1525-56

دو صفحه ماندگاران فرهنگ و هنر ایرانی، همانطور که پیش بینی می شد با استقبال و تائید خوانندگان مجله جوانان در سراسر جهان و همچنین نظر بسیار مثبت صاحبنظران روبرو شد.
این دو صفحه که به نادر چهره های برجسته فرهنگ و هنر، ادبیات و قلم تعلق دارد، باهمت یک پزشک متخصص و محبوب جامعه که عاشق هنر و فرهنگ ایرانی است گشوده شد. انسانی فروتن و وارسته که حتی برای این هدف، آتلیه عکاسی خود را دایر نموده و درحالیکه در جامعه امریکایی نه تنها بعنوان یک جراح و دندانپزشک حرفه ای و با تجربه شهرت دارد بلکه با نام «مانی» خالق تصاویر جاندار و زیبا و هنرمندی مبتکر شناخته شده است و خود هر بار تصاویری از این چهره های نامدار تهیه می کند تا در این صفحات جای گیرد.
در ضمن در تدارک برپائی یک شب سپاس از این هنرمندان با حضور صاحبنظران و یاران است تا لوحه های افتخار به آنها تقدیم کند و بقولی سهم خود را در زمینه فرهنگ و هنر ایرانی ادا نماید.
این هفته به دیدار شهبال شب پره، نوازنده آهنگساز، رهبر ارکستر و خالق و رهبر ده ها خواننده و نوازنده در طی سالها رفته ایم.

1525-57

شهبال شب پره يا به عبارت ديگر «پدر خوانده» موزيك راك و پاپ ايران در تاريخ ١٠آبان ١٣١٩ خورشيدى مطابق با ٢ نوامبر ١٩٤٠ميلادى در تهران در يك خانواده سرشناس و مرفه بدنيا آمد.
پدرش سرهنگ محمد شب پره از افسران سر شناس ارتش ايران و يكى از پايه گذاران تئاتر و سينماى ايران بود. نمایشنامه های بسیاری چون «بهلول دیوانه عاقل»، «گلهای مسموم»، «دختر آتش پرست»، «نزاع عزرائیل و شیطان»، «هارون رشید خلیفه عباسی»، «گدایان تهران» و…… اشعار و آهنگهاى بسيارى هم براى خوانندگان معروف آنزمان سروده وساخته است که زبانزد پیرو جوان بود. او سنتور را در حد حرفه اى مينواخت و بزبان روسی و فرانسه آشنائی داشت. مادرش، فروغ الزمان مظفری دبير رياضيات و ادبيات معروف ترين دبيرستانهاى تهران بود و جزو اولين بانوان ايرانى بود كه كشف حجاب را قبول كرد و سخنگوى بانوان افسران ايران شد او ساز تار را با مهارت مينواخت.
شهبال از شش سالگى در هنرستان عالى موسيقى كه در خيابان ارفع قرار داشت مشغول به آموختن موسيقى شد. در كلاسهای ويلون اقاى لئون گرگوريان و اقاى حشمت اله سنجرى در كلاس پيانوى مادام خسروى هرکدام 2 سال به آموختن پرداخت و بعد از آن به مدت ۵ سال در كلاس آقاى قريب به نواختن قره نى يا كلارينت پرداخت و بعد از اتمام كلاس يازدهم يك سال قبل از فارغ التحصيل شدن از هنرستان به انگلستان رفت تا به عنوان نماينده سينماى ايران در شهر ايلسترى انگلستان در شعبه استوديوى مترو گلدين ماير امريكا به تحصيل سينماتوگرافى بپردازد.
ولى شهبال عاشق موسيقى بود و دوست داشت زندگى خود را فقط با موسيقى بگذراند و با موسيقى به پايان ببرد. بعد از بازگشت از انگلستان به ايران از پدر اجازه خواست كه به هنرستان برگردد و به ادامه تحصيل موسيقى بپردازد.
عشق به نواختن سازهاى كوبه اى “پركاشن” او را به سوى استاد فريدون ناصرى برد وتا فارغ التحصیل شدنش از كنسرواتوار ایران به تمرين و آموختن ادامه داد تا خود به استادى رسيد و به عنوان تيمپانيست اركستر سمفونيك ايران انتخاب و استخدام شد و به نواختن سازهاى ديگرى چون ويبرافون، سيلوفون، ماريمبا و درامز به مهارت رسيد.

1525-58

شهبال در اركستر “جاز فولكلوريك فرهنگ و هنر”، اركستر مجلسى راديو تلویزيون ملى ايران، و اركستر باربد راديو بطور رسمى استخدام شد ولى هيچ كدام از اين فعاليتهاى هنرى او را از بنيان گذاشتن اولين گروه راك ايران باز نداشت و گربه هاى سياه ايران “بلك كتز” را در شيراز در سال ١٩٦٢میلادی پايه گذارى كرد و در تهران اولين اجراى زنده راك موزيك را در تنها كلاب آنوقت ایران “كوچينى” بروى صحنه برد و ادامه بى وقفه آنرا تا امروز با نامداران موسيقى راك و پاپ كه يا با بلك كتز همكارى كردند ويا از همين گروه برخواستند و به اوج معرفيت ومحبوبيت رسيدند ادامه داده. خوانندگانى چون تورج معينى آزاد، استيو ارنادف، فرهاد مهراد، شهرام شب پره، ابى حامدى، هاد ويگر، پيروز پاينده آزاد، كامران و هومن، كاميار، سمى بيگى و ادى اتار و ايدين يوسفى و اكنون با ادوين خواننده جديد ادامه ميدهد.
و ناگفته نماند كه اولين گروه بانوان ايران بنام سيلوئت با مهرانا ، شهرزاد سپانلو و شرى و دومين سيلوئت با سپيده، تهمينه و ليلى و اولين گروه پنج نفره پسران ايران “جونيرز فايو”. و اولين گروه دختر و پسر “شى با هى” با مهرانا و فريبرز و اولين گروه دو خواهر بنام “دوئت” با “مرواريد و مارال از ديگر ابتكارات و ساخته هاى اوست.
و البته نبايد فراموش كرد كه بيشتر از ١٤٠ نوازنده، تنظيم كننده ارزنده ايران با اين گروه همكارى داشته ويا از عضوهاى دائم آن بوده اند كه هر كدام از بزرگان رشته خود بوده و هستند چون اندرانيك اساتوریان، شهرداد روحانى، ناصر چشم آذر، حسن شماعى زاده، بيژن قادرى، ديويد بتسامو، رامين زمانى، شوبرت اواكيان و پرویز بزمی پور و…
شهبال دو برادر و يك خواهر دارد كه همه به انواع مختلف با موسيقى در ارتباط بوده اند كوچكترين برادرش شهرام شب پره كه چهره برجسته موزيك پاپ ايران است همچون خودش محبوب ٣ نسل است. برادر ديگر او شهنام كه بعد از شهبال است اولين گيتاريست و پيانيست گروه بلك كتز بوده و شهناز تنها خواهر آنها پيانو را در كنسرواتوار اطريش فرا گرفت.
گلنار همسر شهبال، چندین سال رئیس دفتر مدیر عامل و رئیس تشریفات و گل آرائی تالار رودکی بوده و یکی از سرشناسترین دیزاینرهای گل در امریکا میباشد و تنها دخترش ملودی که عشق اوست.
اين فقط نگاهى كوتاه و چکيده اى از كارنامه هنرى و زندگى پر ثمر هنرمنده ارزنده و تكرار نشدنى كشور ايران شهبال شب پره است. به اميدآنكه هنرمندانى همچو او بازهم در آسمان هنر ايران بدرخشند!!

1525-60

1525-62

1525-66

1525-64

1525-65