1469-66

1469-67

1469-68

از نشریه آفتاب
مراسم تجلیل از پرویز بهرام شنبه دهم مرداد ماه با حضور چهره های پیشکسوت و هنرمندان قدیمی عرصه تصویر در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.
این آیین که با سخنان جالبی از این هنرمندان همراه بود بارها با دست زدن ها و تشویق های مردم و همچنین ایستادن های آنها به احترام استادان و پیشکسوت ها مواجه شد.
به گزارش مهر، در این مراسم دوبلورهایی چون مهدی علیمحمدی، منوچهر اسماعیلی، حسین عرفانی، ناصر ممدوح، بهمن هاشمی، بهرام زند، منوچهر والی زاده و هنرمندانی از جمله ناصر ملک مطیعی، پوری بنایی، فیروزه اربابی، سعید راد، بهمن مفید، صدرالدین شجره، محمود بنفشه خواه، جعفر والی و بازیگران قدیمی عرصه تصویر و همچنین افرادی از جمله حسین کلانی بازیکن قدیمی پرسپولیس، اسحاق خانزادی صداگذار فیلم های پرویز بهرام، رضا بانکی، میلاد کیایی آهنگساز و… حضور داشتند.
در ابتدای این مراسم حمیدرضا آشتیانی پور رییس هیات مدیره انجمن گویندگان و سرپرستان گفتار فیلم روی سن آمد و گفت: درود بر استاد پرویز بهرام ستاره درخشان هنر دوبله و درود بر همه ستارگان درخشان هنر دوبله که یا اینجا هستند و یا در یاد ما می درخشند. وی ادامه داد: سخن گفتن از پرویز بهرام باید از طریق کسانی باشد که در شان وی باشند و من توان سخن گفت از صفات و ویژگی های او را ندارم.
در ادامه سعید راد بازیگر فیلم سینمایی «فرمان» ساخته کوپال مشکات پشت تریبون قرار گرفت و درباره حضور خود در این مراسم عنوان کرد: من برای قلب بزرگ، بخشنده و مهربان پرویز بهرام اینجا هستم. سال ۶۱ او افتخار داد که در فیلم «فرمان» به جای من حرف بزند که جزو فیلم های ماندگار من است.
این بازیگر سینما همچنین به حضور ناصر ملک مطیعی و بهمن مفید دو بازیگر قدیمی سینما اشاره کرد و گفت: من همیشه رخصت گرفته ام و در کنار بعضی از بازیگران قرار گرفته ام. سه فیلم در کنار ناصر ملک مطیعی بازی کردم و چیزهای زیادی از بهمن مفید آموختم. خاطرم هست در تولید یکی از فیلم ها دو تن از کارگران فنی پولی نداشتند که به منزل خود بازگردند و مفید برای آنها بلیت هوایپیما گرفت و ما چنین مَنشی در این فرد را داشته ایم.
وی سوال کرد که چرا نباید بهمن مفید و ناصر ملک مطیعی در سینمای ایران حضور داشته باشند و گفت: یک ملت با این دو نفر خاطره دارند، چرا ما باید صبر کنیم تا ماهواره های آن طرف تصویر این افراد را نمایش دهند.
در این مراسم بخش هایی از سریال «سلطان صاحب قران» ساخته علی حاتمی، با بازی ناصر ملک مطیعی و با صدای پرویز بهرام پخش شد. سپس ناصر ملک مطیعی به سختی روی سن آمد و مردم ایستادند و او را تشویق کردند.
ناصر ملک مطیعی در ابتدای سخنان خود بیان کرد: من حب و بغضی نسبت به چیزی ندارم و اگر روزی هزار بار سجده شکر کنم باز هم کم است. درباره سینمای گذشته بحثی نمی کنم چراکه فقط عشق بود. ما خواستیم کاری کنیم که جزو کاروان سینمای ایران باشیم اما تکنیک، سواد سینمایی و ابزار ما را از این مسیر بازداشت با این حال لنگ لنگان خود را به نقطه کنونی رساندیم.

1469-70

1469-69

وی با اشاره سریال «سلطان صاحب قران» ادامه داد: اگر ما سهمی در بعضی آثار داریم خوشحال می شویم که از ما یادی کنند.
بازیگر فیلم «برزخی ها» بیان کرد: سینمای ما عشق بود و من دست تمام کسانی را که با آنها کار کردم، می بوسم. در آن زمان اینگونه نبود که ما رفاقت و لوطی گری خود را سر کارهای سطحی بگذاریم و سعی مان برای آن بود که بتوانیم کار خوب انجام دهیم.
ملک مطیعی با بیان اینکه منتظر فرصتی بوده است تا در جمع مردم حرف هایی بزند، در سخنان طنزی گفت: من ۸۵ سال دارم و کمر درد و پا درد دارم البته خودم فکر می کنم ۲۵ سال دارم.
بعد از اجرای وی صحنه هایی از فیلم «اتللو» با صدای پرویز بهرام پخش شد و سپس منوچهر اسماعیلی استاد پیشکسوت عرصه دوبله با دست زدن های مردم که به افتخار این گوینده نامدار ایستادند، پشت تریبون قرار گرفت.
وی در ابتدای سخنان خود با سلام و خوشامدگویی عنوان کرد: شما به جشن برگ زرین دوبلاژ ایران آمدید و من به شخصه افتخار دارم که خود را به عنوان شاگرد این فرد معرفی کنم.
از دیگر سخنرانان این مراسم منوچهر والی زاده بود که به دعوت مجری روی سن آمد و بیان کرد: در مقابل همه کسانی که اینجا هستند من کوچکتر از آن هستم که بخواهم صحبت کنم اما از خداوند سپاسگزارم که یک مساله به حقیقت پیوست، من همیشه آرزو داشتم که تا زنده هستیم از بزرگانمان تجلیل شود و خوشحالم که این مساله به حقیقت پیوست.
والی زاده در پایان با بیان اینکه آیا نباید عاشق پرویز بهرام و ناصر ملک مطیعی باشیم؟ عنوان کرد: امیدوارم که سایه آنها همیشه بالای سر ما باشد. امشب جای دیگر بزرگانی همچون علی نصیریان نیز خالی است.
در ادامه دیگر هنرمند پیشکسوتی که با همراهی دیگران روی سن آمد، مهدی علیمحمدی گوینده و مدیردوبلاژ بسیاری از فیلم و سریال ها بود که در ابتدا گفت: من چندی است که ناراحت هستم و حال خوبی ندارم اما به عشق شما مردم به اینجا آمدم.
حسین عرفانی دوبلور و گوینده او را تا پایین سن همراهی کرد و خیلی کوتاه درباره وی گفت: مهدی علی محمدی یکی از بزرگترین هنرپیشه های رادیو بود. زمانی که برنامه «داستان شب» اجرا می شد او نقش های اول را می گفت و همه جذب داستان می شدند و صدایش را دوست داشتند. گاهی متن های ما ۲۰ دقیقه ای بود و باید در نیم ساعت اجرا می شد و زمانی که ۱۰ دقیقه کم می آوردیم نقش ها را به او می سپردند و او با ناز و کرشمه ای که داشت می توانست بر این زمانبندی بیفزاید.
در پایان این مراسم و بعد از همه سخنرانی ها و پخش کلیپ های دیگری از صدای پرویز بهرام، وی روی صحنه دعوت شد. مردم بار دیگر به احترام یک هنرمند دیگر ایستادند و او را تا رسیدن پای سن تشویق کردند.
در این مراسم تجلیل، لوح هایی از نهادهای مختلف به بهرام اهدا شد و از آنجایی که تولد وی در مرداد ماه است کیک تولد ۸۲ سالگی او را نیز برش زدند.
لوح هایی که بهرام دریافت کرد از طرف انجمن صدای سینمای ایران به نمایندگی از اسحاق خانزادی صدابردار آثار سینمایی این دوبلور، بنیاد سینمایی فارابی، انجمن گویندگان و سرپرستان گفتار فیلم و فرهنگسرای ارسباران تهیه شده بود.

1469-73

1469-71

1469-72