مصاحبه شبكه تلويزيوني

 NBCبا امیر، طراح مبتكر ايراني‌ درباره طرح لباس پرزيدنت اوباما در شوي اوپرا

‌در شبكه NBC‌ در برنامه EXTRA برنامه هاليوود اينترتيمنت درباره فعاليت هاي
 30‌ ساله امير طراح برجسته ايراني با او مصاحبه اي بعمل آمد و درباره طراحي جديد
 لباس پرزيدنت اوباما كه دوشنبه گذشته در شوي اپرا وينفري پوشيده بود با او سخن گفتند

sharheroye_jeld_1.2

امير طراح برجسته بين المللي، طراح خلاقي كه هميشه به ايراني بودن خود مي‌نازد، اينروزها در محافل و رسانه هاي امريكايي، مورد بحث است، چرا كه لباس هاي جديد پرزيدنت باراك اوباما را طراحي كرده است.
>امير< در اين زمينه سوابق درخشاني دارد، او براي 4‌ رئيس جمهور امريكا، پرزيدنت ريگان، پرزيدنت جورج بوش پدر، پرزيدنت كلينتون و اينك پرزيدنت اوباما، لباس طراحي كرده است.
امير را جامعه ايراني هميشه بخاطر بيل بوردهاي نوروزي اش ستوده است، نسل جوان به او افتخار كرده است، چون از حدود 30‌ سال پيش، با افراختن بيل بوردهاي نوروزي، هر بار به بخشي از تاريخ2500‌ سال شاهنشاهي ايران و به آنها كه در تاريخ و سربلندي ايران و ايراني نقش داشته‌اند پرداخته است.sharheroye_jeld_1.3
امير زماني بيل بوردها را آغاز كرد كه جامعه ايراني زير بمباران تبليغات منفي رسانه هاي امريكايي بود، روزگاري كه بخاطر گروگان هاي امريكايي، بسياري هويت خود را پنهان مي‌كردند وخود را ايتاليايي، يوناني و … معرفي ميكردند. در آن سالهاي تاريك جامعه ايراني بود كه امير با برافراشتن بيل بوردها، سمبل هايي از پرچم سه رنگ شيرو خورشيد، پادشاهان ايراني، چراغ هاي غرورآميز تاريخ و فرهنگ ايران را روشن كرد و چشم ها را خيره نمود.
امير همزمان با طراحي لباس پرزيدنتها و پادشاهان، بازيگران برجسته جهاني، سناتورها و ‌شخصيت هاي سرشناس،گام هاي تازه اي براي شناساندن جامعه ايراني برداشت.
هفته قبل وقتي در جريان طراحي لباس پرزيدنت اوباما قرار گرفتيم، با امير مصاحبه‌اي تازه تدارك ديديم چرا كه باز هم همه توجهات را به جامعه ايراني جلب نمود.
مي‌پرسيم ماجراي طرح لباس هاي جديد پرزيدنت اوباما از كجا مي‌آيد، با توجه به اينكه سابقه طراحي هاي شما را براي رئيس جمهورهاي سابق مي‌دانيم؟
مي‌گويد: دوستي ديرينه و 25‌ ساله من با سناتور جورج ميچل كه سالها رهبر اكثريت سنا در زمان پرزيدنت ريگان و پرزيدنت بوش پدر و پرزيدنت

sharheroye_jeld_1.4

 كلينتون بود، اين مسير را هموار كرد، همانطور كه ميدانيد سناتور جورج ميچل اينك چرمن ديسني است وهمچنين حيطه كارش در ABC‌ وESPN است،حدود يك سال ‌و نيم پيش پرزيدنت اوباما از ايشان دعوت كرد تا براي صلح ميان اسرائيل و  فلسطين و اصولا كشورهاي عربي اقدامات خود را آغاز كند كه ديديم چقدر ثمربخش و كارساز بود، چون جورج ميچل يك سياستمدارsharheroye_jeld_1.5 كاركشته و توانا با ديدي جهاني است. رفت وآمد جورج ميچل به كاخ سفيد، كنجكاوي پرزيدنت اوباما را در مورد لباس هايي كه به تن داشت بر مي‌انگيزد و سناتور توضيح مي‌دهد كه امير آنها را طراحي كرده و حدود 8‌ سال نيز براي پرزيدنت كلينتون  و دو رئيس جمهور آمريكا طراحي كرده است.
بدنبال آن بود كه پرزيدنت علاقه نشان داد و جورج ميچل از من دعوت كرد تا به اتفاق به كاخ سفيد برويم و من لباس هاي او را طراحي كنم كه همه شاهد بودند اين لباس دوشنبه گذشته در برنامه فينال اوپرا وينفري، كه پرزيدنت اوباما و همسرشان و هيلري كلينتون وزير امور خارجه حضور داشتند پوشيده شد. اين يك برنامه ويژه بود، چون درواقع آخرين برنامه اپرا در اين شبكه بود، چون در زمان كانديدايي پرزيدنت، ايشان را خيلي حمايت كرده بود، پرزيدنت با ميل در اين برنامه حضور يافته بود و بخت با من يار بود، چون لباس طراحي مرا پوشيده بود كه مورد توجه رسانه هاي مختلف قرار گرفت.
اين لباس از پارچه مخصوص پشمي
180 Super‌ سرمه اي با كراوات مخصوص خودش طراحي و دوخته شده بود و البته در بسته هاي مخصوص زيبا براي پرزيدنت فرستاده شدكه بسيار از بسته بندي، هماهنگي لباس، رنگ و دوخت و طرح آن خوش‌شان آمده بود.
من در برخورد با پرزيدنت به چند نكته پي بردم، يكي به ساده وبي آلايش بودن شان و بعد به شخصيت واعتبار جهاني جورج ميچل كه به دوستي اش افتخار مي‌كنم.

 

بيل بوردهاي نوروزي و تبريك نوروزي از سوي شخصيت ها

sharheroye_jeld_1.16

امير درباره بيل بوردها مي‌گويد من با همه عشق و مهري كه به سرزمينم ايران دارم، اين قدم را برداشتم ضمن اينكه از همان سالهاي دور،وقتي تام برادلي شهردار لوس آنجلس بود، من او را در جريان نوروز ايراني وسنت هاي ديرين گذاشته و تا آنجا كه تام برادلي رسما نوروز را به ايرانيان تبريك مي‌گفت، يادم هست در ديدار با شهردار به زبان فارسي نوروز را تبريك مي‌گفتم و ايشان هم با فارسي جواب مي‌داد و ديديم كه دامنه اين تبريك ها و  رسميت شناختن نوروز به كاخ سفيد هم راه يافت.

sharheroye_jeld_1.6

من از آن روزهاكه خيلي ها هويت ايراني شان را پنهان مي‌كردند، تا امروز كه دوباره شأن ايراني مشخص شده است من همه ساله با بيل بوردها هم به سنت ديرين چند ساله مان ارج گذاشتم و هم هربار از يك شخصيت تاريخي قدرداني كردم و درحقيقت هربار با هدف خاص،اين بيل بوردها برافراشته شد.

sharheroye_jeld_1.7

درجريان بوديم كه در طي سالهاي اخير علاوه بر طراحي لباس براي شخصيت هاي سياسي و رهبران، براي بازيگران نامدار سينما هم لباس طراحي كرديد كه از كاري گرانت ، تا لري كينگ و براي بازيگران فيلم هاي Ocean‌ ، كه از
 11 Ocean‌  شروع شده تا 13 Ocean‌  رسيد، آيا براي فيلم تازه اين سري، هيچ لباسي طراحي مي‌كنيد؟
– خوشبختانه همه ساله از من دعوت شده تا براي بازيگران برجسته اين سري فيلم ها چون جورج كلوني، بردپيت، اندي گارسيا، مت ديمون و … لباس طراحي كنم و براي ردكارپت نيز دعوت شده ام. امسال هم براي 14Ocean‌ درحال طراحي لباسهايي هستم كه بزودي از طريق مجله جوانان، اطلاعات دقيق تري را به اطلاع ميرسانم.

 

 

 

sharheroye_jeld_1.17