1531-13

ایران بهترین های همه دوران های سینما را معرفی کرد که:
بهروز وثوقی بعنوان بهترین بازیگر مرد همه دوران
فاطمه معتمد آریا بعنوان بهترین بازیگر زن همه دوران
اصغرفرهادی بعنوان بهترین کارگردان همه دوران
و فیلم هامون بعنوان بهترین فیلم همه دوران برگزیده شدند و این توفیق، پیروزی دیگری برای بهروز وثوقی و احترام وارزش تازه ای بر این بازیگر که 4 دهه از سینمای سرزمین خود دورافتاده است.

از فرزاد حسنی

***
شب فراموش نشدنی سینمای ایران
در روز ملی سینمای ایران
شهاب حسینی از قیصر
سینمای ایران قدردانی کرد

1531-16

1531-17

در طی دو سه هفته اخیر، رویدادهای جالبی در زندگی اسطوره سینمای ایران بهروز وثوقی رخ داد، از حضور در نمایش فیلم بارکد با بازی بهرام رادان و تجلیلی که از او بعمل آمد، سپس حضورش در فستیوال فیلم Action On Film بود، که در آن شهاب حسینی بازیگر برنده فستیوال کن، بعنوان بازیگر برای فیلم «ساکن طبقه وسط» در آن شرکت کرده و جایزه فستیوال را گرفت و آنرا روی صحنه به بهروز تقدیم کرد و این نشان از احترام بازیگران داخل ایران به بازیگران برجسته با سابقه است، که قابل تقدیر است وبدنبال آن نشریه معتبر بانی فیلم در ایران، به مناسبت 116 سالگی سینمای ایران بهترین های همه دوران های سینما را معرفی کرد که:
بهروز وثوقی بعنوان بهترین بازیگر مرد همه دوران
فاطمه معتمد آریا بعنوان بهترین بازیگر زن همه دوران
اصغرفرهادی بعنوان بهترین کارگردان همه دوران
و فیلم هامون بعنوان بهترین فیلم همه دوران برگزیده شدند و این توفیق، پیروزی دیگری برای بهروز وثوقی و احترام وارزش تازه ای بر این بازیگر که 4 دهه از سینمای سرزمین خود دورافتاده است.
از فرزاد حسنی ***
شب فراموش نشدنی سینمای ایران
در روز ملی سینمای ایران
شهاب حسینی از قیصر
سینمای ایران قدردانی کرد

جشنواره فيلم Action On Film امریکا دوازدهمين سال خود از دوم تا دهم سپتامبر گذشته برابر با 21 شهریور ماه در حالي برگزار کرد كه براي نخستين مرتبه بخشي خاص را به فيلمهاي ايراني اختصاص داده بود.
این جشنواره با هدف برقراري ارتباط حرفه اي و مفيد ميان فيلمسازان و صنوف مختلف در سينما به شكل جهاني برگزار گردید و طبق قوانين جشنواره تنها آثاري امكان حضور داشتند كه به هيچ وجه نگاه سياسي و سياه نمايي نداشته باشند.
فيلم هاي پذيرفته شده در بهترين سالنهاي كاليفرنيا در منطقه مونرويا به نمايش در آمد و همچنين به رسم هرساله، كتابچه جشنواره به شكل مستقيم در دسترس برترين پخش كنندگان جهان قرار خواهد گرفت.
مراسم اختتامیه این فستیوال سینمایی در این دوره با حضور گسترده سینماگران ایرانی همراه بود.
حمید فرخ نژاد،گوهر خیراندیش، محسن امیر یوسفی، نیما صفایی از میهمانان این جشنواره بودند. ضمن اینکه جشنواره امسال دو میهمان ویژه داشت. میهمان اول شهاب حسینی برنده نخل طلای بهترین بازیگری فستیوال فیلم کن بود که راه درازی را از ایران آمده بود تا در این فستیوال شرکت کند. او با دو فیلم در این جشنواره حاضر بود. فیلم اول “ساکن طبقه وسط” نام داشت که اولین ساخته بلند شهاب حسینی در مقام کارگردان بود و فیلم دوم فیلم”هیس دخترها فریاد نمی زنند”ساخته پوران درخشنده بود که شهاب حسینی در مقام بازیگر در آن مشارکت داشت.
میهمان ویژه دیگر این جشنواره بهروز وثوقی بازیگر برجسته سینما و تئاتر ایران بود.
در بخش ایرانی مراسم اختتامیه بعد از معرفی شهاب حسینی و بهروز وثوقی و معرفی سوابق درخشان این دو در دنیای بازیگری، حاضرین به شدت هر دو را تشویق کردند.

روز ملی سینمای ایران
یکی از ویژگی های این فستیوال همزمانی آن با روز ملی سینمای ایران بود. به خاطر این روز روزنامه سینمایی “بانی فیلم” در ایران طی یک نظرسنجی از اهالی سینما و منتقدین “بهروز وثوقی”را بهترین بازیگر تاریخ سینمای ایران معرفی کرده بود و تصویر او را در صفحه اول خود درج کرده بود.
شهاب حسینی در بخشی که روی سن حاضر شد، ضمن اشاره به این موضوع از بهروز وثوقی به عنوان یک بازیگر برجسته تقدیر کرد و گفت با اینکه او بیش از سی و هفت سال است که امکان حضور در سینمای ایران را نیافته اما همچنان بنا به نظر قاطع کارشناسان و اهالی فن و مردم بهترین بازیگر سینمای ایران است.

سورپرایز شهاب
شهاب حسینی در این فستیوال جایزه بهترین کارگردانی و بازیگری را کسب کرد. وی در بخش اهدای جایزه بهترین بازیگر در روی سن حاضر شد و از بهروز وثوقی خواست که او را در روی سن همراهی کند و سپس در میان حضور میهمانان و اهالی سینمای امریکا و خبرنگاران اعلام کرد که این جایزه را به خاطر سال ها ممارست و همت بهروز وثوقی در سینمای ایران و به منظور ارج گذاشتن به زحمات او در دنیای سینما به او اعطا می کند.
مخاطبین اختتامیه بعد از این صحبت ها برای چند ثانیه کوتاه سورپرایز شدند و بلافاصله با تشویق های بی امان خود هر دو بازیگر محبوب سینمای ایران را تشویق کردند.
بهروز وثوقی بعد از کسب این جایزه از همه دست اندرکاران این فستیوال و شهاب حسینی تشکر و قدردانی کرد.
شهاب حسینی در حاشیه این مراسم در گفتگو با فرزاد حسنی هدف خود از این کار را قدردانی و تشکر از بازیگر بزرگ سینمای ایران خواند و گفت من این کار را به نمایندگی از همه بازیگران و سینمای ایران انجام دادم و ادامه داد من واقعا دلم می سوزد و بسیار ناراحت هستم که سینمای ایران از حضور بهروز وثوقی محروم است.
بهروز وثوقی نیز در گفتگویی با فرزاد حسنی ضمن تبریک روز ملی سینمای ایران به همه سینماگران و مردم گفت او بهترین جایزه اش را از مردم گرفته است و این قدردانی و حمایت مردم با وجود سال ها دوری او از سینمای ایران، بزرگ ترین و ارزشمند ترین جایزه برای اوست. وی در پایان گفتگو گفت خیلی دوست داشتم که من نیز در ایران بودم و روز ملی سینمای ایران را به همکاران خودم در ایران تبریک می گفتم. بهروز وثوقی همچنین برای سینمای ایران در فستیوال ها و کارزارهای بین المللی آرزوی موفقیت کرد.

کاندیداهای بخش سینمای ایران
هیئت داوران بخش سینمای ایران دوازدهمین دوره جشنواره بین المللی ACTION ON FILM امریکا اسامی نامزدهای بخش مسابقه سینمای ایران این دوره از جشنواره را به این شرح اعلام کرد:

بخش فیلم های کوتاه:
مستند کوتاه: نامزدها:1-قاب های تنهایی / فریبا رستمی 2-بازگرد / ماریا ماوتی 3-دستگرد یزد شاپوران / پژمان مظاهری پور
داستانی کوتاه: نامزدها:1-سگ جون / امید ادیب پرور 2-سیاه / حمیده معین فر3-آخرین نوار آقای جعفر شکوفا / مژگان خالقی
تجربی کوتاه: نامزدها:1-من در محدوده ادراک/ محمدرضا رکن الدینی2-غروب مرگ سکوت شکستن تنهایی / شیما پور سهم الدین3-زمستان است / سپیده میر حسینی
انیمیشن کوتاه: نامزدها:1-به صدای شهر گوش کن / هلن مرسلی2-اکوان دیو / میلاد دائمی و ثریا خدا قلی زاده3-پل / هانیه عبداللهی

بخش فیلم های بلند:
مستند بلند:نامزدها:1-برای گونگادین بهشت نیست / غلامرضا نعمت پور2-شش قرن و شش سال / مجتبی میر تهماسب
داستانی بلند: نامزدها:1-هیس دخترها فریاد نمی زنند / پوران درخشنده2-روییدن در باد / رهبر قنبری3-ساکن طبقه وسط / شهاب حسینی
بهترین بازیگری: نامزدها:1-شهاب حسینی (هیس دخترها فریاد نمی زنند)2-حسین عابدینی (روییدن در باد)3-هنگامه قاضیانی (ساکن طبقه وسط)

1531-18

1531-19

1531-20

1531-22

1531-21