1725-49

1725-55

مهداد زندکریمی آهنگساز، ترانه‌سرا و تنظیم کننده و تهیه‌کننده صاحب سبک موسیقی پاپ ایران در تهران متولد شد و تا سن هشت سالگی در ایران زندگی کرد. برای مدت سه سال با خانواده در آلمان غربی زندگی کرد و پس از بازگشت به ایران، سال ۱۳۵۸ به انگلستان مهاجرت کرد.ضمن تحصیل در لندن، مشغول به فراگیری نوازندگی ارگ، گیتار، آهنگسازی و ترانه سرایی بود.
مهداد نوه ارشد محمد شب‌پره، آهنگساز، ترانه‌سرا و یکی از بنیان‌گذاران سینما و تئاتر ایران است. از آنجایى که خانواده نزدیک او شهبال شب پره شهرام شب پره شهنام شب پره(از اولين اعضاى گروه بلك كتس در ايران) و شهناز شب پره مادر مهداد (فارغ التحصيل كنسرواتوار پيانو از آلمان) همه در رشته موسيقى فعاليت دارند، به نوعى علاقه و استعداد او در موسیقی موروثی است.
وی پس از دریافت مدرک مهندسی مکانیک از انگلستان، دوره تخصصی برنامه‌ریزی ماشین آلات صنعتی و رباط را به اتمام رساند.
در همين مدت، فراگیری زبان فارسى را در انگلستان ادامه داد و موفق به دريافت مدرك مطابق بافوق ديپلم در ادبيات فارسى گرديد. الفبای موسیقی را با استفاده از کتاب و با تلاش خود فراگرفت و در برخی از موارد از خانواده خود بخصوص شهبال شب پره و‌محمد اوشال برای بهبود کمک میگرفت. در ضمینه ترانه سرایی و آشنایی با دستگاههای موسیقی ایرانی راهنما و استاد او‌ محمد شب پره بود.
در زمینه مشاورت مالی نیز با اخذ مدرک ChFC و CLU به عنوان مشاور مالی ثبت شد.

نوازندگی سازهای کیبورد، گیتار، درامز
در دوره نوازندگی در انگلستان، در رویال آلبرت هال و همرسمیت پاله لندن به همراه ارکستر بزرگ به رهبری فرنوش بهزاد با هنرمندان نامی شهرام شب پره، شهره صولتی و مرتضی برجسته برنامه اجرا کرد.
وی در سال ۱۹۸۷ میلادی با مهاجرت ایالات متحده آمریکا ساکن لس آنجلس شد و به دعوت شهبال شب پره به عنوان نوازنده كيبور اول وارد گروه بلک کتس شد و به رهبری شهبال شب پره به همراهى دیوید بتسامو، پیر نقلی و پیروز پاینده آزاد اولین گرو بلک کتس خارج از ايران در سال ۱۹۸۷ در امریکا شکل گرفت.
در سال ۱۹۸۸ اولین کار حرفه ای خود را در زمینه آهنگسازی، ترانه سرایی و تنظیم ارکستر با موری کرمی خواننده جدید در آلبوم کلام عشق شروع کرد. در این آلبوم سه تنظیم و دو ترانه و آهنگ از ساخته های او جای دارد. این آلبوم در سال ۱۹۸۹ از طرف شرکت ترانه به بازار عرضه شد.
آشنايى با برنامه ريزى كامپيوتر، به او توانايى تنظيم اركستر و سازهاى الكترونيك را با كامپيوتر از طريق استفاده از MIDI را داد كه در زمان خود نحوه جديد ضبط آهنگ ها بود. اين روش چند سال بعد در بين تنظيم كننده هاى ديگر ايرانى، متداول شد.
تنظيم آهنگ نامهربون برای فتانه، اصفهان برای معین و باز سازی آهنگ محلی زینو برای فرزین نام او را به عنوان تنظیم کننده جوان و صاحب سبک در میان هنرمندان لس انجلس كرد. نكته جالب كار او ساختن پيش درآمد و يا اورتور مخصوص به خود و متفاوت بر روى اين آهنگها بود كه ربطى به سازنده آهنگ نداشت.
در اوایل سال ۱۹۹۱، با عرضه آهنگ دل ای دل با صدای لیلا فروهر در آلبوم هدیه پخش شرکت کلتکس، به دلیل نوآوری در ریتم شش هشتم سبک جدیدی را در موسیقی پاپ ایرانی ارائه داد که نظیرش قبل از آن تاریخ در هیچ آهنگی نبود و این ریتم به عنوان “ریتم مَدى” كه نام مستئار او در ميان دوستان هست در ميان علاقمندان اين سبك شناخته شد. در سالهاى بعد با ليلا فروهر در آلبومهاى شانس و تپش همكارى كرد.
در ادامه كار هنرى در سال ١٩٩٤ اولين آلبوم نوش آفرين در امريكا را با نام دختر شاه پريون تهيه كرد كه چهار آهنگ، ترانه و تنظيم از كارهاى او بود. اين آلبوم از طرف شركت ملودى پروداكشن پخش شد.

1725-53

موفقيت اين آلبوم باعث همكارى با شيلا خواننده نو پا در سال ١٩٩٥ شد. آلبوم تلخ و شيرين نخستين آلبوم شيلا بود كه از طريق شركت موسیقی MZM كه متعلق به خود مهداد بود پخش شد. آلبوم هاى دوراهى با صداى شهرام شبپره و يك عشق با صداى طوفان نيز دو آلبوم ديگر بود كه توسط مهداد تهيه و از همين شركت روانه بازار شد.

کناره گیری از دنیای هنر
از سال ۱۹۹۷ پس از واگذار کردن شرکت MZM، برای مدت ۲۳ سال به خواسته خودش از دنیای موسیقی کناره گرفت و آثاری را که در این مدت ساخته بود، منتشر نکرد. در این مدت کار روزانه خود را که برنامه ریزی مالی بود همچنان ادامه داد و هنوز هم در همان حرفه اشتغال دارد.

بازگشت به دنیای هنر
مهداد در سال ۲۰۱۹ دوباره تصمیم به منتشر کردن آثار موسیقی خود گرفت.
وی هم‌اکنون با تأسیس گروه ریموت ملودیز دوره جدید فعالیت موسیقی خود را با انگیزه حمایت از جوانان مستعد ایرانی در سراسر دنیا آغاز نموده. اولین اثر جدید او با نام بهار خانوم به مناسبت عید نوروز ۱۳۹۹ در شبکه های تپش و دیگر شبکه های معتبر خارج از کشور پخش شد كه هنرمندان ايرانى ساكن چهار قاره جهان در آن شركت كردند.
علاوه بر تأسیس این گروه، در این دوره فعالیت، همکاری با چندین خواننده سرشناس ساکن لس انجلس را آغاز نموده.
مهداد در مدت اشتغال نیمه وقت به حرفه موسیقی، بیش از ۸۰ اثر برای خوانندگان نامی ایران مانند ویگن، معین، ستار، فتانه، لیلا فروهر، نوش آفرین، بهرام فروهر، شهرام کاشانی، شیلا، بیژن مرتضوی، ناهید، طوفان، حسن شماعی‌زاده و شهرام شب‌پره ساخت و تنظیم کرد.
از میان این آثار، ترانه. آهنگ و تنظیم دل ای دل و مادر بزرگ با صدای لیلا فروهر، تنظیم آهنگهای اصفهان با صدای معین، دلکم با صدای ناهید و شهرام، نامهربونه با صدای فتانه، دستتو بذار تو دستم با صدای حسن شماعی زاده، آهنگ و تنظیم عشق تابستانی و تنظیم چشم پلنگ با صدای شهرام شب‌پره بیش از کارهای دیگر او مورد توجه قرار گرفت.
از نظر تهيه كل آلبوم، آلبوم دوراهى با صداى شهرام شبپره داراى ويژگى خاص بود.
سبک جدید و ريتم بخصوص کارهای او مورد توجه بسیاری از مردم و تنظیم کننده‌های جوان قرار گرفت و الگویی شد که در بسیاری از آهنگ‌های شاد ایرانی منتشر شده بعد از سال ۱۹۹۱ مشاهده می‌شود و هنوز هم تعداد زیادی آن سبک را دنبال می‌کنند. در زمینه تنظیم آهنگ‌های ربع پرده دار نیز با استفاده از سازهای بادی در تنظیم و خط باس بخصوص فضای دیگری در این کارها ایجاد کرد. دو نمونه از این کارها آهنگ زینو با صدای فرزین و آهنگ چادر با صدای مهرداد آسمانی هستند که بسیار مورد توجه قرار گرفتند. او از معدود کسانی در موسیقی پاپ ایران است که سه رکن اصلی یک اثر را، یعنی ترانه، آهنگ و تنظیم را به تنهایی خلق می‌کنند و توانسته‌اند آثاری ماندگار و پر طرفدار به آرشیو موسیقی ایران اضافه کنند.