویای آن است که تمامی مغز به هنگام خواب در وضعیتی یکسان قرار ندارد.

درمان بدخوابی‌
دیتار ریمان این اظهارات را با توجه به نتایج تحقیقات برای درمان اختلالات خواب بیان کرده است. کارشناسان مدت‌هاست بر این نظرند که انسان‌هایی که دچار بدخوابی‌های مزمن‌اند دائما در حالت “گوش‌‌به‌زنگ” قرار دارند و از تحریک‌پذیری دائمی در طول خواب در رنج‌اند.
با توجه به این نتیجه درمانگران توصیه می‌کنند که مبتلایان به بدخوابی به‌عمد دیرتر به رختخواب بروند.
یوکا ساساکی، از دست‌اندرکاران مطالعات تحقیقاتی دانشگاه براون آمریکا پیشنهاد می‌دهد، کسانی که به سفر می‌روند برای اینکه مشکل خواب در شب نخست را نداشته باشند بهتر است بالش خود را به همراه برده یا همواره به هتلی یکسان بروند.
به‌یقین همه مسافران یکی نیستند و برخی در شب نخست‌ هم به راحتی به خواب می‌روند. ساساکی می‌گوید، علت این تفاوت را باید در انعطاف‌پذیری بالای مغز انسان جست.
در دانشگاه براون کار بر روی قسمت فعال مغز به هنگام خواب هنوز ادامه دارد. پژوهشگران تکنیک‌هایی را در دست تحقیق دارند تا به کمک ‌آنها بخش فعال مغز را غیر هشیار کرده و خواب را آسان‌تر کنند.