1453-19

آقای مجید : لطفا در مورد مصاحبه برای کار در امریکا کمی توضیح بدهید، من و همسرم بتازگی به امریکا از طریق لاتاری مهاجرت کرده ایم.
با تشکر-فرشاد و الهام از کالیفرنیا
خانم و آقای محترم: مصاحبه ای برای کار و شغل برای شغل های مختلف کمی با هم متفاوت خواهند بود و سئوالاتی شبیه هم دارند ولی خوب است که بدانید چه سئوالاتی را از شما نمی توانند بپرسند و اخیرا در Huffington Post در همین مورد مقاله ای دیدم.
1- مذهب شما؟
2- حزب سیاسی شما؟
3- اهل کجا هستید؟
4- سن شما؟
5-از نظر جسمی بیمار هستید یا نه؟
6- ازدواج کرده اید یا نه؟
7- فرزند دارید یا نه؟
8- آیا بدهکاری مالی دارید؟
9- سیگاری هستید یا نه؟
10- مشروبات الکلی استفاده می کنید یا نه؟
موفق باشید

1453-20

***

آقای مجید: اخیرا من وهمسرم برای صرف شام به یک رستوران امریکایی رفتیم که زیاد هم ارزان قیمت نبود وقتی که قبض شام ما را آوردند در زیر این قبض نوشته بود که 15 و 17 و 20درصد انعام و یا همان Tip چقدر می شود به نظر شما این کار درستی میباشد؟
با تشکر- از لوس آنجلس
با تشکر از سئوال شما: مسئله Tip یا انعام در امریکا برای هر کاری بسیار مهم میباشد و امریکا کشور انعام دهنده ای میباشد.
اصولا توصیه میشود که حداقل 15درصد از کل قبض شما قبل از Tax یا مالیات به عنوان Tip به گارسون داده شود چون آنها درآمد خود را از این طریق بدست می آورند البته این کار اجباری نیست و خیلی ها هم 17،20 و یا 25درصد هم Tip پرداخت میکنند.
رستوران ها برای اینکه کار حسابداری شما را راحت کرده باشند این درصدها را برای شما حساب کرده اند وحق انتخاب با شما میباشد. و در کل شما اگر خواستید می توانید اصلا انعام پرداخت نکنید ولی پرداخت انعام حداقل 15درصد توصیه میشود.
موفق باشید

1453-21

***

آقای مجید: لطفا من را کمک کنید.من به مسابقات ورزشی علاقمند هستم ولی از بازی گلف سر در نمیآورم و به نظر می آید که بازیکنان ورزش گلف پول زیادی در می آورند این درست است یا نه؟
با تشکر- فرامرز از LA
آقای فرامرز: ورزش گلف یکی از ورزشهای پرطرفدار در امریکاست که اصولا همه می توانند در هر سنی در آن شرکت کنند ولی ورزش ساده وارزانی نمی باشد. یکی از مسابقات مهم در امریکا در ورزش گلف مسابقات Master میباشد که امسال در ایالت جورجیا انجام میشود و برنده اول آن که یک کت سبزرنگ هم دریافت میکند 1.62 میلیون دلار جایزه خواهد گرفت.
یکی از بازیکنان بزرگ این رشته آقای Tiger Woods میباشد که در عرض 20 سال 153 میلیون دلار در این رشته درآمد داشته است. وحدود 1.2 میلیارد دلار ازطرق دیگر مانند تبلیغات ونمایندگی برای محصولات مختلف درآمد داشته است.
موفق باشید

1453-23

***

آقای مجید: آیا درست است که کمپانی قهوه Starbucks برای تحصیلات دانشگاهی به کارمندان خودکمک میکند؟
با تشکر: زهره از کالیفرنیا
خانم زهره: درست حدس زدید. کمپانی قهوه Starbucks که دارای 140 هزار کارمند تمام وقت و نیمه وقت میباشد کارمندان خود را از طریق مالی کمک خواهد کرد تا بوسیله کلاسهای Online از دانشگاه ASU Arizona State University لیسانس خود را دریافت کنند که برای این منظور هم 250 میلیون دلار هزینه خواهند کرد.
کمپانی Starbucks در سال 1961 تاسیس شد و دارای حدود 22 هزار شعبه در سراسر دنیاست که 12 هزار شعبه آن در امریکا میباشد و آقای Howard Schultz رئیس و یا CDO این کمپانی میباشد. مقر اصلی این کمپانی در سیاتل در ایالت واشنگتن میباشد وکل ثروت وارزش این کمپانی به 11.5 میلیارد دلار میرسد و درآمد و فروش این کمپانی در سال 2013 به حدود 15میلیارد دلار رسید.
موفق باشید

 1453-22

1453-24