1614-51

1614-52

دکتر قافله باشی سرپرست مرکز خدمات آموزشی همراه در لوس انجلس است. ایشان فارغ التحصیل رتبه اول رشته فیزیک از دانشگاه تهران هستند، ادامه تحصیلات ایشان دردانشگاه معروف کرنل امریکا بوده که موفق به دریافت مدرک فوق لیسانس، دکترا، و فوق دکترا از این دانشگاه شدند. بعد از اتمام تحصیل بلافاصله به ایران برگشتند و به سمت استاد و سرپرست دانشکده مهندسی متالورژی در دانشگاه صنعتی شریف مشغول بکار شدند. مدت چهار سال است که با کمک سایر اساتید، در فراهم کردن امکانات لازم را برای ادامه تحصیل دانشجویان ایرانی درامریکا فعالیت دارند . بیش از یک دوسال است که دامنه فعالیت خود را گسترش داده و علاوه بر امریکا همزمان هم از دانشگاه های معتبرکشور کانادا اقدام بدریافت پذیرش میکنند.
• آیا امکان ادامه تحصیل در کشور امریکا با توجه به قوانین جدید مهاجرت این کشور وجود دارد؟
– برخلاف شایعات موجود، قوانین مهاجرت برای ادامه تحصیل در امریکا تغییر نکرده است. بنابراین کنسولگری امریکا اجازه ندارد که بدون دلیل ویزای ورود دانشجویان ایرانی را رد کنند. مرکز ما مدارک لازم برای دریافت و یزای تحصیلی را در اختیار دانشجویان قرار میدهد که بتوانند مطابق قانون، ویزای ورود به امریکا و کانادا را دریافت کنند. با داشتن بیش از ۲۵ سال تجربه در تحصیل و تدریس در امریکا واگاهی از امکانات موجود در امریکا و کانادا، با کمک همکاران توانسته ایم پذیرش همراه با ویزای ورود، عده کثیری از دانشجویان ایرانی را دانشگاه های معتبر امریکا و کانادا را دریافت کنیم.
• مزایای ادامه تحصیل در امریکا با مقایسه با سایر کشورهای پیشرفته جهان چیست ؟
– تعداد دانشگاه های معتبر جهان 26000 است که بیش از شش هزار آنها در امریکا است. تعداد 6۱ دانشگاه این کشور جزو بهترین صد دانشگاه های جهان است. بودجه آموزش عالی این کشوربیش از یک و نیم ترلیون دلاراست . در حال حاضر بیش از هشصد هزار دانشجوی خارجی در امریکا مشغول به تحصیل هستند واکثرا از کمک های مالی ضمن تحصیل این کشور برخوردارهستند. امریکا در علم، صنعت و تکنولوژی، رتبه اول جهان وکشور کانادا دوم است.
• بیش 90 از درصد از دانشجویان ایرانی نگران پرداخت هزینه تحصیل در امریکا هستند و بدون دریافت کمک های ضمن تحصیل، قادر به ادامه تحصیل در خارج از ایران نیستند. لطفا دراین مورد اطلاعات بیشتری در اختیار دانشجویان قراردهید.
– درمقطع لیسانس دریافت کمک های مالی برای دانشجویان خارجی در امریکا محدود است. دانشجویان از طریق کار در داخل دانشگاه و 3 ماه کار در تابستان در خارج ازدانشگاه، قسمتی از هزینه ها را فراهم میکنند. صدها سازمان کمک رسانی در امریکا موجود است که به دانشجویان کم درآمد خارجی کمک های مالی بلا عوض پرداخت میکنند. در مقطع فوق لیسانس، کمک های مالی ضمن تحصیل از طرق مختلف بیشتراست، حدود 33 درصداز دانشجویان کمک های تحصیلی بصورت کمک مربی آموزشی و یا پژوهشی دریافت میکنند که شامل پرداخت کل هزینه تحصیلی است. درمقطع دکترا، بیش از95 درصد از دانشجویان کمک های مالی بصورت کمک مربی آموزشی و یا پژوهشی دریافت میکنند که کلیه هزینه های تحصیلی آنها پرداخت میشود.
البته دریافت پذیرش از دانشگاه های معتبر که به دانشجویان خود کمک های مالی بصورت کمک مربی آموزشی و پژوهشی پرداخت کنند منوط به داشتن نمرات قابل قبول در آزمون های TOEFL ،IELTS ،GRE، و داشتن معدل ۱۵ به بالا است. دانشگاه های معتبر در امریکا موجود است که درمقطع فوق لیسانس بدون آزمون GRE پذیرش صادر میکنند، ولی در مقطع دکترا داشتن آزمون GRE، اجباری است.

1614-53

• آخرین سوال مشترک در مورد چگونگی انتخاب دانشگاه و رشته تحصیلی در امریکا است.
– انتخاب دانشگاه معتبر و مناسب، و رشته تحصیلی های مورد نیاز آینده در کشورهای پیشرفته از مهمترین بخش خدمات مرکز ما است. من با کمک همکاران، و با استفاده از تجربه طولانی و داشتن آمار از دانشگاه ها ی معتبر، چند دانشگاه از میان هزاران دانشگاه موجود در امریکا، که از هر لحاظ مناسب با شرایط دانشجو باشند را انتخاب میکنیم . آمار رشته های مورد نیاز ۲۰سال آینده، در امریکا، وکانادا را بطورمرتب ازسازمان های دولتی و مراکز صنعتی این دوکشور دریافت میکنیم وازکمبود افراد ماهر در رشته های مختلف اگاه هستیم. برای مثال، مراکز صنعتی، علمی و تحقیقاتی در امریکا و کانادا، به فارغ التصیلان ماهر درکامپیوتر (نرم افزار، سخت افزار، روباتیک وکاربردهای کامپیوتر) اکنون و در آینده، بیشترین نیاز را دارند.
• لطفا اطلاعات لازم در مورد امکانات موجود در کشور کانادا برای ادامه تحصیل دانشجویان ایرانی را در اختیار علاقمندان قرار دهید.
– سطح تحصیل در کانادا مانند امریکا است. هفت دانشگاه در کانادا جزو بهترین صد دانشگاه جهان است. مساحت کانادا دوازده برابر ایران و جمعیت آن نصف جمعیت ایران است. کانادا کوشش میکند که با جلب نیروهای جوان و ماهر از سراسر جهان، کمبود جمعیت را جبران کند. هزینه تحصیل در کانادا بمراتب کمتر از امریکا و کمک های ضمن تحصیل در کانادا بیشتر از سایر کشورها است. پذیرش شرطی (بدون داشتن آزمون زبان و یا بانمرات پایین) هم صادر میکنند و مشکلی در اخذ ویزای ورود ایجاد نمیشود . اکثر دانشگاهها برنامه کوآپ (CO-OP Program) دارند که اجازه میدهد دانشجویان در مراکزی که دانشگاه معرفی میکند سه ماه کار در رشته خود و نه ماه در دانشگاه تحصیل کنند. دانشجویان علاوه بر کسب تجربه در رشته خود با دریافت حقوق سه ماه کار، مخارج تحصیلی خود را فراهم مینمایند. درمقطع فوق لیسانس داشتن آزمون GRE جزو شرایط پذیرش اکثر دانشگاه معتبر این کشور نیست.
کانادا به دانشجویان خارجی که از دانشگاه های این کشور فارغ التصیل شده اند، اجازه 3 سال اقامت، همراه با اجازه کار را میدهد، که در این فرصت متقاضیان بتوانند در مراکز مختلف این کشور استخدام و اقامت دائم کانادا را دریافت کنند. بعد از آمدن به امریکا ویا کانادا، تغیر رشته و تغیر دانشگاه به راحتی انجام پذیر است.
درخاتمه تاکید میکنم که انتخاب مشاوران آگاه به امور آموزش عالی در امریکا و کانادا، کلید موفقیت شما در ادامه تحصیل در این دو کشوراست. جهت دریافت اطلاعات بیشتر با مرکز ما تماس بگیرید:

Dr. Mehdi Ghafelebashi;
President of Hamrah Educational Services
www.hamrah-edu.us
Tel :1(310) 699-2859
Address: 1388 Westwood Blvd. Suite 203, Los Angeles, California 90024

1614-54