1583-31

1583-26

سعید دیهیمی سالهاست در امریکا کلاس های دنیای موسیقی را به اتفاق برادر هنرمندش حمید دیهیمی اداره می کنند و شاید بسیاری ندانند که این دو برادر چه زحماتی در تعلیم و تربیت نسل تازه و نوجوان ایرانی در مسیر موسیقی کشیده اند و تا آنجاکه شاهد بودیم، بسیاری از شاگردان شان در سالهای اخیر در ارکسترهای بزرگ امریکایی و ایرانی به نوازندگی مشغول شدند این بار با سعید دیهیمی درباره برنامه های تازه ای که در پیش دارند در جوانان رادیو و مجله جوانان به گفتگو نشسته ایم.
سعید دیهیمی میگوید: همیشه پایگاه هنری ما مجله جوانان چه در ایران و چه درخارج بوده وخوشحالم که مجله جوانان و اینک جوانان رادیو همچنان حامی ماست.
• می گویم شما مسئولیت بزرگی بر دوش دارید، اولا شما برای کلاس های خود باید از بهترین موزیسین ها و معلمین موسیقی استفاده کنید و بدلیل ارتباط مستقیم با نسل تازه هنرمند، یعنی نوجوانان و گاه کودکان، که روحیه حساسی دارند، وظیفه سنگینی بعهده دارید و باید همیشه این وظیفه حساس را در نهایت کمال انجام دهید.
می گوید: من شانس بزرگ زندگیم این است که از همان نوجوانی یعنی از 13 سالگی که در ایران به بچه ها آموزش پیانو می دادم در کنار برادرم حمید، به شغل و حرفه دلخواه خود ادامه دادم و فقط عشق به این کار، مرا با 10 ساعت کار در روز خسته نمی کند، در کلاس های ما از کودکان 6 ساله تا بزرگترهای هشتاد چند ساله هستند.
من درواقع با تک تک آنها کار می کنم، هر کدام از بچه ها خصوصیات خاص خود را دارند من باید بدانم که این بچه ها به چه ورزشی، به چه درسی و هنری علاقه دارند تا من ارتباط روحی و احساسی نزدیکی با آنها برقرار کنم چون موسیقی پر از عشق و پر از انرژی و خلاقیت است. همانطور که قبلا با هم حرف زدیم، خیلی ها در طی سی و چند سال گذشته آمدند و رفتند ولی به دلیل عشق به این هنر و هنرآموزان من در ولی و حمید عزیز در اورنج کانتی، کلاس هایمان را هر روز گسترش دادیم.
جالب است بدانید ما وقتی شاگردی وارد کلاس میشود باید بدانیم با چه روحیه ای آمده؟ در خانواده چه حوادثی بر او گذشته است و ما با شناخت این روحیه، با ظرافت خاص با او برخورد می کنیم، ما باید به نوعی روانشناسی هم بدانیم.
ما روی صحنه هم با سلیقه ها و اخلاقیات ویژه طبقات مختلف روبرو هستیم و سعی داریم موسیقی رنگارنگی را اجرا کنیم تا همه را خوشحال و راضی روانه خانه ها کنیم.
• از برنامه های جدیدتان برایمان بگوئید.
– در کلاس های دنیای موسیقی، با بچه ها روبرو هستیم همانطور که خودم از بچگی شروع کردم، من درواقع در تهران به دنیا آمدم، درکنار حمید برادرم، یک خواهر و من بچه کوچک خانواده هستم بدلیل فامیلی نزدیک پدر و مادر، یک بیماری بوجود آمدکه روی چشم ما اثر گذاشت. من 5 ساله بودم و این مادرم بود که با هشیاری حدود 50 سال پیش ما را به سوی هنر موسیقی برد، من با ساز خود، بمرور حتی در مدرسه جای خود را باز کردم و همین ساز به من نیروی زندگی داد که بروی پای خود بایستم و خوشحالم که مسئله نابینایی من مشکلی برایم نبود، من یک همسر خوب چون گیلدا دارم که بزرگترین تکیه گاه روحی من است و من درخارج با همین نیرو توانستم در آکادمی موسیقی، با موزیسین های برجسته همکاری کنم و هنرجویان خوبی را به جامعه تحویل بدهم و دستم همیشه روی زانوی خودم بوده است.
اما درباره برنامه های تازه باید بگویم که در چند سال پیش ما موسسه ای بنام Beyond Vision Music Foundation تاسیس کردیم در این موسسه ما موسیقی را به نابینایان رایگاه درس می دهیم و اینک 25 هنرجو در ولی و به اتفاق برادرم حمید در اورنج کانتی داریم که برخلاف بعضی موسسات امریکایی ما با یکایک هنرجویان سر و کار داریم و تعلیم شان میدهیم ما از جهت تئوری و تکنیک، نت نویسی به بچه ها، موسیقی یاد میدهیم و شاید به جرات با دهها کتاب به بچه ها درس می دهیم من در اینجا فرصتی است از استاد رضا روحانی و انوشیروان روحانی بدلیل اینکه به ما موسیقی را آموختند سپاسگزاری کنیم و همیشه یادشان هستیم و اینکه خود من یکروزی یک شاگرد کوچک مکتب موسیقی آنها بودم.
ما در این موسسه جدید، صبح ها و بعد از ظهرها برای بزرگسالان و بچه ها، کلاسهایی را دایر کردیم و با مسئولیت و عشق به آنها می آموزیم و نتیجه درخشان آنرا می بینیم.
• برنامه ای که در پیش دارید درچه تاریخی است؟
– برنامه ای داریم در سوم دسامبر در دان تاون لس آنجلس، همه این شاگردان را در آن شب ویژه، روی صحنه می بریم، که همه آنها می نوازند و هم می خوانند از ایرانیان دعوت می کنیم بیایند و ببینند که بچه ها به فارسی می خوانند و با توانایی و زیبایی می نوازند.
این برنامه را در سالن بزرگ و زیبای آراتانی با گنجایش 1000 نفر برگزار می کنیم من وحمید عزیز روی صحنه هستیم گروه رقص برنامه دارد. شهرام شب پره عزیز می آید، سینا بیات عزیز می آید. حسین مجید مجری توانای رادیو و تلویزیون می آید، اندی عزیز قول داده اگر در شهر باشد بیاید.
ما بهترین و هنرمندترین نوازندگان، موزیسین ها را در کلاسهای خود داریم، از جمله حامد پورساعی، محمد رضا صادقی، میثاق، یارا که هرکدام درکار خود استاد هستند و همچنین دلیله عزیز، رقصنده هنرمند که بهترین شاگردان را تعلیم میدهد.

***

برای برنامه سوم دسامبر با وب سایت ما و با شماره زیر می توانید تماس بگیرید.

818- 881-8283

 1583-27