1418-3

1418-4

عبدالله ناظمی کیست؟
زادگاه: تهران خیابان ری خیابان عین الدوله
زادروز 21 مهرماه 1316
بزرگ شده در یک خانواده سنتی
دانش آموخته: دبستان ادب- دبیرستان ناصرخسرو- دیپلم ریاضی
لیسانس از دانشکده هنرهای زیبا (رشته مجسمه سازی)
هنر آموخته باله هنرستان بالت ایران در تهران و در امریکا و اروپا از سال 1335
آموزگاران هنری او: ویلیام دالر- ایون پاترسون (امریکایی)- میرو وساندرا زولان ، ریچارد برآن…از رویال باله انگلستان.
پژوهش درچگونگی شیوه ها و کار تلویزیونی و صحنه در لندن: رویال باله اسکول- گروه رقص معاصر. تلویزیون  BBC- گروه باله لازینی (پاریس) – آمریکن باله نیویورک – بلژیک- مدرسه باله مودرا به رهبری موریس بژار.
نقش های او درباله های فندق شکن- ژیزل – پرنده آبی از زیبای خفته- باله دریاچه قو- و دیگر باله هایی که طراحان باله درجهان ساخته اند…

1418-5

اجرا در برابر دولت مردان جهان: چون جواهر لعل نهرو (هندوستان) – ژنرال دوگل (فرانسه) ملک حسین و عبدالله (عراق)- ملکه الیزابت (انگلستان – ملکه فابیولا(بلژیک) و ….

برپایی گروه باله ملی پارس
وی برای پدید آوردن باله های ملی ایرانی گروه باله ملی پارس را در سال 1345 همزمان با برپائی تلویزیون ملی ایران آغاز کرد و به آن سازمان وابسته شد و بازده کار آن گروه بیش از 240 برنامه در زمینه باله ها ایرانی- رقص های محلی ایران- باله های کلاسیک و مدرن در آن سازمان شد.

دانشکده و آکادمی هایی که ناظمی در 57سال گذشته درس داده است:
هنرستان ملی بالت ایران (وزارت فرهنگ وهنر) وهنرستان های وابسته به آن وزارتخانه- دانشکده هنرهای زیبا، دانشگاه تهران (رشته تئاتر)- دانشکده هنرهای دراماتیک (وزارت فرهنگ وهنر)- مدرسه عالی ورزش- اردوهای هنری سراسرکشور- برنامه های تلویزیون ملی ایران- هنرستان باله ملی پارس- کارشناس رقص وزارت آموزش و پرورش.

فیلم ها:
تهیه وکارگردانی بیش از 50 فیلم درایران از رقص های محلی ایران و در بیرون از ایران: گروه رقص معاصر، مادام رامبرت، دانس سنتر در لندن و مدرسه باله مودرا در بلژیک.
طراحی برای فیلم های سینمایی همراه گروه باله ملی پارس
فیلم حسن کچل و فیلم بابا شمل (کارگردان علی حاتمی) – فیلم کاروان ها با شرکت آنتونی کوئین

طراحی های باله
بیش از 40 باله در زمینه های باله های ایرانی مانند باله های شیخ صنعان (شیخ فریدالدین عطار)- عبادت (سعدی)- گلاب و گل (حافظ) – غوغا کنیم (مولانا)- سواران خاموش (براساس تاریخ  و زندگی ایرانیان)- جانان (حافظ)- ریشه های درخاک درباره جنگ ایران و عراق …. و باله های کلاسیک ومدرن.

گردآوری رقص های محلی
از نخستین سال های هنرجوئی اش (1335) به پژوهش،گرداوری، و فیلمبرداری از رقص های محلی سراسر ایران (بیش از پنجاه فیلم) که همگی با حفظ اصالت سرمشق هنرمندان گروه باله ملی پارس بوده.

در امریکا
سال 1357 با انقلاب ایران و ممنوع شدن هنر رقص ناظمی به اروپا و از آنجا به امریکا آمد. پس از دو ماه با هفت تن از شاگردانش در فستیوال جاز در سانتاباربارا شرکت کرد. واز نو گروه باله ملی پارس را برپا ساخت و در آکادمی های باله در لوس آنجلس از جمله آمریکن ناسیونال آکادمی به تدریس پرداخت و طی چند سال از هنرجویان امریکایی گروهی توانا پرورش داد که طی 30 سال در سراسر ایالات امریکا- اروپا- کانادا و استرالیا کارهای چشم گیری به نمایش گذاشت که یادمانده های زیبایی برای تماشاگران جهان شده است.

مستند سازی های ناظمی
در ده سال گذشته بیش از 250 مستند ویدئویی ساخته است که 150 فیلم مستند از زندگی هنرمندان نامی ایران است. که در ایران آنها را پرتره می گویند ولی ناظمی آنها را How is how می نامد. نام این مستندها آگاهان روزگار است.

1418-6

برپایی آکادمی ها
درایران دو آکادمی باله ساخت یکی در خیابان کاخ تهران و دیگری ساختمانی سه طبقه در محله ونک، میدان ونک خیابان باغ سرا که پس از انقلاب به ناچار آنجا را ترک کرد. هنگامی که به آمریکا آمد در پی دو هدف بسیار کار کرد یکی برپایی انجمن هنرمندان ایرانی که ماه ها آنرا دنبال کرد ولی شوربختانه پا نگرفت و دیگری فرهنگ سرایی بنام  هنرسرای ناظمی را ساخت که تا سال 2004 هم چنان پایگاه پدید آوردن و اجرای هنرهای ارزشمند ایرانی بود پس از آن به ایران سفر کرد و پایگاه خود را اصفهان قرار داد در آنجا به تدریس گروه های تئاتر پرداخت و برای آن شهر کتابخانه ای بنام سرای هفت هنر بر پا کرد که جایگاه پژوهش برای بسیاری از هنرجویان وهنردوستان است.از آن سال تا کنون 4 کتاب درباره هنر رقص نوشته است که آماده چاپ است.
نخستین آنها سرگذشت وشت (رقص) درایران است که 37 سال نوشتن آن به سبب پراکندگی جایگاه پژوهش به طول انجامید دیگری «باله چیست» کتابی آکادمیک، در سه بخش:1-پدید آمدن باله و نقش کشورهای جهان در گسترش این هنر. 2- پاسخ به پرسش های تماشاگران کارهایش در 57 تدریس اش- و بخش سوم که با حوصله فراوانی همراه بود تمام جنبش ها و حرکات باله توضیح و با نقاشی تشریح شده است که منبع ارزشمندی برای استادان وهنرجویان باله است. او دو کتاب دیگر از هنر رقص را به پایان رسانده که از زمان پادشاهی احمدشاه قاجار تا سال 1357 است که قدم به قدم هر آنچه در زمینه هنر رقص در دوران پهلوی  گذشته با صدها عکس به ثبت رسانده است. یادآوری آنکه گروه باله ملی پارس شاخه ای از سال 1369 به سرپرستی آزیتا صاحب جمع که خود شاگرد ناظمی بود بر پا شده که هم چنان پویا به هنر ارزنده رقص ایران می پردازند و شاخه لوس آنجلس را مونیکا راموس به عهده دارد. مونیکا بیش از 20 سال است که با ناظمی در زمینه این هنر همکاری دارد.
ناظمی در اصفهان کتابخانه ای از هفت هنربا بیش از 4 هزار جلد کتاب بر پا ساخته است. او اکنون سرگرم به سرانجام رساندن رقص های محلی ایران است، با یادداشت ها- عکس ها نوشته ها درباره چگونگی و نام قوم ها، فیلم های 8 میلی متری و 16 میلی متری و ویدیوها که در 57 سال زندگی پرتلاش هنری خود گردآورده است. او در نظر دارد همه رقص های بومی ایران را افزون بر نوشته ها با فیلمبرداری از یک یک قدم ها با حفظ اصالت آن چنان بسازد که برای همیشه توشه ای برای پژوهشگران و دوستداران رقص های محلی ایران باشد. کاری ماندگار در تاریخ هنر پویای رقص های محلی ایران. ناظمی این رقص ها را گام های مردم سرافراز ایران می داند که درتاریخ پرفراز و نشیب خود برداشته اند.

1418-7

اکنون ناظمی چه می خواهد؟
او به همه دوستداران فرهنگ ایران درخواست می کند در امریکا هر جای این کشور پهناور که سراغ دارند که شهرداری و یا سازمان های فرهنگی در این کشور تالاری دراختیار او بگذارد تا جایگاه ارزشمندی از هنر ایرانیان برپا شود. جایی که همه پوشاک مردم ایران از هر تبار در آنجا برای همیشه به نمایش گذاشته شود وهمه سازهای ایرانی با تاریخچه آنها و هنرهای دستی و گوناگون ایران، و هم چنین کتابخانه ای  از هنرهای ایران در آنجا گرد آید. و سرانجام مرکزی بنام How Is How  شامل زندگینامه وآثار همه هنرمندان ایران بویژه آنهایی که درخارج از ایران زندگی می کنند.
ناظمی بسیاری از آنچه یاد شد را در سالهای گذشته گردآوری کرده است که قصد دارد آن ها را در تالار یا تالارها و ساختمانی گرد آورد تا زمانی که حتی یک ایرانی درامریکا باشد. اکنون او از همه هنردوستان برای یافتن چنین فضایی یاری می طلبد. هم چنان که همیشه می گوید با صددرصد درستی و صد درصد تلاش همه کارها شدنی است.
خوانندگان گرامی مجله جوانان درهرجاکه هستند و می توانند راهگشای این ایده ارزنده باشند، با مجله جوانان در لوس آنجلس تماس بگیرند که با امید و همدلی هم میهنان این مرکز برپا شود.

1418-8

1418-9

1418-10