1327-23

 

1327-22

در زندگی مواردی است که نمیشود از آن اجتناب کرد، همه ما روزی بدنیا می آئیم و روزی با این دیار وداع میکنیم، ما ایرانیان پس از کوچ خواسته و نا خواسته درکشوری سکنی گزیده ایم که مهد قانون است. و ما در این کشور در زمان زندگی و چه حتی برای وداع با زندگی می بایست موارد قانونی  را رعایت کنیم و از پیش برنامه ریزی کنیم تا در نبودمان بستگانمان  که آنان را با تمام وجود دوست می داریم دچار مشکل و پستی و بلندی های قانونی نشوند.1327-24
به گفتگو می نشینیم با دو شخصیتی که در زمینه های گوناگون و درکنار هم فعالیت می کنند تا به ایرانیان گوشزد کنند که با برنامه ریزی و دوراندیشی پیشروند و ولوگوی کاری آنان این است: «آرامش خاطر وطول عمر در سایه دوراندیشی» پیام 1327-25درخشان وکیل رسمی دادگاههای کالیفرنیا که ایرانیان را در خصوص تنظیم وصیت نامه و تراست و استیت پلنینگ Estate Planning راهنمایی می کنند و شان صداقتی از طرف ایدن مموریال پارک که افراد را در خصوص برنامه ریزی قبلی و به موقع راهنما هستند و بزودی نیز درتدارک برپایی سمینار رایگانی در المپیک کالکشن(Olympic Collection) در پنج شنبه 29نوامبر هستند.
از جناب شان صداقتی در خصوص پیشینه فعالیت هایشان جویا می شوم:
شان صداقتی: من در رشته اقتصاد تحصیل کرده ام وفارغ التحصیل شدم و 32 سال است که لایسنس «Real Estate Broker» تگزاس را دارم و حدود 20 سال است که Real Estate Broker در کالیفرنیا هستم. درحدود 17 سال پیش، من به یکی از سازمان های غیر انتفاعی لس آنجلس در خصوص فروش زمینهای آرامگاه کمک می کردم و از آنجا بود که همکاریم با ایدن مموریال پارک آغاز شد. در طی همکاریم با ایدن مموریال پارک تجربیات تلخی را از سوی کسانی که برنامه ریزی از پیش نکرده بودند شاهدبودم. اصولا ما ایرانیان وقتی آن اتفاق برای یکی از اعضای خانواده امان می افتد و از دنیا می رود اگر برنامه ریزی قبلی نکرده باشیم دچارمشکل شده و با کارمندان آرامگاه ها درگیر می شویم چرا که برطبق باور دینیمان چه مسلمان باشیم چه کلیمی و… این مراسم باید هرچه سریعتر انجام شود در حالی که اگر برنامه ریزی قبلی صورت نگرفته باشد. این کار مراسم خاص خودش را دارد و وقت گیر است آنهم برای بازماندگانی که در شرایط روحی خوبی قرار ندارند. و یا اینکه  شاهد بودم جوانانی که بستگان خود را از دست داده بودند و سرگردان بودند و درکنار آفیس نشسته و معطل میشدند و پرداخت هزینه برایشان یکجا امکان پذیر نبود. چرا که وقتی این اتفاق می افتد شما باید یکجا هزینه را پرداخت کنید و در آن زمان است که چون خود شخص برای خود از قبل تصمیم نگرفته است خانواده بدلیل اینکه نظرات مختلفی دارد دچار مشکل با یکدیگر می شوند و اختلاف سلیقه پیدا می کنند. در صورتی که در آن زمان خانواده شخص احتیاج به آرامش و همبستگی دارند.
پس بهتر آن است که قبلا خودمان با صبر و حوصله آن چه خودمان دلمان می خواهد و جایی که مورد نظرمان است را برای خانه ابدیمان انتخاب کنیم. این بود که با پیشنهاد شرکتی معتبر بنام SCI که بیش از 1800 آرامگاه در مناطق مختلف آمریکا و کانادا دارند من مامور شدم که به ایرانیان آگاهی دهم که برنامه ریزی از پیش داشته باشند.
آقای صداقتی چه تفاوتی وجود دارد چنانچه شخص از قبل برنامه ریزی کند وخود برای کارهایش با دوراندیشی اقدام کرده باشد، (چه از لحاظ مالی چه از لحاظ وقت وآرامش خاطر)؟
شان صداقتی : غیر از آنکه بچه ها وبستگان خیالشان از این بابت راحت است و فقط لازم است یک تلفن کرده و این مسئله را اطلاع دهند بقیه کارها توسط آرامگاه انجام میشود و همچنین وقتی از قبل این کارها انجام شده وبابت آن اقدامی صورت گرفته است هزینه کمتری باید پرداخت شود و قیمت ارزانتر است ولی وقتی این اتفاق می افتد و برنامه ریزی از قبل صورت نگرفته شما باید به قیمت روز و تمام وکمال هزینه آرامگاه را پرداخت کنید.
همچنین چنانچه شما از قبل و با برنامه ریزی این کار را انجام دهید می توانید محل مورد نظر خود را بصورت قسطی خریداری کنید و در ابتدا پیش قسط ناچیزی پرداخت کنید و در بعضی از لوکیشنها حتی شما در مدت چند سالی که هزینه و اقساط را پرداخت می کنید بهره ای نمی پردازید. همانطور که می دانید لوگوی ما و جمله ای که در کارهایمان سرلوحه گفتارمان است این است «آرامش خاطر وطول عمر در سایه دوراندیشی». یعنی بطور کلی1327-26 وقتی ما این کار را از قبل انجام می دهیم مسئولیتی را از شانه خود و در آینده از شانه بستگانمان برداشته ایم.
جناب  شان صداقتی در خصوص برنامه درپیش در المپیک کالکشن پنج شنبه 29 نوامبر برایمان توضیح بدهید.
بسیار مهم است که دوستان که سئوالات شخصی دارند و علاقمند به آگاهی منجمله در خصوص برنامه ریزی از پیش هستند و در ضمن در خصوص قوانین حقوقی علاقمند به آگاهی کامل هستند در این سمینار رایگان شرکت کنند. بسیار خوشحالم که در مدت زمانی که در جامعه ایرانی در این خصوص فعال بوده ام مردم با من تماس می گیرند و استقبال بسیار می کنند چراکه ما ناگزیریم از پیش این برنامه ریزی را انجام دهیم. و سخنان من تلنگریست که به پیش زمینه ذهنی آنان تا بیدار شوند و به فکر باشند و از خرافات بدور باشند چرا که در کشوری زندگی می کنیم که همه چیز احتیاج به برنامه ریزی دارد.
***
حال می نشینیم پای صحبتهای دکتر پیام درخشان وکیل رسمی دادگاههای کالیفرنیا و فدرال که کمپینی را به همراه آقای شان صداقتی برای آگاه ساختن جامعه ایرانی براه انداخته اند.
دکترپیام درخشان با تشکری فراوان از وقت شما سپاسگزار میشوم درخصوص Estate Planning برای ما توضیح بفرمائید.
دکتر پیام درخشان: در امریکا و کالیفرنیا وایالات دیگر امریکا فوت کردن جزوقانون پروبیت می شود به همین دلیل افرادی که بالای 18 سال هستند باید برای خودشان Estate Planning  داشته باشند که می توانند بصورت وصیت نامه و یا بصورت Living Trust باشد. و شخصی که بدون آن دوباشد وفوت کند دادگاه و قانون بر طبق جدولی که مقرر شده است اموال را در بین ورثه تقسیم می کنند. و به همین دلیل است که ما همیشه  پیشنهاد می کنیم که وصیت نامه و یا Living Trust داشته باشید.
و اما درکالیفرنیا وصیت نامه دارای مورد مهمی است و آن اینکه اگر اموال شما بیش از 150 هزار دلار باشد ما باید دوباره بر گردیم در دادگاه پروبیت و باید این پرونده توسط قاضی مورد بررسی قرار گیرد وهزینه زیادی را در بر می گیرد و چنانچه شما به دادگاه پروبیت بروید در لس آنجلس بطور مثال برای رسیدگی به مورد شما بین 12 تا 16 ماه این بررسی بطول خواهد انجامید. و نکته دیگری که بسیار حائز اهمیت است این است که وکیلی که در این خصوص کمک می کند حق الزحمه اش پورسانتاژی است از وصیت نامه و میزان آن بدون تغییر است و شما نمی توانید میزان آنرا کم وزیاد کنید.
دکتر پیام درخشان حال بفرمائید مزایای Living Trust چیست؟
دکتر پیام درخشان : بهترین راه در کالیفرنیا داشتن Living Trust است که بصورت یک Contract است ولازم نیست آنرا در دادگاه مورد بررسی قرار داد و مهم آنکه مثل پروپیت لازم نیست خرج زیادی بابتش انجام داد و بعد از فوت شخصی که Living Trust دارد خیلی راحت اموال تقسیم می شود.
دکتر درخشان از وجوه دیگر Estate Planning بفرمائید؟
ما وکلا وقتی از Estate Planning صحبت می کنیم منظورمان فقط وصیت نامه و تراست نیست، چرا که ایندو  فقط بعد از فوت کمک رسان هستند و تا قبل از فوت این مدارک کارایی ندارند حال باید به این فکر کرد که تا پیش از فوت افراد ممکن است بدلیل بیماری و یا بالا رفتن سن و یا موارد دیگردر زمان حیاتشان کارآیی خود را از دست داده و قادربه فکر کردن وتصمیم گرفتن ویا عمل کردن به کارها را نداشته باشند و اینجاست که شما فردی را از پیش تعیین می کنید و به آن وکالت میدهید تا بجای شما حق امضا داشته باشد و تصمیم گیرنده باشد.
دکتر درخشان درخصوص پرداخت مالیات پس از فوت توضیح بفرمائید و اینکه چگونه می شود از پرداخت آن مبرا شد؟
درامریکا در پوشش قوانین IRS فوت کردن شامل پرداخت مالیات می شود ولی درحال حاضر تخفیفهای ویژه قائل شده اند و بطور مثال در سال 2012 پرداخت مالیات برحسب دارایی شخص بیش از پنج میلیون دلار است، یعنی شخص می تواند تا پنج میلیون دلار بین ورثای خود تقسیم کند بدون پرداخت مالیات، و درحال حاضر پس از 2012 و از سال 2013 این میزان به بالای یک میلیون دلار خواهد رسید، که خوب قاعدتا شامل افراد بیشتری برای پرداخت مالیات پس از فوت می شود، چون میزان آن کاهش یافته است. و در اینجاست که تراست نقش اساسی بازی میکند و آن تراستی که برای خانواده  درست کرده ایم می توان آن پول را در آن تقسیم کرد و بعد تا آنجایی که قوانین اجازه میدهد مالیات را کم کرده و از بین برد. درحالیکه با وصیت نامه نمی شود این کار را انجام داد.
دکتر درخشان درخصوص افرادی که جوان هستند و فرزندان زیر هیجده سال دارند چه پیشنهادی دارید؟
داشتن Estate Planning برای کسانی که فرزندان زیر هیجده سال دارند بسیار حیاتی و مهم است چرا که چنانچه خدایی نکرده مادر و پدر هر دو بطور مثال در تصادف از بین بروند، چه اتفاقی برای کودکان و فرزندان زیر 18 سال میافتد و چه کسی عهده دار مسئولیت آنان می شود و یا بقولی قیم آنان می شود و یا اینکه چه فردی تراستی مالیاتی آنها خواهد بود که پولیکه به آنها میرسد چگونه خرج زندگی و تحصیلات آنها شود. و برای جوانان که فرزندان زیر هیجده سال دارند این دوراندیشی بسیار مهم است چرا که حادثه خبر نمی کند.
با سپاس فراوان دکتر درخشان و با آرزوی آنکه جامعه ایرانی  این موارد حیاتی و مهم را مد نظر قرار دهند.
من هم سپاسگزار از خوانندگان مجله جوانان هستم و از آنان دعوت می کنم که در 29 نوامبر به المپیک کالکشن تشریف بیاورند تا بطور کامل در خصوص موارد قانونی  چون وصیت نامه  تراست و Estate Planning اطلاع کسب کنند چرا که با تلفن هایی که به دفتر من میشود و سئوالاتی که از من میشود دریافته ام که افراد بسیاری هستند که در این خصوص احتیاج به یادگیری و کسب اطلاعاتند.