1543-74

مسعود فردمنش و فتیه عامری
زوج هنرمند ترانه و موزیک آلبوم تازه حکایت یازدهم را با یاری شرکت ترانه به بازار داده اند

1543-75

1543-76

با مسعود فردمنش شاعر، ترانه سرا، آهنگساز و خواننده سرشناس و فتیه عامری شاعر و نویسنده و مجری برنامه تلویزیونی، در رادیو جوانان Javanan Radio و مجله جوانان در رابطه با انتشار آخرین آلبوم مشترک شان «حکایت 11» گفتگو کردیم، آلبومی که از سوی شرکت ترانه پخش می شود.
• می گویم حرف ازحکایت 11 است، شاید گفتن اش آسان باشد، ولی یک عمر روی حکایت ها کار شده.
بیش از 20 سال است که حکایت ها از جنگ، زاری، فراق، عشق و ناکامی می گویند، من مسعود فردمنش را از ایران می شناسم، انسان خوب و جوانمردی که با خود کوله بار هنرش را به خارج آورد، یادم هست اولین حکایت را با سیاوش قمیشی شروع کرد و از روزی که با فتیه عامری همراه شد شکوفاتر شد.
فتیه عامری: خوشحالیم که سرانجام به حکایت یازدهم رسیدیم، این همت مسعود فردمنش عزیز بود.
فردمنش: من در این سالها کوشیدم خلق کنم با آمدن فتیه پربارتر شدم.
• به راستی اگر قرار باشد میان حکایت ها، دستچینی داشته باشی، کدام را انتخاب می کنی؟
مسعود: انتخاب من حکایت هفتم است، که تنها ساختم و با آهنگهای محمد مقدم که خیلی به دلم نشست، ولی حکایت یازدهم را طور دیگری دوست دارم. چون با آن زندگی کردم، هم من و هم فتیه این حکایت را احساسی تر و پرشورتر ساختم.
• همکاری مشترک را از چه حکایتی شروع کردید؟
مسعود: از حکایت ششم که شعری از فتیه را خواندم. ولی دکلمه ها از حکایت هشتم شروع شد.
فتیه: وقتی مسعود گفت بیا حکایت هشتم را خودت دکلمه کن با خودم گفتم با مسعود که خدای دکلمه و شعر است، چگونه همراه شوم؟ آیا صدای من در کنار صدای مسعود می تواند خودی نشان بدهد؟ که خدا را شکر از پس آن بر آمدم.
البته در حکایت های هشتم، نهم، دهم و یازدهم، شعرها را من نوشتم و با هم دکلمه کردیم. باور کنید این افتخار بزرگی برای من بود، که با هنرمندی که طرفدارش بودم، شعرهایی را دکلمه کنم، خصوصا که ایشان آنها را دوست داشت.
• شما در خانه هم اینگونه رسمی باهم حرف می زنید؟
فتیه: من الان به عنوان همسر مسعود حرف نمی زنم، بلکه به عنوان یک شاعر درباره یک هنرمند با ارزش حرف میزنم اصولا در زندگی کاری من تابع مسعود هستم، از او تبعیت می کنم، ولی در خانه مسعود از من تبعیت می کند!
مسعود: فتیه در مورد سرودن اشعارش، دکلمه ها و اجرای برنامه تلویزیونی، بسیار جدی است، پشتکاری دور از انتظار دارد و حتی مرا وا می دارد که در کارم جدی تر باشم اگر به میل من بود، از حکایت هفتم، من دیگر این راه را ادامه نمی دادم، فتیه همیشه مشوق و نیروی محرکه من بوده، من سروده های فتیه را خیلی می پسندم، شعرهایش با اینکه به سبک و سیاق شعرهای من نیست، چرا که سرودهای من بیشتر عرفانی است، ولی شعرهای سفید فتیه پر از احساس است. ما درکارمان مکمل هم هستیم، در دو شکل متفاوت ولی در بستری مشترک حرکت می کنیم.
• در آلبوم حکایت یازدهم چند اثر جای داده اید؟
فتیه: 37 شعر و دکلمه داریم، که حدود یک ساعت و 7 دقیقه است، شعرها را کوتاه انتخاب کردیم، که شنونده به عنوان یک کتاب گویا به آن نگاه کند و حوصله شنیدن همه آنها را داشته باشد.
مسعود: در این مجموعه فتیه 23 شعر خودش را دکلمه کرده و من 14 شعر خودم را دکلمه کردم و 3 شعر و سروده فتیه را با هم اجرا کردیم بروی آهنگهایی که من ساختم.
• مطمئن هستم سروده های داخل ایران را می شنوید، بعضی از این ترانه ها تکراری و بی مایه است و البته خیلی ها هم کارهای خوبی ارائه میدهند، ولی ثابت شده که جاودانه های موسیقی ما، بیشترشان قبل از انقلاب در ایران و بعضی نیز در سالهای غربت درخارج ساخته شده است.
فتیه: بنظر من شعر فقط در لطیف و ظریف بودن خلاصه نمی شود، شعر باید به شنونده پیام خود را برساند، برخی از ترانه سرایان در سالهای اخیر، از بعضی کلمات و قافیه های تکراری بهره می گیرند.
مسعود: البته شاعران خوب و توانایی در ایران داریم که صدای شعرشان و پیام و مفهوم شان را ما هم در اینجا درک می کنیم و می شنویم و خیلی هایشان ماندگار شده و بسیاری از سوپر استارهای موزیک هم آنها را خوانده اند چون در آنها رگه های نو و پیام های متفاوتی دیده میشود.
• نظرتان درباره رکود موسیقی و ترانه درخارج چیست؟
مسعود: بنظر من دنیای موسیقی به کلی عوض شده، درجامعه ایرانی، که هر خواننده سالی یک آلبوم به بازار می داد، اینک گاه به یک سینگل بسنده می کند چون دیگر از فروش آلبوم ها، هیچ خواننده ای طرفی نمی بندد، دان لودها و کپی کردن ها، کمر موزیک را شکسته است، نمی دانم شاید در آینده در این زمینه فکری و راه چاره ای بشود وگرنه با این وضعیت بیزینس موزیک ایرانی به مرور رنگ می بازد. خود ما آلبوم حکایت 11 را ارائه دادیم، ولی اگر مردم هنردوست و با انصاف کمک نکنند، اگر از روی سایت های معتبر خریداری نکنند، ادامه کار برایمان ممکن نخواهد بود.
• از برنامه تلویزیونی تان بگوئید:
فتیه: در شبکه ITN به مدیریت حمید شب خیز روزهای یکشنبه 9 صبح و 9 شب برنامه داریم که خیلی مورد استقبال مردم است و در آن به شعر و دکلمه و موزیک می پردازیم.
• قصد ندارید برای معرفی آلبوم تان، جلسه ای برگزار کنید با دوستداران خود دیدار کنید، آلبوم امضا کنید،عکس بگیرید؟
مسعود: خیلی دوست داریم، امیدواریم با کمک مجله جوانان، که همچنان پایگاه هنرمندان است یک دیدار با مردم علاقمند بگذاریم.

1543-77