1628-17

«عزت الله انتظامی» بازیگر قدیمی و پرتوان سینما، تیاتر و تلویزیون، در سن 94 سالگی در بیمارستان باهنر تهران با زندگی وداع گفت.

1628-15

انتظامی که سالها بود از درد شدید کمر و گردن رنج می برد در چند سال اخیر دست ازبازیگری کشیده و در منزل خود استراحت میکرد.
انتظامی که در 30 خرداد 1303 در تهران به دنیا آمد، از دانشکده هنرهای زیبا فارغ التحصیل شده و در سال 1332 (1953) برای تحصیل در رشته سینما و تئاتر به آلمان رفت و در کالج شبانه روزی فولکس هوخشوله در هانوفر تحصیلات خود را پایان داد و به ایران بازگشت.
انتظامی با فیلم های کلاسیک و ماندنی سینمای ایران چون: «آقای هالو»، «پستچی»، «گاو»، «ستارخان»، «صادق کرده»، قبل از انقلاب و فیلم های: «حاجی واشنگتن»، «گرند سینما»، «اجاره نشین ها»، «ناصرالدین شاه آکتور سینما»، «روز واقعه»، «خانه ای روی آب»، «هامون»، «ای ایران»، «بانو»، «روسری آبی»، «خانه خلوت»، «دیوانه از قفس پرید»، «گاو خونی»، «مینای شهر خاموش»،«آتش سبز»، «راه آبی ابریشم» و «40 سالگی» و بازی فراموش نشدنی اش در سریال «هزار دستان» ساخته علی حاتمی بعد از انقلاب درخشید. انتظامی در نمایش های مختلف از جمله: چراغ گاز، قایق سرنوشت. آخرین تمرین ریچارد سوم حضور داشت.
پرویز پرستویی بازیگر روز سینما درباره انتظامی نوشت:
عزت سینمای ایران رفت. روحش شاد و یادش گرامی، تسلیت به سینمای ایران.

1628-16

جوایز:
درکارنامه هنری انتظامی جوایز سیمرغ بلورین: بهترین بازیگر مرد نقش اول برای فیلم های گراند سینما و روز فرشته و سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش دوم برای : خانه ای روی آب و گاو خونی.
جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره بین المللی فیلم شیکاگو در سال 1971 برای فیلم «گاو»
جایزه ویژه هیئت داوران بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره سه قاره در سال 1991 برای گاو – تندیس بهترین بازیگر نقش دوم مرد جشنواره بین المللی فیلم درسال 2008 برای فیلم شب – برنده جایزه نقش اول و دوم از جشنواره فیلم فجر تهران.
در مراسم بزرگداشت او که در تالار وحدت برگزار شد و مراسم تشییع پیکر او تا قطعه هنرمندان بهشت زهرا، بسیاری از هنرمندان، بازیگران و نامداران ایرانی حضور داشتند.